تبیان، دستیار زندگی
راه‌های مختلفی برای مقابله با استرس‌ها و فشارهای روزمره وجود دارد. ما در این مطلب کوتاه شما را با 4 ماده‌ی غذایی آشنا می‌کنیم و توصیه می‌کنیم برای داشتن آرامش بیشتر این چهار ماده‌ی غذایی را در برنامه‌ی غذایی روزانه‌تان بگنجانید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

4 ماده‌ی غذایی ضداسترس


راه‌های مختلفی برای مقابله با استرس‌ها و فشارهای روزمره وجود دارد. ما در این مطلب کوتاه شما را با 4 ماده‌ی غذایی آشنا می‌کنیم و توصیه می‌کنیم برای داشتن آرامش بیشتر این چهار ماده‌ی غذایی را در برنامه‌ی غذایی روزانه‌تان بگنجانید.

در دنیای شتاب زنده‌ی کنونی استرس جزو جدانشدنی زندگی همه‌ی ما شده است. استرس کارهای خانه، استرس‌های شغلی، تحصیلی و غیره. مهم این است که بتوانیم این استرس‌ها را مدیریت و کنترل کنیم. راه‌های مختلفی برای مقابله با استرس‌ها و فشارهای روزمره وجود دارد. ما در این مطلب کوتاه شما را با 4 ماده‌ی غذایی آشنا می‌کنیم و توصیه می‌کنیم برای داشتن آرامش بیشتر این چهار ماده‌ی غذایی را در برنامه‌ی غذایی روزانه‌تان بگنجانید.

شکلات سیاه

شکلات سیاه

در پژوهش گسترده‌ای که در آلمان انجام گرفته مشاهده شده است افرادی که به مدت بیش از 6 سال شکلات سیاه مصرف کرده‌اند فشار خون پایین‌تری نسبت به افرادی دارند که کمتر از این ماده‌ی غذایی می‌خورند.

پژوهش دیگری نشان می‌دهد میزان هورمون استرس در افرادی که عادت به خوردن شکلات سیاه دارند کمتر است. حیف که شکلات سیاه حاوی چربی، قند و کالری است وگرنه می‌توانستید تا جایی که می‌توانید از این ماده غذایی میل کنید. اما بهتر است روزانه فقط دو تا سه مربع شکلات سیاه میل کنید.

ماهی آزاد

ماهی

برای این که استرس‌هایتان را کنترل کنید اسیدهای چرب امگا 3 را به برنامه‌ی غذایی خود اضافه کنید. این اسیدهای چرب ضروری، هورمون‌های استرس را مهار و با افسردگی مقابله می‌کند. می‌توانید از مکمل روغن ماهی استفاده کنید اما مصرف ماهی خوشمزه‌ترین روش برای دریافت این مواد مغذی است. توصیه می‌کنیم به طور مرتب دو مرتبه در هفته 90 گرم ماهی چرب میل کنید و یا اینکه گردو را دریابید و هر روز مصرف کنید.

چای

چای سیاه

نتایج یک پژوهش انگلیسی نشان می‌دهد نوشیدن چای سیاه می‌تواند به سرعت عواقب استرس را برطرف کند. محققان این پژوهش مشاهده کردند هورمون استرس (کورتیزول) در افرادی که به مدت 6 هفته روزانه 4 فنجان چای سیاه نوشیده‌اند در سطح پایینی قرار دارد و بعد از یک اتفاق استرس زا، زودتر به آرامش دست می‌یابند تا افرادی که عادت به نوشیدن چای سیاه ندارند. محققان معتقدند که نوشیدن چای سیاه تأثیر مثبتی روی خلق و خوی افراد دارد و سطح هشیاری آن‌ها را بالا می‌برد.

آووکادو

آووکادو

گوشت این میوه‌ی خوشمزه حاوی دو ماده‌ی ضداسترس قوی است: پتاسیم و اسیدهای چرب اشباع نشده ی مونو. این دو عنصر مغذی فشار خون را پایین می‌آورد.

به علاوه اسیدهای چرب اشباع نشده ی مونو، برای دور شدن از حالت افسردگی مفید است.

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: laplaisirssante

مطالب مرتبط:

کدام غذاها استرس را کم می کنند؟

غذاهایی که باعث استرس می شوند

غذاهای موثر در ایجاد مشکلات عصبی و روحی

برای کاهش استرس چای بنوشید

غذاهای مفید در درمان مشکلات عصبی و روحی

افزایش دوپامین با مواد غذایی

فیلم های مرتبط:

اضطراب

درمان دارویی اضطراب جدایی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.