تبیان، دستیار زندگی
مانند پنجره ای که بخار آب آن‌را تار کرده باشد، آب مروارید نیز باعث تاری دیده می‌شود. آب مروارید عبارت است از کدر شدن عدسی چشم که به صورت طبیعی شفاف است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آب مروارید، كاهنده قدرت بینایی


مانند پنجره ای که بخار آب آن‌را تار کرده باشد، آب مروارید نیز باعث تاری دیده می‌شود. آب مروارید عبارت است از کدر شدن عدسی چشم که به صورت معمول شفاف است.


آب‌مروارید چشم

مقدار و شکل کدر شدن عدسی چشم  متفاوت است. چنانچه کدر شدن عدسی نزدیک مرکز عدسی نباشد ممکن است شما از وجود آب مروارید آگاه نباشید.

علل ایجاد آب مروارید

شایع‌ترین شکل آب مروارید ناشی از افزایش سن است و سایر علت‌های ایجاد آب مروارید عبارتند از: سابقه خانوادگی ابتلا به آب مروارید، مشکلات طبی مانند بیماری قند (دیابت)، ضربه به چشم، مصرف طولانی داروها مانند کورتن، قرار گرفتن طولانی مدت و بدون محافظت در مقابل نور آفتاب و سابقه جراحی چشم.

راه تشخیص آب مروارید

معاینه دقیق توسط چشم پزشک می‌تواند وجود و وسعت آب مروارید و همچنین هر گونه مشکل دیگری که باعث کاهش دید یا ناراحتی می‌شود را مشخص کند. اما ممکن است علل دیگری علاوه بر آب مروارید به ویژه مشکلات پرده شبکیه و یا عصب بینایی باعث کاهش دید شود. چنانچه این مشکلات وجود داشته باشد، بعد از عمل آب مروارید ممکن است دید کامل به دست نیاید. در صورتی که این مشکلات شدید باشد، حتی عمل آب مروارید نیز ممکن است باعث بهبود دید نشود. چشم پزشک می‌تواند به شما بگوید که چقدر احتمال دارد این مشکلات در چشم شما وجود داشته باشد.

سرعت ایجاد آب مروارید

سرعت ایجاد آب مروارید در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است بین دو چشم نیز متفاوت باشد. اغلب آب‌مرواریدهایی که با افزایش سن ایجاد می‌شوند، در طی چند سال و به تدریج به وجود می‌آیند. سایر آب مرواریدها به خصوص در افراد جوان و یا در بیماران مبتلا به بیماری قند ممکن است به سرعت و در طی چند ماه باعث کاهش دید شوند. بنابراین پیش بینی دقیق سرعت پیشرفت آب مروارید امکان‌پذیر نیست.

تنها راه درمان آب مروارید جراحی است. به هر حال چنانچه علائم آب مروارید خفیف باشد تغییر نمره عینک ممکن است به طور موقت، مشکلات شما را حل كند.

راه درمان آب مروارید

تنها راه درمان آب مروارید جراحی است. به هر حال چنانچه علائم آب مروارید خفیف باشد تغییر نمره عینک ممکن است به طور موقت، مشکلات شما را حل كند. هیچ‌گونه دارو، روش تغذیه، ورزش یا وسائل نوری وجود ندارد که باعث درمان یا جلوگیری از آب مروارید شوند، اما دوری از نور خورشید ممکن است به جلوگیری یا کند شدن پیشرفت آب مروارید کمک کند. عینک‌های آفتابی که نور ماوراء بنفش را جذب می‌کنند یا عینک‌های طبی با یک پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش، باعث حفاظت چشم می‌شوند.

زمان مناسب جراحی

وقتی که آب مروارید ایجاد می‌شود عدسی چشم ضخیم و کدر می‌گردد. نور نمی‌تواند از آن به آسانی عبور کند و به این ترتیب باعث تاری دید می‌شود.

جراحی آب مروارید هنگامی‌که نیازهای بینایی شما آن را ضروری می‌داند، می‌تواند انجام شود. شما باید ببینید که آیا دید شما در حدی است که بدون هیچ ناراحتی، کارتان را انجام دهید یا خیر؟ بدون خطر رانندگی کنید؟ آیا می‌توانید به راحتی بخوانید و تلویزیون تماشا کنید؟ آیا شما می‌توانید فعالیت‌های روزانه مثل پخت و پز، خرید، کارهای منزل، خوردن داروهایتان را بدون مشکل انجام دهید. بر اساس مشکلاتتان، شما و چشم پزشکتان می‌توانید با هم تصمیم بگیرید که چه موقع جراحی لازم است.

وقتی که آب مروارید ایجاد می‌شود عدسی چشم ضخیم و کدر می‌گردد. نور نمی‌تواند از آن به آسانی عبور کند و به این ترتیب باعث تاری دید می‌شود.

انتظار شما از نتیجه جراحی

سالانه بیش از ده‌ها میلیون عمل آب مروارید در کشورهای پیشرفته جهان انجام می‌شود که حدود 95% این عمل‌ها بدون عارضه است. در کشور ما نیز سالانه بیش از صد هزار عمل جراحی آب مروارید با بهره‌گیری از روش‌های مختلف انجام می‌شود.

جراحی آب مروارید

در طی عمل آب مروارید که معمولاً با بی حسی موضعی انجام می‌شود، عدسی کدر از داخل چشم بیرون آورده می‌شود. در اغلب موارد به جای عدسی طبیعی یک عدسی یا لنز داخل چشمی و دائمی قرار داده می‌شود. این لنز برای همیشه در چشم شما باقی می‌ماند و خراب یا فاسد نمی‌شود. چشم پزشک این جراحی ظریف را با میکروسکوپ و وسائل ظریف و تکنولوژی مدرن انجام می‌دهد. گذاشتن یا پیوند عدسی مصنوعی توسط جراح ورزیده، عوارض بیشتری را به بیمار تحمیل نخواهد کرد، بلکه باعث می‌شود دید بیمار بعد از عمل بسیار خوب باشد و به عینک‌های ضخیم و سنگین که مشکلات فراوانی هم ایجاد می‌کنند نیاز نداشته باشد.

بعد از عمل آب مروارید شما می‌توانید تمامی کارهای خود بجز فعالیت‌های سنگین را انجام دهید. شما بایستی قطره های تجویز شده توسط جراح را به درستی و در موقع مقرر استفاده کنید. چندین ویزیت بعد از عمل برای کنترل کردن وضعیت بهبود چشم شما لازم است.

جراحی آب مروارید یک عمل بسیار موفقیت آمیز است. در بیش از نود درصد موارد، قدرت بینایی بهبود می‌یابد، مگر اینکه مشکلی در قرنیه، پرده چشم یا عصب چشم شما وجود داشته باشد. مهم است بدانید که ممکن است عوارضی در طی عمل جراحی یا بعد از آن پیش بیاید که باعث کاهش دید شود. مانند هر عمل جراحی، نتیجه این عمل نیز صد در صد تضمین نمی‌شود.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: alihunter1

برگرفته از انجمن: بهداشت و سلامت