تبیان، دستیار زندگی
قشر قابل توجهی از جامعه ایرانی به کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین دی مبتلا هستند و این در حالی است كه مصرف این ویتامین در پیشگیری از بروز ام اس و آلزایمر مؤثر است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ویتامین D، راه فرار از ام اس!


قشر قابل توجهی از جامعه ایرانی به کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین دی مبتلا هستند و این در حالی است كه مصرف این ویتامین در پیشگیری از بروز ام اس و آلزایمر مؤثر است.


مکمل ویتامین d

کمبود کلسیم و ویتامین دی نه تنها منجر به بروز پوکی استخوان شده بلکه ابتلا به بیماری‌های سیستمیک، دیابت و به خصوص ابتلای به ام اس را هم در پی داشته است.

قشر قابل توجهی از جامعه ایرانی به کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین دی مبتلا هستند به طوری که طبق بررسی‌های انجام شده مشخص شده که حداقل هشتاد درصد کودکان ایرانی به درجات شدید و بیش از نود درصد از آن‌ها به درجات متفاوتی دچار کمبود ویتامین د هستند.

عوارض کمبود ویتامین دی

کمبود ویتامین دی در کودکی باعث بیماری راشیتیسم می‌شود که در اثر آن استخوان‌های فرد، قدرت تحمل وزن او را نداشته و انحنا پیدا می‌کند. دیر دندان درآوردن و نافرمی‌های اندامی هم از نتیجه کمبود این ویتامین است.

در بزرگ‌سالی هم کمبود ویتامین دی کاهش تراکم استخوانی و پوکی استخوان، دیابت، سرطان سینه یا پروستات و ضعف دستگاه ایمنی بدن را در پی دارد. مصرف این ویتامین در پیشگیری از بروز ام اس و جلوگیری از آلزایمر موثر است.

منابع دریافت ویتامین دی

مهم‌ترین منبع دریافت ویتامین دی نور خورشید است که با توجه به سبک زندگی ایرانی‌ها، دریافت ویتامین از این طریق به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. پوشیدن لباس‌های تیره و زندگی در خانه‌هایی که معماری آن‌ها بر اساس مشرف نبودن تعریف شده، در کنار سبک غذایی نادرست، بیشتر ایرانی‌ها را به کمبود این ویتامین دچار کرده است. آلودگی هوا هم به عنوان یکی از موانع رسیدن نور خورشید به زمین در این زمینه بی تأثیر نیست. به طور کلی ویتامین دی را از سه منبع می‌توان به دست آورد:

آفتاب

چه بخواهید و چه نه، آفتاب اصلی‌ترین منبع دریافت ویتامین دی است که بدون زحمت و دردسر به دست می‌آید و به انواع قرص‌های خوراکی و مواد غذایی ارجحیت دارد.

مهم‌ترین منبع دریافت ویتامین D نور خورشید است که با توجه به سبک زندگی ایرانی‌ها، دریافت ویتامین از این طریق به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

سعی کنید دقایقی از روز را زیر نور آفتاب باشید. تابش اشعه ماوراء بنفش به پوست باعث می‌شود که ماده‌ای به نام دهیدروکلسترول با طی مراحلی در بدن در کلیه به ویتامین دی تبدیل شود.

افراد با پوست روشن‌تر نسبت به تیره‌ترها، می‌توانند با مدت کمتری در زیر آفتاب بودن، نیاز خود به این ویتامین را تأمین کنند.

منابع خوراکی

چربی ماهی‌ها مانند قزل آلا منبع غنی ویتامین دی هستند. بنابراین سعی کنید حداقل دو بار در هفته ماهی بخورید. غلات و برخی سبزیجات و میوه‌ها هم این ویتامین را در خود دارند، اما میزان آن بسیار کم است. کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، خامه، جگر و ماهی ساردین هم حاوی مقادیر زیادی از این نوع ویتامین هستند. سعی کنید این مواد را در برنامه غذایی روزانه‌تان جای دهید.

قرص‌ها

آخرین گزینه هم دریافت این ویتامین به صورت مصنوعی و از طریق کپسول و آمپول است که به هر حال جای منابع طبیعی را نمی‌گیرند.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: taghvimi