تبیان، دستیار زندگی
ظم رهبرى ص 223 گردآورى و تدوین: مؤسسه فرهنگى قدر ولایت بنیانگذار جمهورى اسلامى ایران، مجدد اسلام در جهان مادى و ظلمانى قرن بیستم، حضرت امام خمینى قدس سره، در پى یك بیمارى تقریبا طولانى، با دلى آرام و قلبى مطمئن به سوى رفیق اع...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زعامت و رهبرىكتاب: زندگینامه مقام معظم رهبرى ص 223

گردآورى و تدوین: مؤسسه فرهنگى قدر ولایت

بنیانگذار جمهورى اسلامى ایران، مجدد اسلام در جهان مادى و ظلمانى قرن بیستم، حضرت امام خمینى قدس سره، در پى یك بیمارى تقریبا طولانى، با دلى آرام و قلبى مطمئن به سوى رفیق اعلى سفر نمودند و ملت‏با ناباورى، غم سنگین فراغ امام را بر دوش خود احساس كرد.دشمن مستكبر و كینه‏توز كه سالها خود را براى چنین لحظه‏هایى آماده ساخته بود، به گمان خام خود، به مقصود نزدیك شده بود.اما دو عامل بسیار مهم در كنار هم، اسباب شكست، خوارى و ناامیدى دشمن و امید و شادمانى مؤمنان و مستضعفان را فراهم كرد.

حضور ده میلیون عزادار در بزرگترین تشییع و خداحافظى، توفانى از اراده میلیونى مردم را در حفظ دستآوردهاى انقلاب اسلامى و اظهار ارادت، محبت و اطاعت از رهبرى انقلاب را به وجود آورد.توفانى كه همچون توفان «طبس‏» كه هواپیماهاى تجاوزگر را در هم كوفت، امیدهاى دشمن را به یاس مبدل نمود.در كنار حضور خیره‏كننده مردم عزادار و ماتم زده، اجلاس فوق العاده مجلس خبرگان رهبرى و تصمیم‏گیرى سریع و قاطع و انتخاب صحیح و درست آنان، انقلاب اسلامى را صاحب سكاندارى امین، با تقوا، بادرایت، شجاع و مدیر كرد.در واقع یك روز هم، انقلاب و ملت‏بدون رهبر و نقطه امید به سر نبرد و رحمت واسعه الهى، آن حضور عجیب و بى‏سابقه را به بار نشاند.

به این ترتیب، دوره دوم ریاست جمهورى مقام معظم رهبرى به پایان نرسید.امام از میان ملت رخت‏بربست و خلف و شاگرد و مرید صالح او طلوع كرد.

حضرت آیت الله خامنه‏اى بنابر وصیت‏حضرت امام قدس سره، كه وصیت‏نامه سیاسى - الهى ایشان را یا فرزندشان حاج احمد آقا قرائت نمایند یا ریاست جمهورى، با استنكاف حاج احمد آقا، در مجلس خبرگان، در برابر دیدگان مصیبت زده و حیرت آلود میلیونها ایرانى و میلیونها خارجى كه از ماهواره برنامه را دریافت مى‏كردند، وصیت‏نامه سیاسى - الهى حضرت امام را قرائت نمودند، كه چندین بار با بغض و اشك معظم له قطع شد، اما با تسلط بر احساسات خویش، توانمند و رسا، آخرین توصیه‏هاى جاودانه امام را به اطلاع همگان رساندند. مردم وفادار، هشیار، متدین و انقلابى ایران، برترین تشییع و بى‏نظیرترین تجلى وفادارى را به نجات‏دهنده خویش از ظلمات طاغوتیان، نشان دادند و در كنار موج خروشان عزا و این مصیبت جانكاه، روزها و شبها، با اشك و ماتم و بر سر و سینه كوفتن در كنار بارگاه تازه برپا شده مرشد، قائد و رهبر كبیر خود، از ابراز بیعت و وفادارى و حق‏شناسى نسبت‏به انتخاب شایسته مجلس خبرگان نیز غافل نبودند و با دیدار رهبر جدید خود، هرگونه كج اندیشى و فرصت توطئه را از دشمن خارجى و ایادى داخلى او سلب كردند.حضرت آیت الله خامنه‏اى، غم جانكاه این روز و حضور زیباى مردم را در وداع با رهبر بزرگ خود، هنرمندانه به قلم مى‏كشند.حضورى كه تجلى زیباترین شعورها و شعارها بود و سپاس ملتى را از مرجع عالیقدر خود كه با پاكى، عمر خود را به سر برد و در بندگى خدا، بندهاى طواغیت و مستكبران را از دست و پاى این ملت و محرومان جهان گسست، به تصاویر بى‏نظیر دوربینها، عكسها و شعرها نشاند.

آن روز، روز عزاى بزرگ عالم اسلام شد.سوزش آن غم به ملت ایران منحصر نماند.در سراسر جهان، هرجا دل روشن و جان بیدارى بود، مصیبت زده بود.هرجا مسلمانى آگاه از انقلاب و مسائل آن بود، خود را صاحب عزا شمرد.پس در روى زمین جایى نماند كه در آن دلهایى از این حادثه‏ى عظیم از اندوه لبریز نشود و انسانهایى از این فقدان بى‏جبران، به عزا ننشینند.و اما ایران یكسر عزاخانه‏اى شد كه در هر شهر و روستایش، شیون حسرت‏بار از یكایك خانه‏ها سرازیر شد و كوى و میدان و خیابان را پر كرد.هیچ كس نتوانست این جرعه‏ى درد را خاموش فروبرد.از دلاوران میدانهاى نبرد تا مادران و پدرانى كه غم شهادت جوانانشان، نتوانسته بود گره عجز و اندوه بر جبینشان بیفكند، تا بزرگ مردان عرصه‏ى علم و عرفان و سیاست و تا یكایك آحاد این ملت عظیم القدر، همه و همه در این مصیبت عظمى زار زار گریستند یا صدا به فغان بلند كردند، یا بى‏صبرانه بر سر و سینه زدند.

مصیبت فقدان امام، همان به بزرگى امام بود و جز خدا و اولیائش كیست‏حد و مرز این عظمت را بشناسند؟ آن‏جا كه دلهاى بزرگ بى‏تاب مى‏شوند، آن‏جا كه انسانهاى بزرگ دست و پا گم مى‏كنند، آن‏جا كه صحنه، از بیقرارى میلیونها و میلیونها انسان پر است، كدام زبان و قلم است كه بتواند نمایشگر و صحنه‏پرداز گردد؟

من كه خود قطره‏ى بى‏تابى در اقیانوس متلاطم آن روز و آن روزها بوده‏ام، چگونه خواهم توانست آن را شرح كنم؟ زمان، یگانه‏ى خود را از دست داد و زمین گوهرى یكدانه را در خود گرفت.پرچمدار بزرگ اسلام، پس از عمرى مبارك كه در راه اعتلاى اسلام سیرى شده بود، دنیا را وداع كرد. (1)

مقام معظم رهبرى، چند ماه مانده به پایان دوره دوم ریاست جمهورى، خود را آماده ترك این مسؤولیت مى‏نمودند:

قبل از رحلت‏حضرت امام كه دوران ریاست جمهورى در حال اتمام بود، دست و پایم را جمع مى‏كردم.مكرر مراجعه مى‏كردند و بعضى از مشاغل را پیشنهاد مى‏نمودند.آدمهاى بى‏مسؤولیت، این مشاغل را پیش خودشان، به قد و قواره‏ى من بریده و دوخته بودند! ولى من گفتم كه اگر یك وقت امام به من واجب كنند و بگویند شما فلان كار را انجام دهید، چون دستور امام تكلیف است و بروبرگرد ندارد، آن را انجام مى‏دهم.اما اگر تكلیف نباشد - و من از امام خواهش خواهم كرد كه تكلیفى به من نكنند تا به كارهاى فرهنگى بپردازم - دنبال كارهاى فرهنگى مى‏روم. (2)

اما، خداوند حكیم، امر دیگرى را براى این ملت و حضرت آیت الله خامنه‏اى مقدر فرموده بود كه با رحلت‏حضرت امام (ره)، این تقدیر جارى شد.رهبرى، همچنان كه تمامى مسؤولیتها را به صورت تكلیف پذیرفته بودند، در قبال مسؤولیت رهبرى نیز تا آن‏گاه كه بر عهده ایشان تكلیف نشد، قدمى براى این مسؤولیت‏برنداشت و حتى فكر آن را نیز نمى‏كردند.

آنچه كه در خصوص تعیین رهبر واقع شد و بار این مسؤولیت، بر دوش بنده‏ى كوچك ضعیف حقیر گذاشته شد، براى خود من حتى یك لحظه و یك آن از آنات گذشته‏ى زندگى، متوقع و منتظر نبود.اگر كسى تصور كند كه در طول دوران مبارزه و بعدا در طول دوران انقلاب و مسؤولیت ریاست قوه‏ى اجرایى، حتى یك لحظه در ذهن خودم خطور مى‏دادم كه این مسؤولیت‏به من متوجه خواهد شد، قطعا اشتباه كرده است.من، همیشه خودم را نه فقط از این منصب بسیار خطیر و مهم، بلكه حتى از مناصبى كه به مراتب پایینتر از این منصب بوده است - مثل ریاست جمهورى و دیگر مسؤولیتهایى كه در طول انقلاب داشتم - كوچكتر مى‏دانستم.

یك وقتى خدمت امام قدس سره این نكته را عرض كردم كه گاهى نام من در ردیف بعضى از آقایان آورده مى‏شود، در حالى كه در ردیف آنها نیستم و من یك آدم كوچك و بسیار معمولى هستم.نه این كه بخواهم تعارف كنم، الان هم همان اعتقاد را دارم.بنابراین، چنین معنایى اصلا متصور نبود.

البته در آن ساعات بسیار حساسى كه سخت‏ترین ساعات عمرمان را گذراندیم و خدا مى‏داند كه در آن شب و صبح شنبه چه بر ما گذشت، برادرها از روى مسؤولیت و احساس وظیفه، با فشردگى تمام، فكر و تلاش مى‏كردند كه چگونه قضایا را جمع و جور كنند، مكرر از من به عنوان عضو شوراى رهبرى اسم مى‏آوردند، كه البته در ذهن خودم آن را رد مى‏كردم، اگر چه به نحو یك احتمال برایم مطرح مى‏شد كه شاید واقعا این مسؤولیت را به من متوجه كنند.

در همان موقع، به خدا پناه بردم و روز شنبه، قبل از تشكیل مجلس خبرگان، با تضرع و توجه و التماس، به خداى متعال عرض كردم: پروردگارا! تو كه مدبر و مقدر امور هستى، چون ممكن است‏به عنوان عضوى از مجموعه‏ى شوراى رهبرى، این مسؤولیت متوجه من شود، خواهش مى‏كنم اگر این كار ممكن است اندكى براى دین و آخرت من زیان داشته باشد، طورى ترتیب كار را بده كه چنین وضعیتى پیش نیاید.واقعا از ته دل مى‏خواستم كه این مسؤولیت متوجه من نشود.

بالاخره در مجلس خبرگان، بحثهایى پیش آمد و حرفهایى زده شد كه نهایتا به این انتخاب منتهى شد.در همان مجلس، كوشش و تلاش و استدلال و بحث كردم تا این كار انجام نگیرد، ولى انجام گرفت و این مرحله گذشت.

من، همین الان خودم را یك طلبه‏ى معمولى و بدون برجستگى و امتیازى خاص مى‏دانم، نه فقط براى این شغل با عظمت و مسؤولیت‏بزرگ، بلكه - همان‏طور كه صادقانه گفتم - براى مسؤولیتهاى به مراتب كوچكتر از آن، مثل ریاست جمهورى و كارهاى دیگرى كه در طول این ده سال داشتم.اما حالا كه این بار را روى دوش من گذاشتند، با قوت خواهم گرفت، آن چنان كه خداى متعال به پیامبرانش توصیه فرمود: «خذها بقوة‏» . (3)

براى این مسؤولیت، از خدا استمداد كردم و باز هم استمداد مى‏كنم و هر لحظه و هر آن، در حال استمداد از پروردگار هستم تا بتوانم این مسؤولیت را در حد وسع خودم - كه تكلیف هم بیش از وسع نیست - با قدرت و قوت و حفظ شان والاى این مقام، حفظ كنم و انجام بدهم.این، تكلیف من است كه امیدوارم ان شاء الله شمول لطف و ترحم الهى و دعاى ولى عصر (عج) و مؤمنین صالح باشم. (4)

حضرت امام خمینى قدس سره، با روشن‏بینى الهى خود، اخلاص و توانایى حضرت آیت الله خامنه‏اى را در اندازه‏هاى رهبرى ملت مى‏دیدند و گاه به اشاره و گاه به تصریح این موضوع را مطرح مى‏فرمودند.

حجت الاسلام و المسلمین، مرحوم حاج سید احمد آقا خمینى (ره) نقل مى‏كنند:

وقتى كه آیت الله خامنه‏اى در سفر كره (شمالى) بودند، امام گزارشهاى آن سفر را از تلویزیون مى‏دیدند.از آن منظره‏ى دیدار از «كره‏» استقبال مردم و با سخنرانیها و مذاكرات خود در آن سفر خیلى جالب بود و امام گفته بودند، الحق ایشان شایستگى رهبرى را دارند. (5)

حجت الاسلام و المسلمین هاشمى رفسنجانى نیز یك نمونه دیگر از اشارات حضرت امام را بیان مى‏كنند:

در جلسه‏اى با حضور سران سه قوه، آقاى نخست وزیر (موسوى) و حاج احمد آقا در محضر امام بحث‏شد.حرف ما با حضرت امام این بود كه اگر این قضیه اتفاق بیافتد،(6)ما بعدا با قانون اساسى مشكل داریم، زیرا ممكن است‏خلاء رهبرى پیش بیاید.ایشان گفتند: «خلا رهبرى پیش نمى‏آید و شما آدم دارید.» گفتم: «چه كسى؟» ایشان در حضور آقاى خامنه‏اى گفتند: «این آقاى خامنه‏اى‏» . (7)

خانم زهرا مصطفوى دختر گرامى حضرت امام (ره) مى‏گویند:

من مدتها قبل از بركنارى قائم مقام رهبرى شخصا، از محضر امام درباره رهبرى پرسیدم و ایشان از آیت الله خامنه‏اى نام بردند و پرسیدم كه آیا شرط مرجعیت و اعلمیت در رهبرى لازم نیست، و ایشان نفى كردند و از مراتب علمى ایشان پرسیدم و صریحا فرمودند كه (ایشان اجتهادى را كه براى ولى فقیه لازم است، دارد) . (8)

در مجلس خبرگان اضطرارى، كه پس از رحلت‏حضرت امام (ره) تشكیل شد، بحث روى شوراى رهبرى بود كه هم حضرت آیت الله خامنه‏اى و هم حجت الاسلام والمسلمین آقاى هاشمى رفسنجانى با آن موافق بودند، اما قضاى الهى چیز دیگرى بود و فضاى مجلس خبرگان، گویا به نداى هاتف غیبى، با نام آیت الله خامنه‏اى معطر گردید و اصرار مقام معظم رهبرى در آن مجلس، مبنى بر عدم پذیرش این مسؤولیت، به رغم استدلالهایى كه مى‏فرمودند، مقبول نیفتاد و رداى مبارك رهبرى امت‏بر دوش تواناى ایشان قرار گرفت.

بعد از رحلت امام (ره)، در آن روز اول كه در مجلس خبرگان شركت كردند، بنده هم عضو مجلس خبرگان بودم.و بالاخره اسم این بنده‏ى حقیر به میان آمد و بحث كردند چه كسى را انتخاب كنیم و اتفاق كردند بر این كه این موجود حقیر ضعیف را به این منصب خطیر انتخاب بكنند.من فعالیت كردم.مخالفت جدى كردم، نه این كه مى‏خواستم تعارف بكنم.خدا خودش مى‏داند كه در دل من، در آن لحظات چه مى‏گذشت.

رفتم آن‏جا ایستادم و گفتم: «آقایان صبر كنید، اجازه بدهید!» - اینها همه ضبط شده و موجود است، هم تصویر و هم صداى آن هست - شروع كردم به استدلال كردن كه من را براى این مقام انتخاب نكنید.هر چه اصرار كردم قبول نكردند.هر چه من استدلال كردم، آقایان مجتهدین و فضلاء كه در همان‏جا بودند، استدلالهاى ما را جواب دادند.من قاطع بودم كه قبول نكنم، ولى بعد دیدم كه چاره‏اى نیست.چرا چاره‏اى نبود؟ زیرا به گفته‏ى افرادى كه من به آنها اطمینان دارم، این واجب، در من متعین شده بود، یعنى اگر من این بار را برندارم، این بار زمین خواهد ماند، این بود كه گفتم قبول مى‏كنم.چون دیدم بار بر زمین مى‏ماند، براى این كه بار بر زمین نماند آن را برداشتم.اگر كس دیگرى آن‏جا بود یا من مى‏شناختم كه ممكن بود این بار را بردارد و دیگران هم او را قبول مى‏كردند، یقینا من قبول نمى‏كردم كه این بار را بردارم.

بعد هم گفتم: پروردگارا توكل بر تو و خدا هم تا امروز كمك كرد. (9)

در شرایطى خبرگان رهبرى، با سرعت و دقت، و استفاده از اشاره‏هاى گرهگشاى امام راحل و فضاى معنوى ایجاد شده توسط مقلب القلوب، اقدام به انتخاب شایسته حضرت آیت الله خامنه‏اى نمودند و معظم له نیز با توكل به خداى متعال آن را پذیرفتند، كه دشمن نقشه‏هاى شومى را براى پس از امام پیش‏بینى كرده بود و در تبلیغات مستمر رادیوها و مطبوعات بیگانگان در مدت چند روزه دوران بیمارى حضرت امام، كاملا این امر مشخص بود.

«فاینانشال تایم‏» چاپ لندن در تاریخ 3 خردادماه 68 «یازده روز پیش از رحلت امام (ره) نوشت:

با رحلت آیت الله خمینى، شكاف بزرگى در راس سیستم سیاسى ایران ایجاد خواهد شد، بیانیه‏هاى رسمى و نیز گزارشهاى رسانه‏هاى خبرى ایران، حاكى از آن است كه پركردن این شكاف، امكان‏پذیر نخواهد بود. (10)

«رادیو بى بى سى‏» گفت:

خلایى را كه درگذشت آیت الله خمینى در سطح رهبرى ایران به وجود آورده، مشكل مى‏توان جبران كرد. (11)

«رادیو امریكا» با شادى و شعف اعلام كرد:

مرگ آیت الله خمینى قطعا به بى‏ثباتى عظیمى در ایران منجر خواهد شد و برخى پیش‏بینى مى‏كنند كه این وضع، احتمالا شعله یك جنگ داخلى را در ایران خواهد افروخت. (12)

اما خوابى كه دیده بودند، این بود كه گروه‏هاى داخلى را به اغتشاش و جنگ داخلى تشویق و ترغیب كنند و از سویى گروهك دست نشانده منافقین، یك تجاوز و جنگ خونین را به كشور تدارك دیده و به علامت آنان وارد معركه شود.منافقین لحظه رحلت امام (ره) را زمان به قدرت رسیدن خود تلقى كرده و سركرده آنان در گردهمایى از نیروهاى نظامى خود در 7 خردادماه 68 گفته بود:

نیروهاى نظامى سازمان، باید براى شرایط مرگ [امام] خمینى آماده باشند.مرگ [امام] خمینى به عنوان بالاترین نقطه آمادگى در مردم ایران، براى استقبال از عملیات نظامى ما خواهد بود [! ! ] . (13)

روزنامه «الشرق الاوسط‏» كه توسط سعودیها منتشر مى‏شود، در 14 خرداد 68 مى‏نویسد:

چریكهاى مسعود رجوى كه از حمایت عراق برخوردارند، طرحهایى را براى انجام یك تهاجم عمده در طول مرزها به فاصله چند ساعت پس از رحلت آیت الله خمینى، تدارك دیده‏اند. (14)

بنى صدر خائن و فرارى، در مصاحبه با آسوشیتدپرس مدعى شد كه:

«درگذشت [امام] خمینى، این مساله را محتمل مى‏كند كه وى [بنى صدر] بزودى به كشور بازگشته و احتمالا وارد دولت‏شود» . (15)

حضرت آیت الله خامنه‏اى، در تشریح و توضیح توطئه دشمنان براى پس از رحلت امام بزرگوار (ره)، به شعور و تقواى مردم و معجزه الهى در خنثى كردن این توطئه‏ها اشاره مى‏كنند و مى‏فرمایند:

با رحلت امام خمینى (ره) طیف وسیع دشمنان اسلام - كه در صفوف مقدم معارضه با جمهورى اسلامى بودند - این امید را پنهان نكردند كه جمهورى اسلامى در غیاب پدید آورنده و پروراننده‏ى خود، نیروى دفاع و رشد را از دست‏بدهد و چون كودكى بى‏صاحب، احساس ضعف و درماندگى كند، یا بكلى از پاى درآید و یا به ناچار به دامان این و آن پناه برد! در محاسبات تنگ نظرانه‏ى دشمنان - كه همه بى استثنا اسیر محاسبات صددرصد مادى بود و از فهم روابط معنوى و بركات ایمان و تقوا بى‏نصیبند - نمى‏گنجد كه معجزه‏ى الهى در طلیعه‏ى قرن پانزدهم، یعنى حكومت صلاح و دین و حیات دوباره‏ى ارزشهاى اسلامى، آن قله‏ى مرتفعى باشد كه دست آلوده‏ى بندگان هوا و هوس به آن نرسد و دیپلماسى زر و زور از به دام افكندن آن، عاجز بماند. (16)

حضور ده میلیونى مردم در تشییع بنیانگذار جمهورى اسلامى ایران و هادى و مرشد خود، و انتخاب بموقع و شایسته آیت الله خامنه‏اى، معجزه الهى را به نمایش گذاشت و دشمن یك بار دیگر ناكام شد.هرچند دشمنان دلخوش كرده بودند كه حضرت آیت الله خامنه‏اى از اداره نظام در میان این همه دشواریها، توطئه‏ها و خباثتهاى جهانى و داخلى، ناتوان مانده و دیر یا زود سكان نظام از دست ولایت فقیه عادل، مجتهد، آگاه، مدیر و مدبر خارج شده و به آرزوى چند ساله خود خواهند رسید! اما گذشت زمان، این دلخوشى را نیز رنگ یاس زد و دوست و دشمن معترف شدند كه خلا حضرت امام خمینى (ره) از لحاظ اداره كامل نظام جمهورى اسلامى و حفظ صلابت، اقتدار و عزت آن و مواضع اصولى‏اش، توسط خلف صالح وى، كاملا پر شده است، كه در مباحث آینده به مواردى از این قدرت، درایت و هدایت اشاره خواهیم داشت.

حضرت آیت الله العظمى خامنه‏اى در آیینه كلام حضرت امام خمینى قدس سره

به یقین، گلى را كه در بوستان امام خمینى قدس سره پرورش یافته است، كسى بهتر از باغبانش نمى‏شناسد و عطر كلام او كه چنین گلى را پرورش و به انقلاب اسلامى، مسلمانان و مستضعفان جهان هدیه كرده است، شیرینتر و دلنوازتر است و به همین دلیل، در آیینه كلام امام، كه به مناسبتهاى مختلف، به رغم سیره و روش خود كه افراد را در حیاتشان نمى‏ستودند الا بندرت، برجستگیهاى مقام شاگرد صالح خود را بر شمرده‏اند، به تماشاى ویژگیهاى علمى و عملى مقام معظم رهبرى مى‏نشینیم.

بازوى تواناى جمهورى اسلامى و خورشید روشنى بخش آن

این جانب كه از سالها قبل از انقلاب با جناب عالى ارتباط نزدیك داشته‏ام و همان ارتباط...بحمد الله تا كنون باقى است، جناب عالى را یكى از بازوهاى تواناى جمهورى اسلامى مى‏دانم و شما را چون برادرى كه آشناى به مسائل فقهى و متعهد به آن هستید و از مبانى فقهى مربوط به ولایت مطلقه فقیه جدا جانبدارى مى‏كنید، مى‏دانم، و در بین دوستان و متعهدان به اسلام و مبانى اسلامى از جمله افراد نادرى هستید كه چون خورشید روشنى مى‏دهید. (17)

عالم به دین و سیاست و مبارز در خط مستقیم اسلام

خداوند متعال بر ما منت نهاد كه افكار عمومى را براى انتخاب رئیس جمهورى متعهد و مبارز در خط مستقیم اسلام و عالم به دین و سیاست هدایت فرمود. (18)

دعوت كننده به صلاح و سداد

اینان [منافقین] آن قدر از بینش سیاسى بى نصیب‏اند كه بى‏درنگ، پس از سخنان شما در مجلس و جمعه و پیشگاه ملت، به این جنایت دست زدند و به كسى سوء قصد كردند (آیت الله خامنه‏اى) كه آواى دعوت او به صلاح و سداد، در گوش مسلمین جهان طنین‏انداز است. (19)

سرباز فداكار جبهه‏هاى دفاع و خدمتگزار ملت مظلوم

من به شما، خامنه‏اى عزیز، تبریك مى‏گویم كه در جبهه‏هاى نبرد، با لباس سربازى و در پشت جبهه، با لباس روحانى، به ملت مظلوم خدمت نموده و از خداوند تعالى، سلامت‏شما را براى ادامه خدمت‏به اسلام و مسلمین خواستارم. (20)

معلم آموزنده و خطیب تواناى جمعه‏ها

سربازى فداكار در جبهه جنگ و معلمى در محراب و خطیبى توانا در جمعه و جماعات و راهنمایى دلسوز در صحنه انقلاب هستید.(21)

سازش ناپذیر با دشمنان و رحیم با دوستان

ایشان...به حكم قرآن كریم، اشداء على الكفار و رحماء بینهم بوده‏اند. (22)

خدمتگزار صادق

چهار سال صادقانه...خدمت نمود و این پس از خدماتى بود كه قبل و بعد از انقلاب انجام داده بود.جزاه الله خیرا. (23)

متفكر و دانشمند

این جانب...با اطلاع از مقام و مرتبت متفكر و دانشمند محترم جناب حجت الاسلام آقاى سید على خامنه‏اى (ایده الله تعالى) راى ملت را تنفیذ نمودم. (24)

فرزند امام

من آقاى خامنه‏اى را بزرگش كردم. (25)

به جاى استاد مطهرى

البته باید اشخاصى كه هم گوینده هستند، بیایند در دانشگاه و من پیشنهاد مى‏كنم كه آقا سید على آقا بیایند.خامنه‏اى.شما ممكن است‏بروید پیش ایشان، از قول من بگویید ایشان بیایند به جاى آقاى مطهرى، بسیار خوب است.ایشان، فهیم است، مى‏تواند صحبت كند، مى‏تواند حرف بزند. (26)

سیره امام (ره) نیز عنایت ویژه معظم له به آیت الله خامنه‏اى است كه یك مورد آن را در این‏جا نقل مى‏كنیم و در سایر بخشها به تناسب نمونه‏هاى دیگر خواهد آمد:

حضرت امام بر اساس تقید به نظم و انضباط در كارها، همان‏گونه كه اشاره شد، همیشه بعد از خلاصه اخبار ساعت هشت صبح را براى انجام كارهاى دفتر و مهركردن قبوض مقرر كرده بودند و تقریبا هیچ‏گاه تغییرى در این برنامه نمى‏دادند، و حتى در روزهایى كه احیانا به دلیل كسالت‏یا سردى شدید هوا و یخبندان به اتاق كارشان نمى‏آمدند، ما مجاز بودیم در اتاق زندگى‏شان مشرف شویم تا به هر صورتى كه بود، كارهاى دفتر و مراجعین مربوطه، تاخیر و تعطیل نشود و براى این كه نظم و وقت‏به هم نخورد، همان‏گونه كه به مناسبت دیگر معروض شد، اگر هم مساله خاصى را پیش‏بینى مى‏كردند كه مانع از حضور بموقعشان باشد، از روز قبل خبر مى‏دادند.

بعد از اتمام این بخش از كارها، برنامه عقد و سپس دستبوسى انجام مى‏گرفت و بعد از آن، اگر ملاقات خصوصى براى مسؤولان و شخصیتهاى مختلف پیش‏بینى شده بود، انجام مى‏شد.با این همه، چند برنامه استثنایى نیز اتفاق افتاد كه حضرت امام دستور دادند كل برنامه‏ها تاخیر شود كه یكى از آنها موردى بود كه در فصل چهارم ذكر شد (27)و مورد دیگر، مربوط به حضرت آیة الله خامنه‏اى بود كه وقتى حضرت امام مطلع شدند ایشان اول وقت، یعنى در ساعت هشت‏براى ملاقات در دفتر حضور یافته‏اند، دستور دادند شما كارهایتان را بگذارید براى بعد و بدین ترتیب، برخلاف معمول، اول ملاقات حضرت آیة الله خامنه‏اى انجام شد و بعد از آن، ما مشغول كارمان شدیم.

در آن زمان، ما متوجه دلیل این امتیاز و عنایت ویژه حضرت امام نسبت‏به آیة الله خامنه‏اى نبودیم، ولى دیرى نپایید كه با مرور زمان، نمونه‏اى دیگر از آینده‏نگرى و ژرف اندیشى امام نمودار شد. (28)

ویژگیهاى مقام معظم رهبرى و انتخاب شایسته خبرگان در كلام آیات عظام و حجج اسلام

آیت الله العظمى اراكى (رحمة الله علیه) در پیامى به مقام معظم رهبرى فرمودند:

انتخاب شایسته حضرت عالى به مقام رهبرى جمهورى اسلامى ایران، مایه دلگرمى و امیدوارى ملت قهرمان ایران است. (29)

آیت الله العظمى بهاء الدینى (رضوان الله علیه) :

...از همان زمان، رهبرى را در آقاى خامنه‏اى مى‏دیدم، چرا كه ایشان ذخیره الهى براى بعد از امام بوده است.باید او را در اهدافش یارى كنیم.باید توجه داشته باشیم كه مخالفت‏با ولایت فقیه، كار ساده‏اى نیست.هنگامى كه میرزاى شیرازى بزرگ، مبارزه با دولت انگلستان را از طریق تحریم تنباكو آغاز كرد، یك روحانى با او مخالفت كرد و میرزا با شنیدن مخالفت او، وى را نفرین كرد.همان نفرین باعث‏شد كه نسل او از سلك روحانیت محروم شوند.پسر جوانش جوانمرگ شد و حسرت داشتن فرزند عالم به دل او ماند. (30)

آیت الله مهدوى كنى، درباره انتخاب خبرگان رهبرى گفته‏اند:

این الهامى بود از الهامات الهى و هدایتى بود از هدایت معنوى روح حضرت امام (رضوان الله علیه) كه هنوز این ملت را رها نكرده و این رحمتى بود از طرف خداوند كه در كوران این مصیبت جانكاه، با تعیین آیت الله خامنه‏اى كه از یاران صدیق امام و از یاران خوشنام و خوش سابقه بوده و مجتهد و عادل است، به عنوان رهبرى نظام جمهورى اسلامى ایران، آرامشى توام با اعتماد و اطمینان بر كشور و امت فداكار حاكم گردید. (31)

آیت الله خزعلى:

انتخاب آیت الله خامنه‏اى به رهبرى جمهورى اسلامى، كه فردى پخته و عالم و با سیاست و مدبر مى‏باشد، در خارج دشمنان را در سكوت و ابهام فرو برد و در داخل، آرامش فراهم ساخت. (32)

آیت الله مشكینى، ریاست مجلس خبرگان رهبرى:

...حضرت مستطاب آیت الله حاج سید على خامنه‏اى - مد ظله العالى - واجد مقام فقاهت و اجتهاد و قدرت استنباط احكام شرعیه كه تصدى مقام معظم رهبرى بدان نیازمند است، مى‏باشد، چنانچه معظم له حائز سایر شرایط ولایت است. (33)

آیت الله فاضل لنكرانى، مرجع تقلید:

بنده به عنوان كسى كه هم عضو مجلس خبرگان هستم و هم این كه آشنایى با آیت الله خامنه‏اى دارم، عرض مى‏كنم كه ایشان اهل نظر و اهل اجتهاد هستند.بیست‏سال پیش وقتى در مشهد، در مسجد گوهرشاد با ایشان برخورد كردم، آن موقع ایشان از مدرسین محترم مشهد بودند.پرسیدم چه چیزى تدریس مى‏كنید، فرمودند: مكاسب.مكاسب از مهمترین و مشكلترین كتب علمى ماست.به نظر من ایشان یك فقیه و یك مجتهد است.كسى كه در سالهاى طولانى در جهان سیاست، استادى چون امام امت داشته است و خودش نیز داراى استعداد سرشار است، چنین فردى داراى مقامات بلندى از درك سیاسى است.دوران هشت‏ساله ریاست جمهورى ایشان، یك شاهد قوى براى مطلب است.سفرهایى كه ایشان به كشورهاى خارج داشته‏اند، به عنوان یك سیاستمدار در صحنه‏هاى سیاسى جهان درخشیده است. (34)

آیت الله جوادى آملى، مدرس حوزه علمیه قم:

اجتهاد و عدالت‏حضرت آیت الله جناب آقاى حاج سید على خامنه‏اى - دامت‏بركاته - مورد تایید مى‏باشد.لازم است امت اسلامى - ایدهم الله - در تقویت رهبرى معظم له در بذل نفس نفیس، در هیچ‏گونه نثار و ایثار دریغ نفرمایند. (35)

آیت الله ابراهیم امینى، مدرس و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:

حضرت آیت الله خامنه‏اى - دامت‏بركاته - در فقاهت و اجتهاد، به مرتبه‏اى است كه براى تصدى مقام ولایت و رهبرى، صلاحیت كامل دارد. (36)

آیت الله مومن، عضو مجلس خبرگان رهبرى و مدیر حوزه علمیه قم:

هنگام راى‏گیرى در مجلس خبرگان براى رهبرى حضرت آیت الله خامنه‏اى - دامت‏بركاته - اجتهاد معظم له با قیام هیات شرعیه نزد این جانب ثابت‏بود، ولى بعدا به واسطه حضور در جلسات مباحثه فقهى، شخصا به اجتهاد ایشان پى بردم و اكنون شهادت مى‏دهم كه معظم له، مجتهدى عادل و جامع الشرایط مى‏باشد. (37)

آیت الله امامى كاشانى:

آیت الله خامنه‏اى به تمام رموز سیاست و حكومت آگاه بوده و شخصى با ورع، با تقوا، محبوب، مخلص، عالم و داراى بنیه فقهى هستند. (38)

آیت الله یزدى، عضو فقهاى شوراى نگهبان:

حضرت آیت الله حاج سید على خامنه‏اى، رهبر انقلاب جمهورى اسلامى ایران - دام ظله الشریف - فقیهى والا مقام و مجتهدى عالى مقام هستند كه بر علوم مؤثر در استنباط، تسلطى بسیار بالا دارند.زاید بر لغت، ادبیات، اصول، حدیث و تفسیر، حتى در رجال و درایه كه در استحكام فتوا نقشى بسزا دارد، خود استاد و عالمى هستند. (39)

آیت الله مصباح یزدى، مدرس حوزه علمیه قم:

من اگر بخواهم درباره شخص ایشان و ویژگیهایى كه خداى متعال به ایشان عطا فرموده و امتیازاتى كه به ایشان لطف كرده، صحبت كنم، حقش را نمى‏توانم ادا كنم، ولى در چند جمله كوتاه عرض بكنم كه، ایشان فقاهت را توام با تقوا، تیزهوشى و فراست را توام با بردبارى و سعه صدر، مدیریت را همراه با تعبد و پایبندى به اصول و مبادى اسلامى، فكر روشن و ثاقب و درنشان را با دوراندیشى و تشخیص مصالح دراز مدت امت اسلامى، حزم و احتیاط را توام با شجاعت و شهامت، بهره‏مندى از علوم مختلف اسلامى را همراه با ذوق و گرایشهاى هنرى اصیل، اعتماد به نفس را همراه با توكل بر خداى متعال، تلاش و جدیت و نظم و برنامه‏ریزى را توام با توسل به ولى عصر عجل الله تعالى فرجه الشریف و ائمه اطهار، و در یك كلمه، همه شرایط و مزایاى مدیریت را با روح عبادت و بندگى و اخلاص جمع مى‏كند. (40)

آیت الله حائرى شیرازى، امام جمعه شیراز:

آیت الله خامنه‏اى، صالحترین فرد براى رهبرى هستند. (41)

آیت الله خامنه‏اى علاوه بر تمام ویژگیها، یك عالم آگاه به مسائل اسلامى است و از سیاست و درایت‏خاصى برخوردار است. (42)

آیت الله یوسف صانعى، مرجع تقلید:

آیت الله خامنه‏اى، نه تنها مجتهد مسلم مى‏باشد، بلكه فقیه جامع الشرایط واجب الاتباع مى‏باشد. (43)

حجت الاسلام و المسلمین هاشمى رفسنجانى، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

انتخاب آیت الله خامنه‏اى به رهبرى جمهورى اسلامى، دست‏آوردى عظیم و نشات گرفته از رهنمودهاى حضرت امام است... ایشان با اكثریت‏خیلى بالایى در جلسه خبرگان راى آوردند.انصافا راى بجایى هم بود و نقطه مهمى كه فكر مى‏كنم براى ما اهمیت دارد، آشنایى ایشان با مسائل كشور است.از همه صلاحیتها، نظیر مبارز بودن، عالم بودن، داشتن عدالت و غیره كه بگذریم، یك كسى كه ده، دوازده سال در كوران مسائل كشور بوده و الآن ایشان جزئیات امور مملكت را مى‏داند.براى ایشان الآن همه چیز نقد است.معناى رهبرى هم همین است كه بتواند با اطلاعات قبلى خودش نظر بدهد و سیاستى را كه بخواهد، تعیین كند.من كاملا راضى هستم، یعنى وقتى به وجدانم مراجعه مى‏كنم، مى‏بینم ما هیچ راهى بهتر از آنچه انجام شد، نداشتیم.هر فرض دیگرى، یعنى اگر شورا داشتیم، یك سرى مشكلات به وجود مى‏آمد.اگر فرد دیگرى هم به غیر از آیت الله خامنه‏اى مى‏آمد، دچار مشكل مى‏شدیم...خداوند ما را هدایت كرد. (44)

و در جاى دیگر اشاره دارند كه:

راه امام، با انتخاب آیت الله خامنه‏اى به رهبرى جمهورى اسلامى، بیمه و تضمین گردید. (45)

حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد آقا خمینى (ره) :

حضرت امام بارها از جناب عالى به عنوان مجتهدى مسلم و بهترین فرد براى رهبرى نام بردند. (46)

انتخاب شایسته و بسیار خداپسندانه حضرت عالى، باعث‏شادى تمام دوستداران اسلام و انقلاب اسلامى در جهان گردید.حضرت عالى از چهره‏هاى درخشان انقلاب اسلامى ایران بوده و همواره مورد تایید و تكریم امام عزیزمان بوده‏اید. (47)

حجت الاسلام و المسلمین واعظ زاده خراسانى، دبیر كل مجمع جهانى تقریب مذاهب اسلامى:

با توجه به معلومات فقهى و اصولى، و ذوق و سلیقه وى در استنباط احكام الهى و بخصوص در مورد حوادث مستحدثه و مسائل مبتلا به عصر حاضر، ایشان فقیه برجسته‏اى است و بر بسیارى از معاصران خود برترى دارد. (48)

وى با روش نویسندگى و تحقیق و نگارش روز، كاملا آشنا و داراى مطالعات فراوانى است، و بسیار شیوا و سنجیده سخن مى‏گوید و مى‏نویسد، و در این دو فن، از هرگونه اغراق، غموض، شذوذ و انحراف مبراست.تاكنون مقالات و كتبى چند و سخنرانیهاى فراوان داشته‏اند.طرحهاى مختلف تحقیقاتى از قبیل دایرة المعارف فقهى، مركز تحقیقات فقهى - كلامى، مجمع جهانى تقریب، كمیته فقهى مسائل مستحدثه، مؤسسه كامپیوتر و سایر طرحها و مؤسسات تحقیقات را تاسیس و هدایت كرده‏اند.این همه براى اثبات روش و گرایش وى كافى است. (49)

وى برخلاف برخى از روشنفكران، در عین علاقه به وحدت اسلامى و توجه به جهان اسلام و دلسوزى براى عامه مسلمانان - كه تشكیل مجمع جهانى تقریب مذاهب اسلامى شاهد آن است - ذاتا به اهل بیت عصمت و طهارت و توسل به آنان، و زیارت قبور و نشر معارف و علوم ایشان، علاقه‏مند و براى اشاعه ولایت و محبت اهل بیت ( علیهم السلام) در بین مسلمین جهان، بسیار اصرار دارند. (50)

حجت الاسلام و المسلمین عبد الرضا ایزدپناه، سردبیر مجله حوزه:

هنگامى كه آیت الله خامنه‏اى درس مكاسب و رسائل و بعدها درس كفایه را در حوزه شروع كردند، در مدتى كوتاه، درسهاى ایشان در زمره بهترین درسهاى حوزه قرار گرفت.حقیر در درس كفایه ایشان شركت مى‏كردم.برخى درس كفایه معظم له را از درسهاى اساتیدى كه چندین دوره كفایه گفته بودند، رساتر و بهتر مى‏دانستند.با دقتى خاص به مطالب نگاه مى‏كردند و با تسلطى اعجاب برانگیز، نظریات مرحوم آخوند - صاحب كفایه - را نقد مى‏كردند. (51)

ایشان در مسجد كرامت، نماز جماعت مى‏خواندند.جمعیتى عظیم از دانشگاهیان، بازاریان و طلاب در این نماز شركت مى‏كردند. پررونق‏ترین مساجد آن روز مشهد، به پاى جمعیت این مسجد نمى‏رسید.آن هم جمعیتى كه بیشتر آنان، جوانان و تحصیل كرده‏ها بودند.ایشان همگان را به نماز توجه مى‏دادند و تشنگان معارف ناب محمدى صلى الله علیه و آله سلم را سرمست مى‏كردند. الت‏خاص و روح وصف‏ناپذیرى بر آن مسجد حاكم بود. (52)

حجت الاسلام و المسلمین قرائتى، مسؤول ستاد اقامه نماز:

در زمان طاغوت، ایشان سفرى با قطار داشتند، به من فرمود: چون توقف كامل قطار سبب قضا شدن نماز مى‏شد، من از پنجره قطار بیرون پریدم تا نمازم قضا نشود. (53)

ساده‏زیستى، وارستگى و قناعت ایشان از نوع زندگى ایشان پیداست.حجت الاسلام و المسلمین قرائتى مى‏گوید:

براى عقد دخترم به منزل شخصى ایشان رفتیم.فرش قالى خانه آقا، نخ‏نما شده بود. (54)

یكى از قاریان كشور:

سالهاست كه قاریان، حافظان، متولیان كارهاى قرآنى و اساتید قرآن، در ماه مبارك رمضان به حضور مقام معظم رهبرى مى‏رسند كه معمولا دو ساعت پیش از افطار، مجلس شروع شده و تا افطار ادامه مى‏یابد.گاهى حدود پنج‏ساعت مى‏نشینند و قرآن استماع مى‏كنند.انسان وقتى علاقه وافر ایشان به قرآن و التذاذ روحى معظم له را از استماع قرآن مى‏بیند، این آیه به ذهنش مى‏آید كه:

«انما المؤمنون الذین اذا ذكر الله وجلت قلوبهم و اذا تلیت علیهم ایاته زادتهم ایمانا»(55)

ایشان نقش محورى در بسط فرهنگ قرآنى در جامعه داشته و دارند و تلاش بى‏وقفه معظم له كه در راه توسعه فرهنگ قرآنى، به قدرى است كه ما الآن شاهدیم چگونه آموزش قرآن در جامعه بسط پیدا كرده و قاریان ممتاز و فراوانى در سطح دانشگاهیان، دانش‏آموزان و حتى خردسالان داریم. (56)

آینده نشان داد كه حقیقتا خبرگان رهبرى، به هدایت‏خداوند و رهنمودهاى حضرت امام قدس سره برترین و صالحترین را انتخاب كرده است و راه امام در وجود رهبرى ایشان تداوم یافت و بیمه شد.پیامها و بیانات معظم له، نقطه امید دشمن را كور و امیدهاى ملت‏بزرگ ایران را شعله‏ورتر كرد.فریاد رساى ملت كه خطاب به امریكاى جنایتكار فرود مى‏آید، بخوبى نشان از تداوم راه امام دارد.

پى‏نوشت‏ها:

1- حدیث ولایت، ج چهارم، ص 238.

2- حدیث ولایت، ج دوم، ص 41.

3- سوره‏ى اعراف، آیه‏ى 145.

4- حدیث ولایت، ج اول، صفحه‏هاى 182 و 183.

5- روزنامه رسالت 16/3/68.

6- قضیه مورد اشاره، عزل آقاى منتظرى از قائم مقامى رهبرى توسط حضرت امام خمینى قدس سره بود.

7- روزنامه جمهورى اسلامى 20/3/68.

8- پیشین 2/9/76.

9- روزنامه جمهورى اسلامى 24/9/73.

10- مجله پاسدار اسلام، ش 91.

11- روزنامه رسالت 16/3/68.

12- ویژه‏نامه جمهورى اسلامى 21/4/68، ص 40.

13- مجله پاسدار اسلام، ش 91، ص 48.

14- ویژه‏نامه جمهورى اسلامى 21/4/68، ص 40.

15- پیشین.

16- روزنامه اطلاعات 15/4/68.

17- صحیفه نور، ج 20، ص 173.

18- پیشین، ج 15، ص 179.

19- پیشین ص 41.

20- پیشین.

21- پیشین.

22- پیشین، اولین حكم تنفیذ ریاست جمهورى آیت الله خامنه‏اى 17/7/60.

23- پیشین، حكم تنفیذ دومین دوره ریاست جمهورى 12/6/64.

24- اولین حكم تنفیذ ریاست جمهورى 17/7/60.

25- صحیفه نور، ج 15، ص 139.

26- پیشین، ج 7، ص 103.

27- این مورد، مربوط به ملاقات چهار تن از معممین سالخورده است.

28- محمد حسن رحیمیان، در سایه آفتاب، ص 190.

29- روزنامه جمهورى اسلامى 22/3/68.

30- كتاب آیت‏بصیرت، صفحه 131.

31- روزنامه رسالت 23/3/68.

32- پیشین.

33- درر الفوائد فى اجوبة القائد آیت الله العظمى خامنه‏اى، ص 10.

34- روزنامه رسالت 22/3/68.

35- درر الفوائد فى اجوبة القائد، ص 19.

36- پیشین ص 21.

37- پیشین ص 23.

38- نسل كوثر، ص 88، مصاحبه با مركز تحقیقات اسلامى سپاه 6/11/72.

39- درر الفوائد فى اجوبة القائد، ص 15.

40- نسل كوثر، ص 87.

41- روزنامه رسالت 30/3/68.

42- نسل كوثر، ص 88.

43- درر الفوائد فى اجوبة القائد، ص 17.

44- روزنامه اطلاعات 20/3/68.

45- روزنامه رسالت 23/3/68.

46- روزنامه رسالت 16/3/68.

47- پیشین.

48- نسل كوثر، ص 88.

49- پیشین.

50- پیشین، ص 94.

51- پیشین، ص 89.

52- پیشین، ص 91.

53- پیشین.

54- پیشین، ص 92.

55- سوره انفال آیه 2.

56- نسل كوثر، ص 90.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.