• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1382/12/28
  • تاريخ :

درگذشتگان سال 1382

در سالی که گذشت ورزش ایران و جهان در غم از دست دادن ستاره های ارزنده ای به سوگ نشست با آرزوی آمرزش روح درگذشتگان جهان ورزش در سال کهنه، اشاره گذرا می کنیم به نام و یاد بزرگانی که دیگر در دنیای فانی نیستند و به خواب ابدی فرو رفته اند.

محمد اوراز

عقاب ایرانی قلل مرتفع دنیا که پا بر بام" اورست" نیز گذاشته بود. کاپیتان دوست داشتنی تیم ملی کوهنوردی در ارتفاعات" گاشر بروم" پاکستان گرفتار سقوط بهمن شد و اگر چه زنده از زیر برف بیرون آمد و اعضای تیم ملی تلاش زیادی برای نجات جان او داشتند اما سرانجام پس از معالجات فراوان و جراحی های متعدد، مردی که عاشق ارتفاعات بود، آخرین بلند پروازی اش را هم انجام داد و به سمت معبودش پرکشید. پیگیری های فراوانی در خصوص علل مرگ اوراز انجام گرفت اما در نهایت پاسخ قانع کننده ای از سوی فدراسیون کوهنوردی به مردم داده نشد.

استاد حسین فکری

پیر فوتبال ایران هم امسال از میان ما رفت. پیرمردی که در دوران پرافتخار فوتبالش سرمربیگری تیم های ملی و بسیاری از باشگاههای فوتبال ایران را بر عهده داشت. هرگز این جملع تاریخی او از یادها نخواهد رفت که اگر تیم ملی را قهرمان اسیا نکردم، مرا در دروازه دولت دار بزنید. استاد فکری در سال 1301 به دنیا آمد و در سن 81 سالگی به دیار باقی شتافت. روحش شاد و یادش گرامی باد.

قاسم فارسی

عکاس هفت المپیکی ورزش کشورمان هم در سالی که گذشت دیده از جهان فروبست. هیچ یک از ورزشکاران کشورمان طی دهه چهل، پنجاه و شصت خورشیدی را نمی توانید پیدا کنید که عکسش راقاسم فارسی نینداخته باشد. عکس های دیدنی او از جهان پهلوان تختی، عبدالله موحده، محمود نامجو، امامعلی حبیبی و فوتبالیست های نامدار دهه های گذشته، جزیی از تاریخچه ورزش کشورمان است.

اصغر شاه حسینی

کشتی گیری که درحین تمرینات دچار مصدومیت شدید شد و به دلیل نتیجه بخش نبودن معالجات، در عنفوان جوانی درگذشت.

مارک وی وین فوئه

ستاره سیه چرده فوتبال کامرون در وسط مستطیل سبز نقش بر زمین شد و با مرگ شاعرانه اش، دنیای ورزش را غرق در اندوه کرد.

اصغر تهرانی

داور ارزنده و قدیمی فوتبال ایران که ایشان نیز به دلیل عارضه کهولت سن به دیار باقی شتافت. قضاوت های این داور برجسته در دهه 40 هرگز از یادها نخواهد رفت.

اکبر سپهری

قهرمان سنگین وزن پیشکسوتان کشتی ایران که به دلیل عارضه قلبی، پس از بازگشت از مسابقات جهانی پیشکسوتان در اوکراین، جان به جان آفرین تسلیم کرد.

مهدی نیکخو

داور با سابقه و بسیار قدیمی فوتبال و کشتی کشورمان که دهه های متمادی به ورزش ایران خدمت می کرد، به دلیل کهولت سن از دار دنیا رفت.

اسحاق سام نژاد

قهرمان و رکورددار اسبق دوومیدانی کشور که به همراه جمع کثیری از ورزشکاران بم در فاجعه زلزله این شهرستان جان باخت. روحش شاد و یادش گرامی.

سید مجید موسوی

قهرمان اسبق کشتی فرنگی آسیا که به دلیل سانحه تصادف در اصفهان به دیار باقی شتافت.

محمد حضرتی

همین تابستانی که گذشت در مسابقات فرنگی جوانان جهان شرکت کرد اما هنوز خستگی مسابقات از تنش در نرفته بود که به دلیل سانحه تصادف در دامغان، چشم از جهان فرو بست.

یزدان رجبی

کشتی گیر20 ساله ای که تا آخرین ساعات زندگی اش در تمرینات تیم اعزامی به نیویورک حضور داشت و امید اول 74 کیلوی ایرن برای سالهای آینده بود. او با قهرمانی نوجوانان آسیا و جوانان جهان، نامی نیک همچون پهلوانان را از خود به یادگار گذاشت و اگر چه به خواب ابدی فرو رفته اما خصوصیات پهلوانی اش هرگز به فراموشی سپرده نخواهد شد.

میکلوس فیهر

مهاجم خوش سیمای بنفیکا فقط 24 ساله بود که ناگهان با گذاشتن دست ها به روی زانوانش، بر روی چمن های باران خورده فرو افتاد و نه تنها مجارستان و پرتغال، بلکه سراسر جهان را از مرگ دلخراشش متأثر کرد.

سید مسیح سلیم بهرامی

او جدی ترین رقیب طالقانی در انتخابات فدراسیون کشتی بود. همان چهره آرام مازنی و نماینده ساری در مجلس که قول بودجه های 20 میلیونی را به هیات های کشتی داده بود، همین هیات هایی که هنوز در آستانه تحویل سال، یک پنجم این مبلغ را هم از فدراسیون طالقانی نگرفته اند! مرحوم سلیم بهرامی در شرایطی که عضو هیات رئیسه فدراسیون کشتی هم بود، به دلیل عارضه ناگهانی سکته مغزی بدرود حیات گفت. آن مرحوم، در کمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی هم عضویت داشت.

جهانگیرعبدالباقر

عضو تیم ملی کشتی ایران در مسابقات جهانی 1970 ادمونتون کانادا نیز به دیار باقی شتافت. عبدالباقر که در آن مسابقات ششم شده بود، سابقه قهرمانی در جام معتبر تفلیس را هم داشت. راستی، ورزش کشتی در سال 82 رکورددار مرگ و میر و از دست دادن چهره های برجسته بود.

مارکوپانتانی

سلطان دوچرخه سواری جهان هم در 34 سالگی مرد. در ایتالیا، محبوبیت او در دهه 90 از روبرتو باجو هم بیشتر بود. او در هتل ریمینی، تک و تنها از دار دنیا رفت. مارکوپانتانی بارها فاتح توردوفرانس، جیرودوایتالیا، توراسپانیا و... شده بود اما این اواخر به دلیل مثبت بودن آزمایش دوپینگ، محبوبیت خود را از دست داده و آرمسترانگ به تنهایی در دنیای دوچرخه سواری حکمرانی می کرد.

حاج عبدالحسین فعلی

پدر کشتی ایران و استاد مسلم کشتی که البته خیلی ها او را فیلی می نامند، پس از یک هفته مبارزه با مرگ در مرز100 سالگی درگذشت. جالب این است که خبر درگذشت این استاد کشتی به اشتباه 5 روز زودتر از فوتش منتشر شد و به قول بزرگان کشتی استاد حتی در مبارزه با مرگ هم همه را شگفت زده کرد.

محمود عدل

کاپیتان اسبق تیم ملی والیبال و بسکتبال ایران در آخرین روزهای سال دار فانی را وداع گفت

شمس الدین سید عباسی

در آخرین روز سال شمس الدین سید عباسی آقای فیتیله پیچ جهان به علت بیماری سرطان درگذشت .

روحشان شاد یادشان گرامی

UserName