تبیان، دستیار زندگی

چرا صورت پف می‌کند؟

بی‌خوابی، استرس، آلرژی و مواد آرایشی ممکن است باعث پف کردن صورت گردند. در برخی موارد، پف کردن صورت ارثی می‌باشد. بالا بردن سر و کمپرس آب سرد موجب کاهش ورم و پف صورت می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

پف کردن صورت

اگر ورم صورت باعث درد شدید و یا مشکل تنفسی گردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

21 علت پف صورت

1- آبسه دندان: آبسه دندان می‌تواند موجب پف کردن صورت شود. در حقیقت، آبسه دندان نشان دهنده عفونت و چرک دندان می‌باشد.

هنگامی که عفونت در بدن رخ دهد، به طور طبیعی بدن، تعداد زیادی گلبول‌های سفید تولید می‌کند و این گلبول‌ها از پخش عفونت به دیگر قسمت های بدن جلوگیری می‌کنند و این عامل منجر به تجمع چرک می‌شود. چرک از گلبول‌های سفید، باکتری و بافت مرده تشکیل می‌شود.

اگر عفونت بدتر شود، تعداد زیادی گلبول‌های سفید در آن منطقه عفونت تجمع می‌یابند و باکتری‌های موجود را از بین می‌برند و موجب بیشتر شدن چرک می‌گردند. در نتیجه، آن منطقه‌ای از پوست که در اطراف دندان است متورم می‌شود و موجب پف صورت می‌گردد.

 

2- آلرژی: واکنش‌های آلرژیک ممکن است باعث ورم و پف صورت شوند. آلرژی‌های فصلی مانند آلرژی به گرده گیاهان در بهار، می‌تواند باعث ورم پوست در همه نقاط بدن از جمله صورت شود.

آلرژی منتقله از راه غذا معمولا جدی تر است و می‌تواند موجب ورم شدید صورت شود. در این موارد، زبان، لب و گلوی شما هم ممکن است متورم شود و شما را در معرض ناراحتی‌های تنفسی مثل قطع تنفس قرار دهد.

اگر کلیه‌ها بیمار شوند و نتوانند عمل تصفیه مواد را به درستی انجام دهند، باعث تجمع مایعات و مواد زائد در بدن و بروز ورم می‌شوند

 

3- پره اکلامپسی: بسیاری از زنان در هنگام بارداری متوجه ورم بدنشان می‌شوند. این ورم در صورت و دست ها قابل توجه است و ممکن است نشان‌دهنده پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری باشد.

 

پره اکلامپسی با افزایش فشار خون می تواند باعث نگه داشتن مایعات در صورت و یا اندام ها شود.

تنها درمان پره اکلامپسی، زایمان است. بنابراین پزشک می‌تواند در پایین آوردن فشار خونتان کمک کند تا نوزاد به دنیا بیاید.

 

4- سلولیت: یک عفونت باکتریایی است که در عمیق‌ترین لایه پوست بوجود می‌آید و باعث قرمزی و گرمی و درد می‌شود. سلولیت بیشتر در صورت و پایین پاها شایع است.

 

5- هیپوترمی: به معنای کاهش دمای بدن به طور غیرعادی می‌باشد. درجه حرارت پایین بدن برای مدت زمان طولانی موجب نارسایی قلبی و تنفسی می‌شود و می‌تواند تا حد مرگ هم پیش رود.

کارکرد کلیه ها، کلیه درد،

 

6- بیماری کلیوی: اگر کلیه‌ها کارکرد خود را از دست بدهند و نتوانند عمل تصفیه مواد را به درستی انجام دهند، باعث تجمع مایعات و مواد زائد در بدن و بروز ورم می‌شوند.

 

7- کم کاری تیروئید: اگر مقدار هورمون غده تیروئید کمتر از میزان لازم باشد، این عارضه بوجود می‌آید. هورمون تیروئید بر ضربان قلب و مقدار کلسیم خون موثر است و تولید پروتئین، استفاده از کربوهیدرات و چربی‌ها و  کنترل دمای بدن را بر عهده دارد.

 

8- بیماری هاشیموتو: هاشیموتو یک بیماری خودایمنی است که به علت کم کاری غده تیروئید رخ می‌دهد. بر این اساس، غده تیروئید به مقدار کافی هورمون برای عملکرد طبیعی بدن تولید نمی‌کند.

 

9- کم کاری هیپوفیز: غده هیپوفیز، غده کوچکی است که قدرت کنترل هورمونی و تحریک بدن را بر عهده دارد.

 

10- بیماری کوشینگ: اگر مقدار زیادی کورتیزول (هورمون مترشحه از غده فوق کلیوی) در بدن تولید شود، به بیماری کوشینگ مبتلا می‌شوید. علائم اصلی این بیماری عبارت است از صورت پف کرده، احساس خستگی بیش از حد و به سادگی کبود شدن پوست.

 

11- سوء تغذیه شدید: سوء تغذیه به معنای کمبود کالری و یا پروتئین نیست، بلکه می‌تواند در اثر کم مصرف کردن ویتامین‌ها و عناصر معدنی و دیگر مواد مغذی هم باشد. شما ممکن است لاغر و یا حتی چاق هم باشید، اما دچار سوءتغذیه هم شوید.

 

12- گل مژه چشم: یکی از علل گل مژه، عفونت باکتری است و می‌تواند منجر به تورم، دردناک بودن، دارا بودن برآمدگی در پلک چشم گردد.

 

13- سرطان ریه: یکی از علائم سرطان ریه، وجود ورم در صورت و گردن می‌باشد.

 

14- آسیب و سوختگی صورت

در هنگام استراحت و برای جلوگیری از احتباس مایعات در صورت، سر خود را با استفاده از دو بالش بالا ببرید

 

15- گرفتن خون: به معنای تزریق خون در رگ می‌باشد. خونی که برای تزریق آماده می‌شود باید با خون گیرنده سازگار باشد. در صورت ناسازگاری، سیستم ایمنی بدن به آنتی بادی های خون حمله می‌کند و این پاسخ می‌تواند سلامتی شما را مختل کند.

 

16 - ورم ملتحمه چشم: چشم های متورم، باعث تجمع مایعات و ادم صورت می‌شود.

 

17 – کورتیکواستروئیدها: یا استروئیدها، نوع مصنوعی هورمون های قشر غده آدرنال (فوق کلیوی) هستند. این داروها برای درمان التهاب سیستم ایمنی بدن به کار می رود. عوارض جانبی این دارو شامل: ورم و پف صورت می‌باشد.

 

18 - برخی داروها: آسپیرین، پنی سیلین، برخی داروهای ادرار آور، ضد تشنج ها و داروهای آسم


19- چاقی

 

20- سینوزیت: سینوزیت می‌تواند منجر به تشکیل عفونت و ورم گردد.

 

21- مصرف الکل: الکل باعث می‌شود که آب بدن از دست برود. اما، بدن با حفظ و نگهداری آب، جبران کمبود آب را رفع می نماید. این عامل باعث بزرگ شدن عروق خونی و ورم بدن می‌شود.

 

عوارض پف کردن صورت

در موارد نادر، پف صورت می‌تواند باعث آسم شدید، آنافیلاکسی و یا حتی مرگ شود.

 

جلوگیری از پف کردن صورت

- آب بنوشید.

- کمبود ویتامین C نیز باعث پف کردن صورت می‌شود.

 

برش های خیار

 

- خیار را ببرید و برش آن را به مدت 10 دقیقه بر صورت خود قرار دهید.

- رژیم غذایی پر چرب نیز باعث پف کردن صورت می‌شود.

- به اندازه کافی میوه و سبزیجات مصرف کنید.

- ورزش کنید. ورزش باعث می‌شود که قلب خون را پمپاژ کند. جریان خون خوب، از پف کردن صورت جلوگیری می‌کند.

- صورت خود را با آب سرد به مدت 1 تا 2 دقیقه، بشویید.

- برای جلوگیری از تجمع مایعات در بافت ها، مصرف نمک را کم کنید.

- حداقل 7 تا 8 ساعت در شب بخوابید.

- هنگام استراحت و برای جلوگیری از احتباس مایعات در صورت، سر خود را با استفاده از دو بالش بالا ببرید.

- چند عدد چای کیسه‌ای را در آب یخ قرار داده و بر صورت خود قرار دهید.

- لیف حمام خود را در آب سرد خیس کنید و به مدت 10 دقیقه بر صورت خود قرار دهید.

- کرم مرطوب کننده خود را در یخچال قرار دهید. این مرطوب کننده می‌تواند خنک و مفرح بخش باشد.

- کمپرسی از آب و پودر فندق درست کنید و آن را به مدت چند دقیقه هر روز بر صورت خود بگذارید. فندق، قابض طبیعی است و خلل و فرج پوست را پاک می‌کند و ورم را کاهش می دهد.


 

 


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.