تبیان، دستیار زندگی
خوشبختی موضوعی نسبی است. بعضی از ما اگر در غار زندگی کنیم راضی هستیم و برخی دیگر اگر در قصر باشیم باز هم ناراحت هستیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمره خوشبختی شما چند است؟


خوشبختی موضوعی نسبی است. بعضی از ما اگر در غار زندگی کنیم راضی هستیم و برخی دیگر اگر در قصر باشیم باز هم ناراحت هستیم.


آیا تا كنون فكر كرده‌اید كه خوشبختی چیست؟ اگر می‌خواهید بدانید که نسبت به دیگران چقدر خوشبخت هستید، پرسشنامه زیر را تکمیل کنید.

خوشبختی

1 ـ وقتی مسابقه ای را می‌بازم از آن لذت نمی‌برم. درست یا غلط؟

2 ـ وقتی کسی درباره من لطیفه ای می‌گوید از آن لذت می‌برم. درست یا غلط؟

3 ـ وقتی کسی از دوستانم در حضور من جایزه‌ای را می‌برد خوشحال می‌شوم. درست یا غلط؟

4 ـ اگر کسی در صف از من جلو بزند اعتراض می‌کنم. درست یا غلط؟

5 ـ خیلی زود از سرگرمی‌ها و تفریحات حوصله‌ام سر می‌رود. درست یا غلط؟

6 ـ اغلب روزها خیال پردازی می‌کنم. درست یا غلط؟

7 ـ آرزوهای زیادی دارم. درست یا غلط؟

8 ـ بیش از اندازه چاق هستم. درست یا غلط؟

9 ـ از خواندن رمان لذت می‌برم. درست یا غلط؟

10 ـ از خوابیدن متنفرم. درست یا غلط؟

11 ـ فکر می‌کنم جذاب هستم. درست یا غلط؟

12 ـ انتقادات را به خوبی پذیرا می‌شوم. درست یا غلط؟

محاسبه امتیازات

با توجه به جواب‌های زیر، در ازای هر جواب مشابه به خود یک امتیاز بدهید.

1,غلط 2,درست 3,درست 4,غلط 5, غلط 6, غلط 7, غلط 8, غلط 9, درست 10, غلط 11, درست 12, درست

امتیاز 12 – 9 : نسبت به دیگران شما انسان خوشبختی هستید. میان انتظاری که از زندگی دارید و آنچه از آن می‌گیرید، تعادلی برقرار کرده‌اید. اشخاص با امتیاز بالا، مانند شما، از تعادل اجتماعی خوبی بهره‌مندند. شما از آن جهت مورد توجه دیگران قرار دارید که از سیاست «زندگی کن و بگذار زندگی کنند» پیروی می‌کنید.

امتیاز 8 – 5: شما فراز و نشیب‌های خودتان را دارید. اما در اغلب مواقع به شکل متعادل و متوسطی خوشبخت هستید. اشتیاق سوزانی برای تغییر دادن زندگی‌تان ندارید. شما اگر با اشخاص خوشبخت‌تر از خود معاشرت کنید در وضعیت بهتری قرار می‌گیرید.

امتیاز 4 – 0: می‌توانید به مراتب خوشبخت‌تر از این باشید. جواب‌های خود را مرور کنید و سعی کنید ببینید چه می‌توانید بکنید تا از این که هستید بهتر شوید.

انسان خوشبخت حتی اگر چیزی را از دست بدهد، باز هم خودش را دوست دارد. او می‌داند که خصوصیات مطلوب و تحسین‌برانگیز دیگری دارد و با اتکا به آن‌ها برای خود تصویر ذهنی مثبتی درست می‌کند.

توضیحات

این پرسشنامه بر اساس اهتمام دکتر تئو لنتز، مدیر سابق انجمن پژوهش‌های شخصیتی در سن لوییز میسوری تهیه شده است. دکتر لنتز بزرگ‌ترین پژوهش درباره خوشبختی را انجام داده است. اشخاصی که مورد بررسی قرار گرفتند زنان و مردانی بودند که طیف سنی 16 تا 50 سال را تشکیل می‌دادند. حداقل تحصیلات این اشخاص دوازده سال بود. دکتر لنتز بر اساس ارقام و اطلاعاتی که به دست آورد به «معیار خوشبختی» دست یافت. مباحث دوازده‌گانه زیر را به دقت بخوانید تا در این مورد اطلاعات بهتری به دست آورید.

1 ـ غلط. انسان خوشبخت حتی اگر چیزی را از دست بدهد، باز هم خودش را دوست دارد. او می‌داند که خصوصیات مطلوب و تحسین‌برانگیز دیگری دارد و با اتکا به آن‌ها برای خود تصویر ذهنی مثبتی درست می‌کند.

2 ـ درست. اشخاص خوشبخت به راحتی بیشتری می‌توانند به خودشان بخندند، زیرا از تصویر ذهنی مطلوبی برخوردارند. آن‌ها خودشان را بیش از اندازه جدی نمی‌گیرند.

3 ـ درست. انسان شاد و خوشبخت با دیگران برخوردی همدلانه دارد. او به قدر کافی احساس خوب دارد و از این حیث به کسی غبطه نمی‌خورد.

4 ـ غلط. انسان خوشبخت می‌تواند تا حدودی رفتارهای ناخوشایند دیگران را تحمل کند.

5 ـ غلط. نسبت به کسی که خشنود و خوشحال نیست، انسان خوشبخت از انعطاف لازم برخوردار است. او به راحتی مأیوس نمی‌شود. می‌تواند زمان‌های ناراحتی را تحمل کند و به هدف‌های خود برسد.

6 ـ غلط. انسان خوشبخت برای جبران ذهنیتی بد در خیال فرو نمی‌رود.

خوشبختی

7 ـ غلط. افراد خوشبخت آرزوهای زیادی ندارند و با آنچه دارند راضی هستند.

8 ـ غلط. اگر خوشبخت باشید، در چیزی افراط نمی‌کنید. افراد پرخور اغلب احساس خوشبختی نمی‌کنند.

9 ـ درست. افراد خوشبخت آن قدر انعطاف پذیر هستند که از واقعیت فاصله بگیرند و از تصورات دیگران لذت ببرند.

10 _ غلط. دلیلش روشن نیست، اما اشخاص خوشبخت به راحتی بیشتری می‌خوابند. شاید برای آنان که احساس خوشبختی نمی‌کنند، پایان دادن به روز از آن رو سخت است که لحظات لذت بخش کافی را تجربه نکرده‌اند. از این رو دیرتر می‌خوابند تا شاید لحظه خوشایندی را تجربه کنند.

11 _ درست. افراد خوشبخت، پذیرای خود هستند و در مقام لعن و نفرین خود حرف نمی‌زنند. افراد غیر خوشبخت اغلب تصویر جسمانی بدی دارند و درباره خود اندیشه منفی دارند.

12 _ درست. افراد خوشبخت وقتی اشکالاتشان برملا می‌شود چیزی از خود کم نمی‌کنند. آن‌ها می‌توانند بدون اینکه حالت تدافعی بگیرند، انتقادات را قبول کنند.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: baharrrrr88