تبیان، دستیار زندگی
: بدون تامین امکانات لازم باید استفاده از مربی خارجی را فراموش کرد افزایش حواشی فوتبال ناشی از بلاتکلیفی در شرایط حرفه ای و آماتوری است در حال حاضر از نظر آمادگی بدنی، در سطح بالایی قرار دارم و در صورت صلاحدید مربیان تیم ملی ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

علی دایی:

بدون تامین امکانات لازم باید استفاده از مربی خارجی را فراموش کرد

افزایش حواشی فوتبال ناشی از بلاتکلیفی در شرایط حرفه ای و آماتوری است

در حال حاضر از نظر آمادگی بدنی، در سطح بالایی قرار دارم و در صورت صلاحدید مربیان تیم ملی فوتبال در تمرینات این هفته تیم ملی حضور خواهم یافت.

علی دایی که هفته گذشته و به دلیل اتمام مسابقات فوتبال لیگ باشگاه های امارات در ایران به سر می برد، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، پیرامون حضور مربیان ایرانی در راس تیم های ملی فوتبال، اظهار داشت: در گذشته و به جز مقاطعی خاص، همواره شاهد این موضع بوده ایم، البته استفاده از مربی خارجی در تیم ملی بزرگسالان مشروط به جذب مربی بزرگ و طراز اول در سطح دنیا است که بتواند با حداقل سه سال کار مداوم نتایج مطلوب را کسب کند، درغیر این صورت نمی توان انتظار کسب موفقیت داشت.

کاپیتان تیم ملی فوتبال با اشاره به همایون شاهرخی به عنوان مربی کاربلد و فنی، تصریح کرد: بدون اینکه فردی با وی مشکل داشته باشد می تواند از تجربه و دانش بالایی که برخوردار است، به ارتقای فوتبال ملی ما کمک کند. از طرفی در بحث استفاده از مدیر فنی خارجی در کنار تیم ملی، ابتدا باید حدود اختیارات اینفرد مشخص باشد و پس از آن انتظار کارآمدی از وی داشته باشیم تا تداخلی بین کار سرمربی و مدیر فنی ایجاد نشود.

دایی، با اشاره به فرهنگ حاکم بر فوتبال کشور و چگونگی رعایت حرمت ها و مرزبندی های لازم بین مدیران باشگاه ها، مربیان و بازیکنان فوتبال، خاطر نشان کرد: متاسفانه در چند سال اخیر، شاهد از بین رفتن حرمت ها بوده ایم و اینکه به دلیل نامفهوم بودن مسؤولیت ها و وظایف، همواره برخی از بازیکنان در کارهای نامربوط به خود دخالت کرده اند، دلیل اصلی آن نیز وضع نابسامان فوتبال کشور از نظر عدم وجود منابع مالی کافی و مشکلاتی است که در شیوه های مدیریتی وجود دارد.

وی ادامه داد: این مسایل همواره باعث رودررو شدن مدیران، بازیکنان، مربیان و... شده است که همین موضوع از دلایل اصلی بی انضباطی در تیم های باشگاهی و ملی محسوب می شود. از طرفی در تمامی تیم های دنیا اگر بازیکن از نظر مسایل مالی تامین باشد و در واقع دلیلی برای مخالفت نداشته باشد، برخوردی درست و منطقی را با مدیریت خویش خواهد داشت. گر چه در مواجهه با اعتراضات به حق بازیکنان، مدیر نیز قادر به انجام کاری نخواهد بود.

مهاجم سابق بایرن مونیخ آلمان، با اشاره به نادرست بودن طرح اختلافات بازیکنان و مدیران باشگاه ها در مطبوعات و سایر رسانه های گروهی اظهار داشت: این نکته را نیز باید در نظر داشت که بازیکنان فوتبال به غیر از فوتبال، محل درآمد دیگری ندارند و صبر آنان نیز حدی دارد؛ البته هیچ کس موافق با جار و جنجال نیست و در چنین مواقعی بدون ایجاد تنش های قابل انتظار، بازیکن می تواند از طرق دیگری خواسته خود را پیگیری کند. در مجموع باید گفت که مدیریت قوی و حاکم بودن نظم در باشگاه ها عامل مهمی در مبارزه با بازیکن سالاری است و فقدان آن، این معضل را ایجاد خواهد کرد، که این موضوع در اکثریت قریب به اتفاق تیم های خارجی نزدیک به صفر است.

کاپیتان تیم ملی فوتبال، همچنین با اشاره به دلایل افت تیم های پرسپولیس و استقلال و کسب نتایج دور از انتظار این دو تیم، گفت: این تیم ها با مشکلات مختلفی در نحوه تیم داری، چگونگی مدیریت و مسایل حاشیه ای قابل توجه در مقایسه با سایر تیم ها روبرو هستند و برای فوتبال ایران متاسف هستم که تیمی مانند پرسپولیس و استقلال حتی از داشتن زمینی برای تمرین بی بهره هستند.

وی ادامه داد: گرچه افت این دو تیم و رشد تیم هایی مانند سپاهان باعث قرار گرفتن این تیمها در جایگاه نامناسب با سوابق آنان می باشد، اما در این راستا ارایه راهکارهای لازم توسط کارشناسان و خبرگان ضروری می نماید.

دایی در بخش دیگری از این گفت و گو، با اشاره به تغییر و تحولات اخیر کادر فنی باشگاه استقلال، درباره رولند کخ، سرمربی سابق این تیم، اظهار داشت: به نظر من مشکلات موجود در تیم استقلال، مربوط به این مربی نمی شود و مسایلی مانند حواشی باشگاه ، مدیریت و.. دراین بحث دخیل هستند، ضمن اینکه استقلال می توانست به مراتب به نحوی مطلوبتر از کخ و دانش وی بهره گیرد، زیرا بزرگترین مربی دنیا نیز با وجود عدم امکانات کافی قادر به انجام کار مناسب نخواهد بود و در شرایطی که حداقل امکانات لازم برای این مربی موجود نیست، از وی چه انتظاری داریم؟ لذا قبل از هر چیز باید با مربیان خارجی مورد نظر صحبت کرد و امکانات مورد نیاز را نیز در اختیار آنها قرار داد، در غیر این صورت باید قید استفاده از این مربیان را زد.

وی ادامه داد: علاوه بر بحث فقدان امکانات لازم و وجود اشکالاتی در نحوه مدیریت، فرهنگ غلطی نیز حاکم بر بازیکنان است و اینکه تمامی 25 بازیکن یک تیم خود را بازیکن فیکس می پندارند که دلیل آن بلاتکلیفی در شرایط فوتبال حرفه ای و آماتور است. دراین میان برخی از روزنامه نگاران نیز با دامن زدن به این موضوع مشکلات را تشدید می کنند که در نهایت باعث ضربه به تیم ملی- باشگاه و بازیکن خواهد شد.

کاپیتان تیم ملی فوتبال کشور، همچنین با اشاره به محرومیت انضباطی خداداد عزیزی از حضور در مسابقات تیم پاس و عدم دعوت وی به تیم ملی، خاطر نشان کرد: به طور کامل در جریان مسایل ایجاد شده درباره وی نمی باشم، ولی تصور می کنم ادامه این وضعیت باعث از دست رفتن این سرمایه فوتبال خواهد شد . خداداد یکی از دوستان من است و مطمئن هستم نقش بسیار موثری را در فوتبال ملی ایفاء خواهد کرد. لذا امیدوارم فدراسیون فوتبال در رای صادره خود تجدید نظر کند.

علی دایی همچنین با تاکید بر استفاده از تمامی سرمایه های موجود درارتقای فوتبال ملی تاکید کرد: دوری بازیکنان شاخص از میادین مسابقه و به کارگیری آنها درمدت زمان دیگری، ممکن است بسیار دیر باشد و به پیکره فوتبال لطمه بزند. در این راستا مسایل حاشیه ای بین کریم باقری و باشگاه پرسپولیس نیز در نهایت به فوتبال باشگاهی و ملی لطمه خواهد زد، گرچه هر دو طرف در مساله ایجاد شده حق دارند و رای نهایی بر عهده کمیته انضباطی خواهد بود.

دایی حضور خود و سایر بازیکنان شاخص ایرانی در لیگ فوتبال باشگاه های عربی را در نهایت به سود ایران دانست وتصریح کرد: هنگامی که قصد حضور درامارات را داشتم بسیاری بر من خرده گرفتند که لیگ این کشور بازیکن خراب کن است و بازیکنانی که به اتمام دوران بازیگری خود رسیده اند دراین کشور حضور می یابند، ولی در مسابقات جام باشگاه های آسیا شاهد حضور پر قدرت تیم العین بودیم که به دور پایانی و فینال بازیها راه یافته است، زیرا تمامی امکانات مورد نیاز و بهترین مربیان دنیا در این کشور حضور دارند، و تیم العین همه چیز را در عمل نیز به اثبات رساند. لذا فوتبال امارات از نظر تاکتیکی دارای مزایا و برتری هایی است که حتی از لحاظ برخورداری از امکانات لازم، تفاوت چندانی با باشگاه های طراز اول اروپایی ندارد. در این میان تلاش بازیکن، تعیین کننده جایگاه وی است.

علی دایی در پایان گفت و گوی خود با ایسنا، درباره برنامه های آینده خود و تداوم حضور در تیم ملی فوتبال گفت: حضور در تیم ملی بسته به نظر مربیان و کادر فنی دارد و در این مورد نظری نخواهم داشت، گر چه از نظر آمادگی بدنی در شرایط ایده آل قراردارم و تا زمانی که به من نیاز داشته باشند در خدمت فوتبال ملی خواهم بود، علاوه بر این هنوز یکسال دیگر از مدت قرار داد من با « الشباب» امارات باقی مانده است، که علاقه مند به تغییر شرایط می باشم.  در این راستا با دریافت پیشنهاداتی از چند تیم عربی، در نهایت تصمیم لازم را اتخاذ خواهم کرد.