تبیان، دستیار زندگی
مصاحبه زنده رئیس جمهور که قرار بود سه شنبه شب پس از خبر ساعت ۲۱ از شبکه یک سیما پخش شود لغو شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا احمدی نژاد به تلویزیون نیامد؟


مصاحبه زنده رئیس جمهور که قرار بود سه شنبه شب پس از خبر ساعت 21 از شبکه یک سیما پخش شود لغو شد.

احمدی نژآد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، گفتگوی تلویزیونی دیشب رییس جمهور با مردم كه قرار بود پس از خبر ساعت 21 از شبكه اول سیما انجام شود به زمان دیگری موكول شد.

برخی شنیده ها حاکی از این بود که در این گفتگوی زنده قرار بود احمدی نژاد در خصوص مسائل مختلف از جمله مرحله دوم هدفمند کردن یارانه ها با مردم گفت و گو کند. پایگاه اطلاع رسانی دولت هم از روز قبل از مصاحبه احمدی نژاد به نفع آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه ها فضا سازی را آغاز كرده بود. این سایت با تهیه و انتشار گزارشی، از درخواست مردم ازدولت براى افزایش یارانه ها خبر داده بود. این در حالی است كه برخی رسانه ها با انعكاس انتقادات مردم و علما از تورم شدید در ماه های اخیر، از نظر بینندگان خود درباره درخواست توقف هدفمندی یارانه ها و بازگشت نرخ ها به قبل از اجرای این قانون خبر می دهند.

از صبح دیروز تمام اخبار از آغاز مرحله دوم هدفمندی یارانه ها حکایت می کرد.  محمدرضا رحیمی دیروز  سه شنبه در گفتگو با مهر درپاسخ به این پرسش که گفته می شود قرار است امشب فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها کلید بخورد؟ گفت: رئیس جمهور امشب از تلویزیون با مردم سخن خواهد گفت.

وی در همین حال افزود: دستور اجرای رسمی فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را دکتر محمود احمدی نژاد صادر خواهد کرد.

معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اعلام جزئیاتی از نحوه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، تنها به گفتن این جمله بسنده کرد که همه را آقای رئیس جمهور اطلاع خواهند داد.

دکتر توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس:  اعلام و اجرای مرحله دوم هدفمند کردن یارانه‌ها غیرقانونی خواهد بود.رییس‌جمهور باید برای این اقدام تا تصویب بودجه سال 1391 در مجلس صبر کند

اجرای فاز دوم هدفمندی در شرایط فعلی غیرقانونی است

این در حالی است که الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس در گفتگو با مهر در واکنش به احتمال اعلام اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها توسط رئیس جمهور در برنامه زنده تلویزیونی امشب، گفت: اجرای این مرحله بدون مصوبه مجلس غیرقانونی است.

وی  تصریح کرد: البته اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها حتما به مصوبه مجلس نیاز دارد و مگر می شود بدون مصوبه مجلس قیمتها را افزایش داد یا از مردم پول اضافی گرفت.

احمدی نژآد

احمدی نژاد فعلا نمی‌تواند دستور اجرای فاز دوم هدفمندی را صادر کند

در همین حال، احمد توکلی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس در گفتگو با مهر درخصوص احتمال اعلام رسمی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها توسط رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی که امشب انجام خواهد شد، گفت: طبیعی است که رئیس جمهور هرچه سریعتر مواضع خود را به صورت شفاف اعلام کند برای مردم مفیدتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: با توجه به ضرورت تفاهم بین مجلس و دولت، احمدی نژاد در این برنامه تلویزیونی باید طوری موضع گیری کند که به تفاهم با نمایندگان مردم در مجلس کمک کند.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه اگر رئیس جمهور بخواهد امشب اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها را اعلام و و از فردا آن را اجرا کند، کار غیرقانونی انجام داده است، گفت: اگر هم احمدی نژاد بخواهد امشب اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها را اعلام و از اواخر خرداد آن را اجرا کند، باز هم نمی تواند، چون قانون بودجه سال 91 هنوز به تصویب مجلس نرسیده است.

وی افزود: بنابراین رئیس جمهور باید صبر کند تا ابتدا قانون بودجه سال 91 در مجلس مصوب شود و بعد اقدام به اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اخیرا در نامه ای به رهبر معظم انقلاب، توقف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را خواستار شده است

در همین حال، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اخیرا در نامه ای به رهبر معظم انقلاب، توقف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را خواستار شده است.

این در حالی است که  دکتر محمود احمدی‌نژاد اخیرا در دیدار اعضای دولت، استانداران و مسئولان دستگاه های اجرایی سراسر کشور با بیان اینکه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها باید با همان شیوه و به طور جدی در کشور ادامه یابد، گفته است: گام دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها برای اجرا آماده است و همه مسئولان و استانداران باید برای اجرای هر چه بهتر این مرحله آمادگی کامل داشته باشند.

فرآوری: یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع:مهر ، پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، الف