تبیان، دستیار زندگی
روستای قلعه ‌قافه، پیشنهاد این هفته ماست كه برای سفر به آن باید ابتدا به مینودشت بروید و بعد به سمت جنوب حركت كنید و آنقدر در جاده سبز و جنگلی از حسن‌كل و علی‌آباد و عروسك دروك و كوه كمر بگذرید و برسید به روستای قلعه‌قافه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سفر به لانه سیمرغ‌ها
سفر به لانه سیمرغ‌ها


ما قله قاف شنیده بودیم اما قلعه‌ قافه”‹ نشنیده بودیم كه شنیدیم! روستای قلعه ‌قافه، پیشنهاد این هفته ماست كه برای سفر به آن باید ابتدا به مینودشت بروید و بعد به سمت جنوب حركت كنید و آنقدر در جاده سبز و جنگلی از حسن‌كل و علی‌آباد و عروسك دروك و كوه كمر بگذرید و برسید به روستای قلعه‌قافه.

قلعه‌قافه از توابع بخش مركزی شهرستان مینودشت در استان گلستان است كه در 135 كیلومتری گرگان قرار دارد. این روستا از اطراف به کوه‏های آرام ذوالفقار در غرب، کوه کمر در شمال و کوه‏های گاورلی، اینجه‏سو و نرمدار محدود می‏شود.

سفر به لانه سیمرغ‌ها

مردم این روستا آن طور كه در كتاب گردشگری روستایی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نقل شده است اجداد خود را از بازماندگان حسن صباح می‌دانند و اگر از آنها معنای نام روستای شان را بپرسید می‌گویند «لانه سیمرغ». این روستا را از آن جهت قلعه‌قافه نامیده‌اند كه در منطقه‌ای كوهستانی با شیبی تند قرار دارد.

سفر به لانه سیمرغ‌ها

اگر گذارتان به این منطقه بیفتد، می توانید در کنار رودخانه چلی‌چای كه از وسط روستا می‌گذرد دست و پایی تر کنید و از طبیعتی که در کنار رودخانه به وجود آمده بهره ببرید. این رودخانه قلعه‌قافه را به دو بخش بالا و پایین تقسیم می کند.

معماری روستای قلعه قافه، مثل بیشتر روستاهای دامنه ای، پلكانی است. یعنی شبیه به همان چیزی که در ماسوله گیلان دیده اید. خانه‌های این روستا یكرنگ و یك شكل هستند و از دور شبیه نقاشی ها به نظر می رسند... با كوچه‌های باریك و پیچ در پیچش كه زیر سایه درختان آرمیده‌اند و تصویری شبیه کارت پستال ها به شما نمایش می دهند.

سفر به لانه سیمرغ‌ها

خانه‏های روستا معمولاً در دو طبقه و با سقف شیروانی و دیوارهای گلی ساخته شده‏اند؛ طبقات پایین محل نگهداری دام و انباری و طبقه دوم سکونتگاه خانوار روستایی است. بسیاری از خانه‏ها فاقد حیاط هستند و در ورودی آن‏ها به کوچه باز می‏شود. مصالح به کار رفته در آنها هم اغلب گل، کاهگل، چوب، خشت و سنگ است.

سفر به لانه سیمرغ‌ها

چشمه‏های متعدد گلو (گل‏ و آب)، بیرام (تأمین کننده آب شرب قلعه قافه بالا) و چشمه‏های نهر آب، بی‏بی زهرا و لش‏آب (تأمین کننده آب شرب قلعه قافه پایین) و چشمه برات علی‏شاه، در داخل روستا قرار دارد که در سفر به قلعه قافه می توانید از آنها دیدن کنید.

سفر به لانه سیمرغ‌ها

اگر اهل کوهنوردی هم باشید، کوه‏های ماران، آرام ذوالفقار، اینجه سو، گاورلی و نرمدار که مانند حصاری روستای قلعه قافه را در بر گرفته‏اند فرصت خوبی برای یک گشت و گذار کوهستانی به شما می دهند. این ارتفاعات، از جنگل‏های درختان سوزنی برگ و پهن برگ و انواع گونه‏های جنگلی مانند راش، بلوط و توسکا و همچنین مراتع غنی با انواع گل‏ها و گیاهان پوشیده شده‏اند و چشم‏انداز ارتفاعات، حاشیه رودخانه و چشمه‏ها، فضای دل‏انگیزی برای اقامت شما پدید آورده‏اند.

سفر به لانه سیمرغ‌ها

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از جام جم، میراث فرهنگی