تبیان، دستیار زندگی
چادر لباس موقر و زیبای زن مسلمان ایرانی است که می تواند با توجه به شرایط کاری و اجتماعی فرد ، در عین پوشیدگی ، تغییر ظاهری داشته باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برای علاقه مندان به چادر


چادر لباس موقر و زیبای زن مسلمان ایرانی است که می تواند با توجه به شرایط کاری و اجتماعی فرد ، در عین پوشیدگی ، تغییر ظاهری داشته باشد.

بسیاری از خانم‌های ایرانی برای داشتن حجاب برتر از چادر استفاده می‌كنند. امروزه طراحان لباس برای رفاه حال بیشتر این افراد با توجه به نوع فعالیتشان، مدل‌های مختلفی از چادر را طراحی كرده‌اند. بنابراین شما در هر موقعیت اجتماعی و با هر میزان فعالیت، می‌توانید یكی از این مدل‌ها را انتخاب كنید . آشنایی بیشتر با این مدل‌ها”‹ می‌تواند انتخاب را برای شما آسان‌تر كند.

چادر ساده

این مدل، ساده‌ترین و متداول‌ترین نوع چادر است كه طرفداران زیادی دارد. شما در هر سن و موقعیتی كه باشید، این چادر می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. برای استفاده راحت‌تر از این چادر می‌توانید از كش استفاده كنید.

این چادر‌ها غیر از رنگ مشكی در رنگ‌های مختلفی دوخته می‌شوند، اما با وجود تمام این مزایا بسیاری از خانم‌ها از سختی كنترل این چادر‌ها گله می‌كنند. اگر شما هم با این مشكل روبه‌رو هستید، می‌توانید از مدل‌های دیگری هم استفاده كنید.

برای علاقه مندان به چادر

چادر قجری یا چادر كمری

اگر چادرتان مدام لیز می‌خورد و شما را حسابی با مشكل روبه‌رو كرده است، این چادر می‌تواند گزینه خوبی برایتان باشد.

همان‌طور كه از نام این چادر پیداست، بخشی از پارچه استفاده شده در آن، دور كمر بسته می‌شود. این چادر در قسمت بالایی، دو لبه آزاد دارد كه امكان حركت دست‌ها را بیشتر می‌كند و در قسمت جلویی  2 تكه به نظر می‌رسد. این مدل چادر برای دختران جوان به علت راحتی بیشتر در مهار آن، مناسب تر است.

برای علاقه مندان به چادر

چادر ملی

اگر بتازگی می‌خواهید پوشش چادر را انتخاب كنید،بهترین انتخاب شما می‌تواند چادر ملی باشد. این چادر به علت داشتن آستین، آزادی عمل زیادی را برایتان فراهم خواهد كرد. ضمن آن‌كه ظاهری مثل مانتوهای گشاد و بلند دارد. امروزه این چادر توانسته طرفداران زیادی را به خود جذب كند.

برای علاقه مندان به چادر

چادر شالی

برای آن‌كه چادر شالی را بشناسید تنها كافی است یك مانتوی بلند همراه یك شال همرنگ با آن را تصور كنید. در واقع این مدل از جلو دارای زیپ است و یك شال نسبتا بلند كه متصل به خود چادر متصل است، آن را مخفی می‌كند. چادر شالی شباهت زیادی به چادر ملی دارد و به دلیل ظاهر خود در هنگام داشتن فرزند کوچک که گاهی باید آنرا بغل کنید مناسب است.

برای علاقه مندان به چادر

چادر دانشجویی

حتما با یك چادر كشدار جلو باز برای محیط‌های آموزشی موافق هستید. از مزایای این چادر این است كه بخشی از كناره‌های آن برای خروج دست‌ها باز هستند.

برای علاقه مندان به چادر

چادر جلابیب

این چادر توسط هنرمندان ایرانی طراحی شده است و تقریبا نسبت به بسیاری از مدل‌های مختلف چادر معایب كمتری دارد. از جمله ویژگی‌های مثبت این چادر می‌توان به امكان پوشش كامل آن اشاره كرد. بویژه كه در سر آستین‌ها بندینك‌هایی تعبیه‌شده است كه پوشش كامل دست‌ها را فراهم می‌كند. ویژگی بعدی شامل امكان استفاده از كیف در زیر چادر است. طراحان این مدل هم چنین فكری به حال محل قرار گرفتن تلفن همراه شما در زیر چادر كرده‌اند. این چادر را می‌توانید به اندازه گردی صورت تنظیم كنید.

برای علاقه مندان به چادر
برای علاقه مندان به چادر

چادر عبایی

اگر به دنبال یك چادر بسیار گشاد هستید، می‌توانید از چادر‌های عبایی استفاده كنید. این چادر‌ها از اصیل‌ترین و محبوب‌ترین چادرهای اعراب محسوب می‌شود و در ایران هم طرفداران زیادی دارد.

برای علاقه مندان به چادر

شستشوی چادر

برای خانم‌های چادری پركاربردترین لباس همان چادر است كه اتفاقا بیش از سایر پوشش‌ها در معرض آلودگی‌ها قرار دارد. از سوی دیگر، پارچه‌های چادر به‌رغم مقاومت بالا خیلی زود بر اثر شستشوی غیراصولی آسیب می‌بیند. همه این عوامل باعث می‌شود نكته‌هایی را هنگام شستن این پارچه‌ها رعایت كنیم تا عمر آنها را افزایش دهیم. پارچه‌های مشكی از هر جنسی كه هستند، نباید با آب جوش شسته شوند. شستشو”‹ با آب داغ، مقاومت چادر را كم می‌كند و به آن حالت كهنه بودن می‌دهد.

برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی دمای آب باید زیر 60 درجه باشد، چرا كه پارچه‌ها هنگام برخورد با آب ولرم یا سرد رنگ كمتری از دست می‌دهند. سعی كنید هنگام شستشوی چادر از ماشین لباسشویی استفاده نكنید و آن را با دست بشویید.

اگر می‌خواهید از مواد شوینده استفاده كنید، فكر مواد قوی و قلیایی را از سرتان بیرون كنید. استفاده از مایع ظرفشویی اغلب باعث شفافیت پارچه‌های مشكی می‌شود

هنگام شستشو، مواد نرم‌كننده را فراموش نكنید، چون كه پارچه‌های مشكی بعد از تماس با آب، خاصیت الكتریسیته پیدا می‌كنند و به لباس‌های شما می‌چسبند. این مواد كار شما را هنگام اتوكشی هم راحت می‌كند.

هنگام پهن كردن چادر برای خشك‌شدن، آن را در معرض نور”‹مستقیم آفتاب قرار ندهید. این كار رنگ پارچه‌های مشكی را بور و كمرنگ می‌كند.

ضمن آن‌كه چادر را به صورت مرتب و صاف پهن كنید و از چلاندن آن خودداری كنید، تا راحت‌تر اتو شود. تماس مستقیم اتو با چادر مشكی موجب می‌شود روی آن برق بیفتد، از این رو بهتر است از یك پارچه سفید نخی استفاده كنید. آن را روی چادر قرار دهید تا اتو مستقیما با چادر بر”‹خورد نكند. هنگام اتو كردن، اتو را در حالت بخار قرار دهید.

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : چهاردیواری

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.