تبیان، دستیار زندگی
این بستنی‌ها برای میان‌وعده‌ی بچه‌هایی که کمتر میوه می‌خورند، راهی مناسب برای افزایش میزان سهم میوه مصرفی روزانه‌شان است که البته توصیه می‌شود میوه‌ها و حتی آبشان تازه و خانگی باشند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آشنایی با روش تهیه‌ی بستنی میوه ای برای کودکان

میوه نمی‌خوری؟ بیا بستنی بخور!


این بستنی‌ها برای میان‌وعده‌ی بچه‌هایی که کمتر میوه می‌خورند، راهی مناسب برای افزایش میزان سهم میوه مصرفی روزانه‌شان است که البته توصیه می‌شود میوه‌ها و حتی آبشان تازه و خانگی باشند.

 بستنی

در میان گروه‌های غذایی که برای میان‌وعده بچه‌ها توصیه می‌شود، میوه‌ها باید سهم مشخصی داشته باشند. این گروه از مواد غذایی سرشار از فیبر، ویتامین و املاح هستند و به اندازه نخوردن آن‌ها می‌تواند کمبودهای تغذیه‌ای را به بار آورد.

از جمله مهم‌ترین مواد مغذی که با مصرف این خوراکی‌ها وارد بدن می‌شود، پیش‌ساز ویتامین A و ویتامین C است که هر دوی آن‌ها در روند رشد موثرند و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. البته بعضی بچه‌ها از خوردن میوه‌های فصل امتناع می‌کنند، بنابراین والدین باید راهی را برای ترغیب آن‌ها به میوه خوردن پیدا کنند و بستنی یخی خانگی آن هم تهیه‌شده با آب‌میوه و تکه‌های میوه‌های تازه می‌تواند یک گزینه مناسب باشد.

مقدار کالری

مواد غذایی یادشده دارای 660 کیلوکالری انرژی است که در صورت تهیه 6 عدد بستنی یخی، هر یک دارای 110 کیلوکالری انرژی خواهند بود.

همراه این بستنی‌ها

در صورت تمایل برای شیرین کردن بستنی‌ها می‌توانید به آن‌ها عسل اضافه کنید. به منظور افزایش میزان کالری دریافتی، حاصل از خوردن بستنی‌ها نیز افزودن 3 تا 4 قاشق مرباخوری خامه توصیه می‌شود که هر قاشق دارای 45 کیلوکالری انرژی خواهد بود. هنگام سرو بستنی‌ها نیز می‌توانید روی آن‌ها را با کنجد یا شکلات بپوشانید. به این ترتیب هم مقدار کالری دریافتی حاصل از خوردن بستنی‌ها افزایش پیدا می‌کند و هم املاحی نظیر آهن و کلسیم به بدن می‌رسد.

مـواد لازم برای 6 کودک:

کیوی

2

عدد

120

کیلوکالری

هندوانه

100

گرم

60

کیلوکالری

توت‌فرنگی

1

لیوان

60

کیلوکالری

آناناس

4

حلقه

120

کیلوکالری

آب سیب

2/1

لیوان

60

کیلوکالری

آب آناناس

1

لیوان

120

کیلوکالری

آب پرتقال

1

لیوان

120

کیلوکالری

طـرز تـهـیـه:

* در ظرفی برش هندوانه‌تان را به صورت گلوله‌های کوچکی در آورید و به کناری بگذارید.

* کیوی و توت‌فرنگی را با هم در مخلوط‌کن بریزید و آناناس‌ها را به صورت مکعبی خرد کنید.

* آنگاه مخلوط کیوی و توت‌فرنگی را با آب سیب مخلوط و قالب مخصوص تهیه بستنی یخی را با این مایه پر کنید.

* تکه‌های آناناس را نیز با آب پرتقال مخلوط کنید و گلوله‌های هندوانه را در آب آناناس بیندازید و هر یک از این مخلوط‌ها را در قالب‌های مخصوص بریزید و آن‌ها را برای حداقل 4 ساعت در فریزر قرار دهید.

* به این ترتیب بستنی‌های یخی رنگارنگ شما آماده خوردن خواهند بود.

اگر کودکتان لاغر است

بهتر است تکه‌های موز را نیز به مخلوط بستنی‌هایتان اضافه کنید یا این که موز را با شیر مخلوط و با کنجد و پودر نارگیل مزه‌دار کنید و آن را در قالب بریزید. به این ترتیب بسته‌های یخی پرکالری‌تری به دست خواهند آمد. در ضمن افزودن پودر مغزهایی مانند بادام هندی و فندق نیز میزان انرژی دریافتی را به میزان قابل‌ملاحظه‌ای افزایش خواهد داد.

اگر کودکتان یبوست دارد

خوردن میوه‌هایی که آبدار هستند و فیبر بیشتری دارند به این بچه‌ها توصیه می‌شود. بنابراین در میان انواع بستنی‌های یادشده، بستنی هندوانه از همه بهتر است زیرا سرشار از آب است و می‌تواند به کاهش شدت یبوست کمک کند. در صورت دسترسی به گلابی یا کمپوت آن نیز می‌توانید به صورت مخلوط شده با آب آناناس بستنی یخی‌هایی را تهیه کنید که میزان فیبر دریافتی را افزایش می‌دهند.

اگر کودکتان کم‌خون است

بهتر است در میان انواع بستنی‌های اشاره شده، بستنی آب پرتقال و تکه‌های آناناس را انتخاب و به آن پودر مغزهایی مانند فندق و کنجد اضافه کنید. به این ترتیب آهن موجود در این مغزها با ویتامین C موجود در آب پرتقال و آناناس بهتر و بیشتر جذب بدن خواهد شد.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: هفته نامه سلامت – شماره 365 - ساقی اخوان

مطالب مرتبط:

روش تهیه‌ی ژله بستنی در پوست پرتقال

چند نوع گلاسه بستنی

این بستنی فقط موز دارد!

آشنایی با روش تهیه بستنی یخی شلیل و توت‌فرنگی

بستنی سنتی

ژله بستنی در ظرف گرمکی

دسر موز و بستنی

کیک بستنی

بستنی شکلاتی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.