سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بسیاری از شما در سفرتان به شهر ارومیه، دریاچه ارومیه را از نزدیك دیده‌اید. اما شاید ندانید که در همسایگی این دریاچه زیبا، دریاچه ناشناخته دیگری قرار دارد که می تواند لذت ارومیه گردی شما را چند برابر کند. دریاچه‌ای زیبا و بكر اما كوچك‌تر به نام مارمیشو
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مارمیشو؛ ناشناخته‌ای در دنیای ارومیه
مارمیشو؛ ناشناخته‌ای در دنیای ارومیه

 


بسیاری از شما در سفرتان به شهر ارومیه، دریاچه ارومیه را از نزدیك دیده‌اید. اما شاید ندانید که در همسایگی این دریاچه زیبا، دریاچه ناشناخته دیگری قرار دارد که می تواند لذت ارومیه گردی شما را چند برابر کند. دریاچه‌ای زیبا و بكر اما كوچك‌تر به نام مارمیشو.

 

برای دیدن مارمیشو باید حدود 45 کیلومتر از غرب شهر ارومیه فاصله بگیرید و دریاچه نیلی رنگ مارمیشو را در میان کوهستان‌های این شهرستان نزدیک به مرز ایران و ترکیه ببینید. مسیری شما از حاشیه رودخانه زیبای نازلوچای در غرب شهر ارومیه می گذرد و در میان راه از روستاهای پسان، بانی و هلانی می گذرید و به روستای مارمیشو می رسید. مسیر جاده در دره زیبایی قرار گرفته كه خود از منظره كوهستانی خاصی برخوردار است.

مارمیشو؛ ناشناخته‌ای در دنیای ارومیه

در روستای مارمیشو با پیدا كردن زیارتگاه پیر خراسانی و ادامه دادن مسیری سنگلاخی اما زیبا می‌توانید به دریاچه مارمیشو برسید. دریاچه ای 5هکتاری با عمق 50 تا 60 متر که قزل آلاهای بومی اش در میان مردم منطقه شهرت دارند.

رودخانه نازلوچای از كوه‌های بایبون و ستاره لوند سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به تنگه‌ای بسیار سرسبز و دیدنی می‌رسد.

مارمیشو؛ ناشناخته‌ای در دنیای ارومیه

 از جمع شدن آب این رودخانه دریاچه مارمیشو به وجود آمده كه زیستگاه جانوران و گیاهان بسیاری است كه برای نمونه می‌توان به ماهی قزل‌آلا، درختانی چون بید، بلوط، صنوبر، زالزالك و گیاهانی چون گون، لاله كوهی، شیرین‌بیان، زنبق وحشی و... اشاره كرد. در نظر داشته باشید محیط دریاچه آرام بوده و برای ماهیگیری بسیار مناسب است.

این منطقه به دلیل داشتن گیاهان متنوعی كه دارد برای پرورش زنبور عسل نیز بسیار مناسب است و عسل آن بسیار مرغوب بوده و عطری از گل‌های وحشی را در خود دارد.

یكی از جالب‌ترین مناظری كه در این سفر خواهید دید، چادرهای ایلات و عشایر است كه در این منطقه اتراق كرده‌اند. آشنایی با نحوه زندگی عشایر بسیار جذاب است كه در كنار بازدید از دریاچه و دیدن مناظر اطراف آن، می‌تواند خاطره‌انگیز باشد

اگر كمی خوش‌شانس باشید ممكن است در بین راه گذرتان به زنبورداران این منطقه بخورد و این فرصتی است تا بتوانید طعم واقعی عسل طبیعی را به سفره‌تان هدیه كنید. اطراف دریاچه را درختان انبوهی فراگرفته كه همچون حلقه‌ای سبزرنگ می‌درخشد و در فصل بهار و تابستان سراسر سبز و در پاییز یكپارچه رنگین می‌شود و صحنه‌ای را به وجود می‌آورد كه كمتر جایی می‌توانید مشابه آن را ببینید.

مارمیشو؛ ناشناخته‌ای در دنیای ارومیه

این منطقه از آن جهت كه كوهستانی است و در دره قرار گرفته تنها در فصل‌های گرم مناسب بازدید است و بهتر است در برنامه‌ریزی از بازدید این دریاچه و منطقه اطراف آن در فصل زمستان خودداری كنید.

یكی از جالب‌ترین مناظری كه در این سفر خواهید دید، چادرهای ایلات و عشایر است كه در این منطقه اتراق كرده‌اند. آشنایی با نحوه زندگی عشایر بسیار جذاب است كه در كنار بازدید از دریاچه و دیدن مناظر اطراف آن، می‌تواند خاطره‌انگیز باشد.

مارمیشو؛ ناشناخته‌ای در دنیای ارومیه

اگر هم كمی بیشتر اهل هیجان و ماجراجویی باشید، می‌توانید چادر مسافرتی خود را بردارید و چند روزی را در دل این طبیعت زیبا و در همسایگی عشایر مهمان‌نواز و دوست‌داشتنی بگذرانید، ولی به خاطر داشته باشید از طبیعت هیچ چیزی نگیرید بجز عكس و در طبیعت هیچ چیز را به جای نگذارید بجز رد پایتان!

مارمیشو؛ ناشناخته‌ای در دنیای ارومیه

در كنار بازدید و اتراق در كنار دریاچه مارمیشو می‌توانید از آبشار زیبایی كه در نزدیكی دریاچه و در مسیر رودخانه نازلوچای قرار گرفته است كه آن نیز آبشار مارمیشو نامیده می‌شود، دیدن كنید. این آبشار فصلی است و در فصل بارندگی از میان صخره‌های كوه‌های اطراف رودخانه نازلوچای به آن می‌ریزد.

 

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از جام جم، پورتال ارومیه

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین