تبیان، دستیار زندگی
اصولا یکى از بزرگترین مشکلات انسان درهر عصر و زمانى همین اضطراب و ناآرامى و پریشانى خاطر بوده و اگر تعجب نکنید على رغم رفاه فراوانى که در عصر ما براى بشریت از طریق انواع وسایل فراهم شده این نگرانى و اضطراب نه تنها کم نشده، بلکه به مراتب بیشتر شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زندگی هایی که غبطه خوردن هم دارند


اصولا یکى از بزرگترین مشکلات انسان در هر عصر و زمانى همین اضطراب و ناآرامى و پریشانى خاطر بوده و اگر تعجب نکنید على رغم رفاه فراوانى که در عصر ما براى بشریت از طریق انواع وسایل فراهم شده این نگرانى و اضطراب نه تنها کم نشده، بلکه به مراتب بیشتر شده است.

آرامش

دانشمندان از طریق آمارهاى گویایى که به دست آورده اند این خبر وحشتناک را مى دهند که روز به روز بر تعداد بیماران روانى در جهان افزوده مى شود، و آمار اینگونه بیماران نسبت به گذشته بسیار افزایش پیدا کرده تا آنجا که بعضى از روى جدّ، یا نوعى طنز، مى گویند، عن قریب دنیاى ما تبدیل به یک دار المجانین بزرگ خواهد شد که یک انسان که از سلامت کامل روحى بر خوردار باشد در آن نخواهیم یافت!

گسترش مواد مخدر، و پناه بردن به شراب وافیون، وحتى قمار، گذشته از عوامل استعمارى و مانند آن یک عامل روانى هم دارد و آن اینکه توسعه نگرانیها و اضطراب، گروهى را به گمان تحصیل نوعى آرامش کاذب به دنبال این امور مى فرستد.

راستى چرا على رغم اینهمه پیشرفت علم و صنعت و برداشته شدن بارها از روى دوش انسان، و استخدام انواع کارخانه ها، وسایل زندگى مدرن، سطح نگرانیها و اضطرابها افزون شده، امروز که از آن سفرها پر مشقت و رنج آور سابق که مى گفتند سفر قطعه اى از سقر و دوزخ است. چیزى نیست و در حال سفر انسان بهتر از خانه خودش در این وسایل نقلیه سریع السیر پذیرایى مى شود، و راههاى درمان انواع بیماریها و جراحى اعضاى ناسالم به قدرى متنوع و نسبتاً آسان شده که آمار مرگ و میرها نسبت به گذشته بسیار پایین آمده(و یکى از علل رشد سریع جمعیّت نیز همین است).

در منزل، بسیارى از کارهاى طاقت فرساى گذشته را وسایل برقى و مانند آن انجام مى دهند ، و نیز در هر لحظه که بخواهد، مى تواند از حال عزیزانش در هر نقطه دنیا با خبر شود، و تمام صحنه هاى زیبا و جالب جهان را که در سابق براى دیدن یکى از آنها چقدر زحمت  مى کشید الان از طریق وسایل ارتباط جمعى، همه پیش چشم او قرار گرفته است.

وسایل تفریح متنوع و انواع سرگرمیها و انواع ورزشها و....همه در اختیار او است، و قاعدتاً باید نسبت به گذشته کاملا احساس آرامش کند، ولى باکمال تعجب بر اضطراب و نگرانیش افزوده است و حتى این آب گوارا را در کامش تلخ و ناگوار ساخته است.

در آن هنگام که پروردگارت به فرشتگان وحى کرد من با شما هستم مۆمنان را ثابت قدم دارید، و به زودى در دلهاى کافران ترس و وحشت ایجاد مى کنم

با این حال، جاى شگفتى نیست که بسیارى از روانشناسان در عصر ما، موضوع بحث هایشان را جستجوى طرق مبارزه با افزایش نگرانیها قرار داده اند، و امروز هزاران کتاب و مقاله در این زمینه به زبان هاى مختلف نوشته شده، اما مثل اینکه همه بیراهه مى روند و مشت بر سندان و سر به دیوار مى کوبند، چرا که نگرانى ها، آثار نامطلوب و بیمارى هاى ناشى از آن، همچنان به سیر صعودى خود ادامه مى دهد.

ابعاد این فاجعه هنگامى روشنتر مى شود که به این حقیقت توجه کنیم که به گواهى بسیارى از دانشمندان سر چشمه قسمت مهمى از بیماریهاى جسمى همان نگرانیها و اضطرابها و دلهره هاى درونى است و به گفته شاعر : «خون دل، عکس برون مى دهد از رخسارم».

مرد ناراحت

نه تنها بیمارى عصبى باز تاب نگرانیها است که بیماریهاى قلبى و حتى بیماریهاى عروقى و گوارشى قطعاً ارتباط نزدیکى با همین اضطرابها و نگرانیها دارد.

تعبیر به«استرس» (فشار روحى) در طبّ امروز به عنوان یک عامل مۆثر در پیدایش یا حداقل تشدید بسیارى از بیماریها یک تعبیر رایج است.

اشتباه نشود نگرانى و دلهره و اضطراب در مورد کسانى که در زیر بمباران ها قرار دارند مطرح نیست، حتى در زندگیهاى کاملا مرفه و ظاهراً بى دغدغه نیز بسیار پیدا مى شود، چرا که آن زندگیها نیز تحت تاثیر بمبارانهاى دیگرى از درون و برون وجودشان قرار دارد.

ولى در این میان گروهى را مى شناسیم که بر مشکلات  زندگى لبخند مى زنند و آرامش عجیبى در همه حال بر روح و جانشان حکمفرما است.

آرى اینگونه زندگیها در خور غبطه خوردن است نه زندگانی هاى پر زرق و برق و غرق در ناز و نعمت و رفاه، اما مملوّ از اضطراب و نگرانى و دلهره.

نه تنها بیمارى عصبى باز تاب نگرانیها است که بیماریهاى قلبى و حتى بیماریهاى عروقى و گوارشى قطعاً ارتباط نزدیکى با همین اضطرابها و نگرانیها دارد

براى درمان بیمارى اضطراب و نگرانى که همچون خوره به جان انسان مى افتد و هر روز آن را مى خورد و مى تراشد ـ مانند هر بیمارى دیگر ـ باز باید به سراغ ریشه ها برویم، و ببینیم عوامل اصلى نگرانى و اضطراب در حقیقت چیست؟ و تا چه حد ما مى توانیم ریشه هاى آن را بخشکانیم؟

قرآن مجید به شهادت آیات مختلف رابطه نزدیکى میان «ایمان» و«آرامش» از یک سو و «کفر» و «اضطراب» از سوى دیگر قایل است:

در یکجا مى فرماید:

«الَّذینَ آمَنوُا وَ لَمْ یَلْبَسُوا اِیمانَهُمْ بِظُلْم أُولئِکَ لَهُمُ الاَمْنُ; آنها که ایمان آوردند و ایمان خود را با شرک و ظلم نیالودند آرامش مخصوص آنها است»(1)

و درباره یاران پیامبر در داستان حدیبیه مى فرماید.

«هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ السَّکِینَةَ فِی قُلُوبِ المُۆمِنِینَ لِیَزدادُوا اِیماناً مَعَ اِیمانِهِم ؛ خدا همان کسى است که سکینه و آرامش را در دلهاى مومنان نازل کرد تا بر ایمانشان افزوده شود».(2)

و در مقابل درباره افراد بى ایمان مى گوید:

«سَنُلْقِی فِی قُلُوبِ الَّذِینَ کَفَرُوا الرُّعْبَ بِما أَشْرَکُوا بِاللّهِ مَالَمْ یُنَزِّلْ بِهِ سُلْطان اً؛  ما به زودى در دلهاى کافران ترس و وحشت ایجاد مى کنیم به خاطر اینکه آنها جیزهائى را همتاى خدا قرار دادند که هیچ دلیلى خداوند براى آن نازل نکرده.(3)

و در جایى دیگر مى افزاید:

«اِذ یُوحى رَبُّکَ اِلى المَلائِکةِ اِنِّی مَعَکُمْ فَثَبِّتُوا الَّذِینَ آمَنُوا سَاُلْقِى فِی قُلُوبِ الَّذِینَ کَفَرُوا الرُّعْبَ ؛  در آن هنگام که پروردگارت به فرشتگان وحى کرد من با شما هستم مۆمنان را ثابت قدم دارید، و به زودى در دلهاى کافران ترس و وحشت ایجاد مى کنم».(4)

پی نوشت ها :

1- سوره انعام، آیه 82

2- سوره فتح، آیه 4

3- سوره آل عمران، آیه 151

4- سوره انفال، آیه 12

فرآوری : محمدی

بخش قرآن تبیان


منبع : کتاب زندگی در پرتو اخلاق ،آیت الله مکارم شیرازی