تبیان، دستیار زندگی
یکی از روش هایی که می توان از طریق آن موجب رشد فکری کودکان و همچنین دادن آموزش هایی اثر بخش شد، بازی و تمرین با آنهاست . کودکان هنگامی که بازی می کنند دنیای اطراف خود را به فراموشی می سپارند. زمانی که کودکان به طور کامل جذب بازی می شوند نسبت به ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

101 بازی فکری و 65 معما برای کودکان ٦-١٠

101 بازی فکری و 65 معما برا کودکان

یکی از روش هایی که می توان از طریق آن موجب رشد فکری کودکان و همچنین دادن آموزش هایی اثر بخش شد ،بازی و تمرین با آنهاست . بازی با کودکان کاری لذت‌بخش است که موجب آرامش طرفین می‌گردد.

این کتابی که پیش رو دارید به شما کمک کرده تا بتوانیداز طریق بازی ها و معماهای گوناگون علاوه بر تقویت صمیمیت طرفین موجب تقویت فکر کودکتان شوید.

فعالیت های خیلی کمی وجود دارند که مردم را به اندازه بازی ها جذب خود می کنند . کودکان هنگامی که بازی می کنند دنیای اطراف خود را به فراموشی می سپارند. زمانی که کودکان به طور کامل جذب بازی می شوند نسبت به هر معیار ارزیابی و هم چنین هر حادثه ناگوار یا محرومیتی که به خاطر عدم داشتن توانایی تجربه کرده اند ،بی تفاوت خواهند بود. این حالت نه تنها موجب می شود کودک کمبودهای موجود را کمتر احساس کند بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس کودک نیز می شود که خود یکی از عوامل بنیادین یادگیری موفق است.

چرا بازی های فکری سریع؟

این معماها و بازی های فکری سریع موجب تقویت تمرکز ،استدلال،بردباری ،فهم اعداد ،استفاده از منطق و کار با حروف و کلمات می شود که در نهایت به افزایش مهارت های ذهنی انجامیده و به رشد توانایی های اجتماعی و کار گروهی کمک می کند. این معماها و بازی ها مناسب استفاده در هر زمانی بوده و برای هر موقعیت آموزشی فعالیت های با محتوایی را فراهم می آورند . همه این بازی ها ،تمرین ها ، معماها که در این کتاب گرد آوری شده اند می توانند متناسب با نیازهای مقاطع مختلف ابتدایی تغییر داده شوند.

زمانی که کودکان به طور کامل جذب بازی می شوند نسبت به هر معیار ارزیابی و هم چنین هر حادثه ناگوار یا محرومیتی که به خاطر عدم داشتن توانایی تجربه کرده اند ،بی تفاوت خواهند بود. این حالت نه تنها موجب می شود کودک کمبودهای موجود را کمتر احساس کند بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس کودک نیز می شود که خود یکی از عوامل بنیادین یادگیری موفق است.

اعداد پدیده های شگفت آوری هستند . اعداد کودکان را به آزمایش ترغیب می کنند و می توان آنها را به جنبه های مختلف زندگی مرتبط ساخت.هنگامی که کودکان می توانند بشمارند و حساب کنند ،جهان نیز برای آنها ملموس تر می شود . توانایی محاسبه اعداد به معنی داشتن توانایی برای قاعده مند کردن چیزهای مختلف است و کودکان این موضوع را به سرعت متوجه می شوند.

بازی با اعداد موجب افزایش توانایی کودکان برای تمرکز همراه با آرامش روی مشکلات برای یک مدت زمانی و هم چنین فکر کردن در جهت یافتن راه حل مناسب می شود. آنها توانایی های محاسباتی و اعتماد خود را بهبود می بخشند و بسیاری از کودکان که در کلاس های ریاضی مشکل دارند ،هنگام بازی با اعداد کمرویی خود را کنار گذاشته و ناگهان قواعد را فهمیده و از آنها لذت می برند که این خود موجب می شود تا موفق تر باشند که منجر به با انگیزه بودن آنها در کلاس ریاضی می شود .

تعدادی از بازی های که در این کتاب پیشنهاد داده شده اند به کودکان کمک می کنند تا به یک جهت فکری خاص حرکت کنند به عنوان ضمیمه ای بر روش های یادگیری خواندن و نوشتن که در مدارس آموزش داده می شود،این کتاب پیشنهاداتی برای یادگیری بهتر حروف و لغات همراه با بازی و سرگرمی نیز دارد:جست و جوی حروف ، نوشتن بدون استفاده از ابزارهای نوشتاری و ... .

موفقیت کودکان ، تا جایی که می دانیم ،تنها به هوش آنها وابسته نیست،بلکه به چگونگی ارائه مطلب به آنان نیز چگونگی ارائه مطلب به آنان نیز بستگی دارد. در اینجا ،تمرکز و بردباری نقش مهمی را ایفا می کنند . نداشتن تمرکز در بسیاری از موارد دلیل کسب نمرات ضعیف و مشکلات رفتاری می باشد . مشکلات تمرکزی معمولا می تواند به طور مثال ناشی از بی علاقگی ،میزان سختی موضوع که ممکن است بسیار زیاد یا بسیار کم باشد ،مورد توجه بیش از حد واقع شدن ،مشکلات عاطفی ،داشتن مشکلات جسمی یا موقعیت کاری ضعیف باشد. فعالیت های موجود در کتاب شرایط مناسب برای افزایش تمرکز کودکان از طریق بازی ها و معماها را فراهم می آورد .این بازی ها،معماها و تمرین ها می توانند با گروه ها و سنین مختلف دانش آموزان در هر زمانی انجام شوند. بازی ها و یا فعالیت های مخصوص کودکان شش ساله در ابتدای کتاب یافت می شوند و بازی های مناسب کودکان ده ساله در قسمت های پایانی کتاب بیشتر یافت می شوند . هر چند همه بازی ها می توانند تقریبا برای سن های مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

مطالب مندرج در این کتاب به مخاطب کمک می‌کند تا بتواند از طریق بازی‌ها و طرح معماهای گوناگون، علاوه بر تقویت حس صمیمیت بین خویش و کودک، در راستای تقویت ذهن و اندیشة کودک نیز گام بردارد. کتاب مشتمل بر 101 بازی و 65 معماست که از آن میان می‌توان این بازی‌ها را نام برد: «سریع به صف شدن»؛ «حروف ورزشی»؛ «بازی شمارش لوبیاها»؛ «قورباغة عددخوان»؛ «جعبة سحرآمیز»؛ «کلمات پینگ‌پونگی»؛ «سرزمین رؤیایی»؛ «شانس و ریاضی»؛ «حروف بعدی و قبلی»؛ «بازی با داستان»؛ «جدول کلمات متقاطع»؛ «لب‌خوانی»؛ «معمای جیب شلوار»؛ «رانندگی در تعطیلات»؛ «مسئلة زمان»؛ «معادلات عجیب و غریب»؛ «زبان مرموز» و «دور خورشید».

اساس کتاب حاضر این است که روش های متفاوت آموزش – تربیتی و تقویتی کودکان را با کمترین هزینه و زحمت و نتیجه ی بیشتر و البته با پیشینه ی قوی علمی در اختیار والدین و مربیان دلسوز قرار دهد.

مشخصات کتاب

101بازی فکری و 65 معما برای کودکان 6-١٠

نوسنده:الیسون بارتل

مترجم:امیر جهانیان نجف آبادی

ناشر:کیاراد

تنظیم :مرکز مشاوره