تبیان، دستیار زندگی
امروز شنبه برابر با دوم اردیبهشت 1391 هجری خورشیدی، بیست و نهم جمادی الاولی 1433هجری قمری و بیست و یكم آوریل سال 2012 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دوم اردیبهشت در آینه تاریخ معاصر

رخداد های تاریخی

امروز شنبه برابر با دوم اردیبهشت 1391 هجری خورشیدی، بیست و نهم جمادی الاولی 1433هجری قمری و بیست و یكم آوریل سال 2012 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

2 اردیبهشت 1377

آیت الله حاج شیخ مرتضی بروجردی ازعلمای بزرگ و مبارز حوزه نجف بدست مخالفان اسلام به شهادت رسید.

2 اردیبهشت 1359

به دنبال تعطیلی دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی در واكنش به فعالیت‌های مخرب گروه‌های مخالف انقلاب اسلامی و حمایت 'امام خمینی'(ره) از انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها، این روز به عنوان روز 'انقلاب فرهنگی' شناخته شد.

2 اردیبهشت 1359

'امام‌خمینی'(ره) در پی به شهادت رسیدن 'سیدمحمدباقر صدر' و خواهر وی در پیامی از افسران و درجه‌داران و سربازان عراقی خواستند دلاورانه قیام كنند و اساس ستم كاری حزب بعث را برچینند.

2 اردیبهشت 1359

سیدعبدالعلی علوی محقق و شاعر معاصر و صاحب آثار زندگی علی بن ابی طالب، دستور زبان آلمانی و بانگ جرس در 79 سالگی درگذشت.

2 اردیبهشت 1358

به فاصله دوماه پس از پیروزی انقلاب‌ اسلامی به فرمان امام خمینی(ره) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تأسیس شد.

2 اردیبهشت 1353

مناسبات سیاسی ایران و كره شمالی برقرار شد.

2 اردیبهشت 1346

'ریچارد نیكسون' معاون اسبق رییس جمهوری آمریكا برای دیداری خصوصی از ایران وارد تهران شد.

2 اردیبهشت 1344

سپهبد 'نعمت الله نصیری' رییس سازمان امنیت و اطلاعات كشور ( ساواك) در پاسخ به وزارت خارجه در رابطه با درخواست دبیركل سازمان ملل در خصوص خاتمه دادن به تبعید' امام خمینی'(ره) نوشت‌:'پاسخ به نامه دبیركل ضرورتی ندارد.'

2 اردیبهشت 1332

میرزا مهدی آشتیانی، حكیم، عارف، دانشمند و صاحب آثار حاشیه شرح منظومه منطق و حكمت، اساس التوحید درباره قاعده 'الواحد' در وحدت وجود، در 66 سالگی درگذشت.

2 اردیبهشت 1322

'سر ریدر بولارد' وزیر مختار انگلیس در تهران، در یك دستور مداخله جویانه به 'علی سهیلی' نخست وزیر وقت، خواستار توقیف روزنامه 'تهران مصور' به دلیل چاپ كاریكاتور وزیر مشاور و نماینده انگلیس در تهران شد.

2 اردیبهشت 1310

روابط سیاسی ایران و مصر، با امضای یك عهدنامه دوستی آغاز شد.

2 اردیبهشت 1304

'شیخ خزعل' و فرزندانش به دستور 'فضل‌الله زاهدی' حاكم نظامی خوزستان دستگیر و با موافقت كنسول انگلیس در خرمشهر تحت‌الحفظ به تهران اعزام شدند.

تنظیم: هومن بهلولی