سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هر کسی برای تمیز کردن خانه‌ای که در آن زندگی می‌کند روش خاص خود را دارد. فقط باید به این نکته توجه کنید که در جریان تمیز کاری و با استفاده از انواع مواد شوینده، به سلامت خود آسیبی نرسانید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خانه را به سادگی تمیز کن


هر کسی برای تمیز کردن خانه‌ای که در آن زندگی می‌کند روش خاص خود را دارد. فقط باید به این نکته توجه کنید که در جریان تمیز کاری و با استفاده از انواع مواد شوینده، به سلامت خود آسیبی نرسانید.


نظافت خانه در کمترین زمان

روش‌های زیر راه‌هایی برای یک تمیزکاری راحت و سالم است:

نظم در نظافت

برای تمیز کردن خانه بهتر است از نظمی خاص پیروی کنید. برای مرتب کردن بخش‌های مختلف خانه برنامه‌ریزی کنید و از بالاترین نقطه در خانه کارتان را شروع کنید و به ترتیب به پایین‌ترین آن برسید. فراموش نکنید باید هر قسمتی را به طور کامل مرتب کنید و تمیزکاری را نیمه کاره رها نکنید. به این ترتیب مطمئن می‌شوید هیچ فضایی در خانه وجود ندارد که آلودگی‌ها در آنجا، جا خوش کرده باشند.

نظافت همه جا

بیشتر اوقات ما ابتدا سراغ وسایلی می‌رویم که بیشتر جلوی دید و چشم مان قرار دارند. در صورتی که بخش‌هایی از وسایل خانه مانند صفحه کلید تلفن، بیشترین میزان میکروب‌ها را به دلیل استفاده زیاد در خود جای می‌دهند و می‌توانند به راحتی عاملی برای ایجاد بیماری باشند.

نظافت با توجه به كاربرد وسایل

بعضی از وسایل به دلیل نوع کاربردی که دارند، به محلی برای اجتماع میکروب‌ها تبدیل می‌شوند. بنابراین باید در جریان تمیز کاری آن‌ها بیشتر دقت کنید. سطل‌های زباله، پرده حمام، ماشین ظرف‌شویی و هواکش‌ها از این دست هستند.

پرده حمام به دلیل اینکه همیشه در محیطی مرطوب قرار دارد و دائم خیس می‌شود، محلی برای جمع شدن باکتری‌ها و قارچ‌هاست. پس باید هرچند وقت یک بار آن را باز کنید و بشویید و سپس آن را در محیطی باز و جلوی نور خورشید قرار دهید.

بخش‌هایی از وسایل خانه مانند صفحه کلید تلفن، بیشترین میزان میکروب‌ها را به دلیل استفاده زیاد در خود جای می‌دهند و می‌توانند به راحتی عاملی برای ایجاد بیماری باشند.

سطل‌های زباله که در آشپزخانه و حمام و دست‌شویی قرار می‌گیرند، محل اجتماع انواع باکتری‌ها و میکروب‌ها هستند. چون زباله‌ها در فضایی دربسته و به خصوص در محلی مرطوب قرار می‌گیرند، می‌توانند انتقال دهنده انواع بیماری‌ها باشند. بنابراین حتماً پس از خالی كردن آشغال‌ها، سطل‌ها را بشویید تا هم بوی بدی ندهد و هم میکروب‌های آن‌ها کشته شود.

ماشین ظرف‌شویی نیز وضعیتی مانند پرده حمام دارد، زیرا پس از شست و شو و خارج کردن ظروف، در ماشین را می‌بندیم. در این حال رطوبت داخل ماشین به قارچ‌ها و باکتری‌ها فرصت رشد و تکثیر می‌دهد. به این دلیل باید همواره بعد از شستن ظروف، تا زمان خشک شدن کامل فضای داخل ماشین، در آن را باز بگذارید.

تمیز کردن خانه

همچنین، اگر هواکش آشپزخانه را درست و به موقع تمیز نکنید، می‌تواند به عاملی برای ایجاد بیماری و حساسیت تبدیل شود. ماشین لباس‌شویی هم وضعیتی مشابه ماشین ظرف‌شویی دارد بنابراین حتماً پس از خارج کردن لباس‌ها در ماشین را باز بگذارید که رطوبت داخل ماشین خارج شود.

نظافت مبل و پرده

مبلمان و پرده‌ها بیشترین گرد و غبار را به خود می‌گیرند. با یک دستمال مرطوب می‌توانید به راحتی گرد و غبارها را از بین ببرید. غبارها موجب بروز بیماری تنفسی و حساسیت‌های پوستی می‌شوند.

شوینده‌های كم خطر

انتخاب بسیاری از خانم‌های خانه دار برای تمیز کردن خانه و وسایل آن، مواد شوینده شیمیایی است که استفاده از آن‌ها خالی از خطر و آسیب نیست. سعی کنید برای تمیز کردن خانه کمتر از مواد شوینده صنعتی استفاده کنید و محلول‌های ساده و کم هزینه و بی‌خطر خانگی درست کنید. بهترین و کم هزینه‌ترین آن‌ها، محلول آب گرم و سرکه سفید است که خاصیت تمیزکنندگی و میکروب کشی بالایی دارد.

سعی کنید برای تمیز کردن خانه کمتر از مواد شوینده صنعتی استفاده کنید و محلول‌های ساده و کم هزینه و بی‌خطر خانگی درست کنید.

پنجره‌ها

پنجره‌ها دریچه ورود نور و روشنی به خانه‌ها هستند. شیشه های پاک و تمیز فرصت ورود نور بیشتری را به خانه فراهم می‌کند. خاصیت باکتری زدایی خورشید هم بر کسی پوشیده نیست. بنابراین پاک کردن شیشه‌ها را تنها به زمان خانه تکانی اسفند محدود نکنید و همواره آن‌ها را تمیز نگه دارید. البته تمیز کردن پنجره‌ها بیشتر اوقات کار دشواری است، اما شما با درست کردن محلولی از آب، یک سوم پیمانه سرکه سفید و یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی، می‌توانید به راحتی با یک اسفنج نرم، پنجره خانه خود را تمیز کنید. اگر لکه یا جسمی سخت روی شیشه پنجره جا خوش کرده، می‌توانید ابتدا با آب و صابون روی آن قسمت را مرطوب کنید و سپس به وسیله یک تیغ یا کاردک آن را از روی شیشه بردارید.

برای تمیز و ضدعفونی کردن باکتری‌ها و میکروب‌های دست‌شویی هم می‌توانید، از محلول ساده آب و سرکه استفاده کنید.

تمیز کردن فرش با مواد شوینده

موكت

موکت‌ها به دلیل داشتن پرزهای درهم، محلی بسیار مناسب برای تجمع گرد و غبار و آلودگی‌های دیگر است. برای تمیز کردن آن‌ها محلولی از آب و شامپو درست کنید و با پارچه‌ای توری به آرامی روی موکت را تمیز کنید.

ظروف نقره‌ای پرنقش و نگاری که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، محلی برای تجمع آلودگی‌ها هستند. بهتر است برای تمیز کردن ظروف نقره‌ای به جای استفاده از مواد شیمیایی که خطرناک هستند از خمیر دندان استفاده کنید که علاوه بر اینکه خاصیت تمیزکنندگی بالایی دارد، بی‌خطر نیز هست.

نظافت تخته آشپزخانه

شاید در نظر شما تخته آشپزخانه نیازی به نظافت نداشته باشد، ولی همین وسیله ساده به دلیل تماس با گوشت و مرغ و سبزی، محلی برای رشد باکتری‌هاست. برای تمیز کردن آن ابتدا تخته را زیر آب داغ بگیرید و سپس آن را داخل محلولی از آب داغ و سرکه قرار دهید و بعد از یک ساعت آن را خوب بشویید.

خانم‌های خانه دار به طور معمول از انواع و اقسام پارچه‌ها برای تمیز کردن آشپزخانه استفاده می‌کنند. این پارچه‌ها اگر خیس باقی بمانند، به محلی برای تجمع باکتری‌ها تبدیل می‌شوند و به راحتی به دست و دهان شما انتقال پیدا می‌کنند. پس پارچه‌ها را با آب گرم بشویید و در هوای آزاد و در معرض آفتاب قرار دهید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: baharrrrr88

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین