تبیان، دستیار زندگی
هم مردان و هم زنان در میانسالی یک سری تغییرات هورمونی را پشت سر می‌گذارند. این تغییرات هورمونی را در مردان اصطلاحاً اندروپاز می‌گویند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ارتباط یائسگی با افزایش وزن


هم مردان و هم زنان در میانسالی یک سری تغییرات هورمونی را پشت سر می‌گذارند. این تغییرات هورمونی را در مردان اصطلاحاً اندروپاز می‌گویند.

یائسه

افزایش وزن چه در دوران یائسگی و چه در دوران اندروپاز امری رایج است. با این حال به نظر می‌رسد که افزایش وزن تنها به دلیل هورمون‌ها نیست. با افزایش سن و با تحلیل رفتن توده عضلانی که مصرف کننده کالری است، سرعت سوخت و ساز در بدن کاهش می‌یابد. با افزایش سن تمایل به فعالیت در افراد کاهش می‌یابد که به معنی تحلیل توده عضلانی و کاهش مصرف کالری روزانه است.

علاوه بر این، میانسالی زمان بروز تغییرات در شیوه زندگی، خلق و خو و سلامتی افراد است که باعث بروز تغییرات در عادت‌های غذایی و میزان فعالیت بدنی می‌شود. افزایش وزن در سنین 25 تا 55 سالگی نیم کیلوگرم در سال (جمعاً 15 کیلوگرم) است. تغییرات هورمونی با تغییر توزیع چربی در بدن همراه است و ممکن است باعث افزایش چربی در اندام بالایی بدن گردد.

بنابراین، اگر شما همان مقدار کالری که هر روز می‌خورید را بخورید باز هم افزایش وزن پیدا خواهید کرد، مگر آن که میزان فعلی فعالیت بدنی‌تان را حفظ کرده یا حتی آن را افزایش دهید تا توده عضلانی‌تان را حفظ کرده و کالری‌های اضافه را بسوزانید.

خلاصه این که اگر شما کمتر بخورید و میزان فعالیتتان را بیشتر کنید، در هر مرحله زندگی که باشید، باز هم می‌توانید وزنتان را کم کنید.

نکات مهم در رابطه با کاهش وزن

آنچه می‌خوانید، ارتباط مستقیمی با کاهش موفقیت آمیز وزن دارد، شما می‌توانید این نکات را در افت کاهش وزن مدنظر داشته باشید، عواملی که می‌تواند شما را در اجرای رژیم غذایی دچار مشکل کند.

تفاوت غذای بیرون با غذای منزل

غذاهایی که بیرون تهیه می‌شود با غذای منزل دو تفاوت دارد: اولاً از آنجا که «مرغ همسایه غاز است»، بنابراین غذاهای بیرون خوشمزه تر به نظر می‌رسند، ثانیاً مقدار غذا در سالن غذاخوری معمولاً بیش از مقدار تعیین شده در لیست رژیم غذایی است و برخی افراد اعتقاد دارند چون پول آن را داده‌اند معمولاً دلشان نمی‌آید مقداری از آن را نخورند. به همین خاطر، گوشزد می‌کنیم که خوردن غذا در سالن غذاخوری به برنامه رژیم غذایی لطمه جدی می‌زند.

فراموشی در ایام تعطیلی

تعطیلی (مخصوصاً برای آقایان) فرصتی است تا در کنار همسر و فرزندان باشند، آن‌ها نیز در این مواقع معمولاً رژیم غذایی خود را فراموش می‌کنند.

ناخنک زدن‌ها

خوردن سه عدد پسته هنگام تماشای تلویزیون، سه عدد خرما بعد از ناهار و یک عدد دلمه کوچک هنگام نوشیدن آب و گرفتن یک عدد شکلات از دست یک فرد ناشناس، بیش از یک کفگیر پلو ارزش غذایی دارد.

تن دادن به گفته‌های اطرافیان

انسان وقتی دچار سرماخوردگی یا اسهال و استفراغ می‌شود، معمولاً دو، سه روزی طول می‌کشد تا بهبودی یابد و طی این مدت مقداری از وزن خود را از دست می‌دهد، این امر باعث می‌شود که اطرافیان به محض مشاهده شخص و تغییراتی که در چهره‌اش نمایان است، با نگرانی به او بگویند: «خدا بد نده… چی شده!؟» و همین «خدا بد ندهد» روی فرد اثر منفی می‌گذارد. در رژیم غذایی، وقتی شما 10 کیلو کم کنید، مسلماً تأثیر آن روی چهره شما ظاهر خواهد شد.

از خوراکی‌های وسوسه انگیز دوری کنید، اگر کیک یا شیرینی و آجیل بخرید و آن

را روی میز بگذارید، طبعاً هر بار که از کنار آن رد می‌شوید، قدری از آن را خواهید

خورد و این کار، شما را از کاهش وزن، دور خواهد کرد

اطرافیان شما دو دسته‌اند، یا دوستان و خویشاوندانی هستند که با حسن نیت و دلسوزی سخن می‌گویند و از تغییرات چهره شما اظهار نگرانی می‌کنند، یا افراد چاقی هستند که در کاهش وزن موفق نبوده‌اند و نمی‌توانند موفقیت شما را تحمل کنند.

امیدواریم به حرف‌های آنان که از چاقی تعریف می‌کنند و خطرات لاغر شدن را به شما گوشزد می‌کنند (!) گوش ندهید و بدانید که دوست نادان از دشمن دانا، خطرناک‌تر است.

مشکلات عصبی

زندگی انسان‌ها فرازونشیب‌هایی دارد و طبیعی است که غم، غصه و ناراحتی‌های عصبی گریبان گیر آنان شود. ناراحتی‌های عصبی منجر به افزایش دریافتی افراد چاق از غذا می‌شود، بنابراین توصیه می‌کنیم که با بردباری بیشتر و تصمیم جدی در برابر ناراحتی‌های عصبی مقاومت کنید و نگذارید که روحیه‌تان گرفتار عواقب آن شود.

مهمانی‌ها

تنوع غذاهای رنگارنگ از یک سو و هزینه نکردن غذا از سوی دیگر، از جمله عوامل مهمی هستند که فرد رژیم گیرنده را وادار به رها کردن ادامه برنامه رژیم غذایی می‌کند.

مناسبت‌ها

گاهی مناسبت‌هایی مثل عید فرا می‌رسد که تنوع شیرینی و آجیل در هر جا فراروی شماست. مراسم عروسی یا عزا یا نذری‌های ماه محرم در تکیه‌ها و حسینیه‌ها، اشتها را تحریک می‌کنند و رغبت خوردن را افزایش می‌دهند، جلوگیری از خوردن در این‌گونه مراسم به اراده‌ای آهنین و عزمی راسخ نیاز دارد.

تغییر شکل چهره در رژیم

بیشتر خانم‌هایی که رژیم می‌گیرند، وقتی می‌بینند چهره‌شان زودتر از سایر اندامشان لاغر شده، دست از رژیم می‌کشند، در حالی که باید توجه داشته باشید اگر به رژیم خود ادامه دهند، پس از مدت کوتاهی، چهره آن‌ها طبیعی به نظر خواهد آمد، پس حتی اگر دوستان و آشنایان شما بگویند که مثل بیمارها شده‌اید، دلسرد نشوید و به این حرف‌ها توجه نکنید، بلکه رژیم خود را ادامه دهید، می‌بینید که همین دوستان پس از مدت کوتاهی خواهند گفت، چقدر زیبا شده‌اید.

خوراکی‌های وسوسه انگیز

از خوراکی‌های وسوسه انگیز دوری کنید، اگر کیک یا شیرینی و آجیل بخرید و آن را روی میز بگذارید، طبعاً هر بار که از کنار آن رد می‌شوید، قدری از آن را خواهید خورد و این کار، شما را از کاهش وزن، دور خواهد کرد.

حتی اگر دوستان و آشنایان شما بگویند که مثل بیمارها شده‌اید، دلسرد نشوید

و به این حرف‌ها توجه نکنید، بلکه رژیم خود را ادامه دهید، می‌بینید که همین دوستان پس از مدت کوتاهی خواهند گفت، چقدر زیبا شده‌اید

نمک، وزن را زیاد می‌کند

هیچ می‌دانستید مصرف نمک اضافی باعث چاقی (تجمع چربی) نمی‌شود، بلکه باعث افزایش حجم بدن می‌شود. چون نمک سبب ابقای بیشتر مایعات در بدن و داخل سلول‌ها می‌شود به همین دلیل سبب افزایش حجم بدن می‌شود. از مصرف نمک به دلیل اثر زیادش در ابقای مایعات بدن، اجتناب کنید تا از ایجاد پف آلودگی و اضافه وزن در بدنتان جلوگیری کرده باشید. این حالت، به خصوص در زنان بیشتر به چشم می‌خورد.

کلیدهای کاهش وزن مؤثرترین روش برای کاهش وزن در زنان

یک رژیم غذایی کم چرب و عموماً بر پایه سبزیجات در کمک به زنان برای کاهش وزن و بهبود حساسیت انسولین در بدن، خیلی مؤثرتر از رژیم همه‌چیزخواری است.

59 زن مبتلا به اضافه وزن و یائسه در این زمینه مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند. این زنان به دو گروه تقسیم شدند که نیمی از آن‌ها رژیم گیاه خواری و نیمی دیگر یک رژیم غذایی کنترل شده از همه‌چیزخواری را در پیش گرفتند. پس از مدتی معلوم شد زنانی که از رژیم گیاه خواری پیروی کردند، در حالی که از مصرف نامحدود میوه‌ها و سبزیجات کلیدی، غلات و سایر مواد غذایی به طور سالم و صحیح لذت می‌بردند، توانستند وزن خود را بدون هیچ گونه احساس گرسنگی ناراحت کننده‎ای، کاهش دهند.

از این رو با آغاز مشاهده تأثیرات مثبت این روش که تمرکز آن بر روی مصرف میوه‌ها و سبزیجات است به تدریج تمایل این گروه به دنبال کردن این نوع رژیم غذایی بر پایه گیاه خواری افزایش پیدا کرد.

چاقی و اضافه وزن از افرادی که رژیم گیاه خواری دارند بسیار دور است، در حالی که در مطالعات اخیر بر روی بیش از 55 هزار زن سوئدی نشان داد که 40 درصد از این زنان که رژیم غذایی گوشتی دارند مبتلا به چاقی یا اضافه وزن هستند، در صورتی که این رقم در میان گیاه خواران کاهش یافته و به 25 تا 29 درصد می‌رسد. گفتنی است، رژیم غذای کم چرب و پر از سبزیجات احتمال ابتلا به سرطان پروستات را بیشتر کاهش می‌دهد.

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منابع:

گابریک

سیبیتا

اگر می‌خواهید با کارشناسان تغذیه‌ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

مطالب کامل و جامع درباره رژیم‌های لاغری

چرا در میانسالی دچار افزایش وزن می‌شویم؟

چگونه در میانسالی وزن خود را کنترل کنیم؟ (1) و (2)

10 روش برای رسیدن به وزن ایده‌آل و حفظ آن

چاقی؛ دشمن آقایان

توصیه‌هایی برای این که در طول تعطیلات چاق نشوید

4 راهکار برای شروع موفق در رژیم کاهش وزن

6 مرحله برای بهبود رژیم لاغری

7 توصیه‌ی عملی برای کاهش وزن

23 راه عملی برای کاهش وزن بدون رژیم

استرس اندازه‌گیری وزن در افراد چاق

چگونگی تثبیت وزن پس از رژیم لاغری

برای لاغر شدن، شام را جدی بگیرید!

7 پیشنهاد برای مهار پُرخوری در میهمانی‌ها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.