تبیان، دستیار زندگی
رنگ قرمز زیبای بال کفشدوزک‌ها نوعی هشدار طبیعی است و هر چقدر کفشدوزک سمی‌تر باشد، شدت این هشدار بیشتر خواهد بود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خوش‌خط و خال‌های خطرناک
خوش‌خط و خال‌های خطرناک

مراقب باشید، خوش‌خط و خال‌ها خطرناکترند!

رنگ قرمز زیبای بال کفشدوزک‌ها نوعی هشدار طبیعی است و هر چقدر کفشدوزک سمی‌تر باشد، شدت این هشدار بیشتر خواهد بود. کفشدوزک‌های سمی‌تر نسبت به همنوعان دیگر خودشان در دوران شفیرگی) در این مرحله حشره فاقد حرکت و تغذیه و هرنوع فعالیت دیگری است. شفیره گاهی بدون پوشش ولی معمولاً در داخل پیله یا کپسول یا محفظه‌های دیگر،این مرحله را طی می‌کند.( رژیم غذایی بهتری دارند.

این قرمز پررنگ نشان می‌دهد کفشدوزک هنگامی که شفیره بوده از رژیم غذایی بهتری استفاده کرده است. جان بلونت و همکارانش در دانشگاه اکستر در انگلستان با انجام تحقیقی به این نتیجه رسیدند که کفشدوزک‌هایی که در شفیرگی بهتر تغذیه شده‌اند، در طبیعت ساده‌تر دیده می‌شوند و سمی‌ترند. آنها موفق شدند برای اولین‌بار اثبات کنند که میان تفاوت‌های فردی اعضای یک گونه در نشانه‌های هشدار و میزان سمی بودن هر کدام - مانند شدت رنگ قرمز در گونه‌ای از کفشدوزک‌ها و سمی بودن آن - ارتباط معنی‌داری وجود دارد.

این محققان کفش‌دوزک‌‌ها را با رژیم‌های غذایی متفاوت پرورش دادند تا ببینند غذای آنها چگونه می‌‌تواند روی ظاهر و سپر دفاعی‌شان تأثیر داشته باشد.

بد نیست بدانید این تنها شکارچیان کفشدوزک‌ها نیستند که باید نگران اثرات مرگبار نزدیک شدن به این حشره به ظاهر بی‌آزار باشند.  تحقیق دیگری نشان می‌دهد گونه مهاجمی از کفشدوزک‌ها که همنوع‌خوار است و از قاره آمریکا وارد اروپا شده، کفشدوزک‌های بومی این منطقه را قلع‌وقمع می‌کند. این حشره با گزیدن انسان ها هم حساسیت پوستی و خارش ایجاد خواهد کرد.

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع:خبرآنلاین

مطالب مرتبط:

جناب سوسک و شاخک گازانبری

تک شاخ قطب شمال

برگی که راه می‌رود

پرنده‌ای با منقار شاخی

عجایب دنیای حیوانات

گیاهی که آفت ها را فریب می‌دهد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.