تبیان، دستیار زندگی
کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال معتقد است گذاشتن گلریزان برای تیم ملی در شان فدراسیون نیست. او می گوید در فاصله کوتاه مانده به آغاز رقابت های انتخابی جام جهانی از وزارت ورزش گرفته تا فدراسیون و باشگاه ها و... همه باید برای موفقیت تیم ملی تلاش کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کریم باقری از تیم ملی می‌گوید


کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال معتقد است گذاشتن گلریزان برای تیم ملی در شان فدراسیون نیست. او می گوید در فاصله کوتاه مانده به آغاز رقابت های انتخابی جام جهانی از وزارت ورزش گرفته تا فدراسیون و باشگاه ها و... همه باید برای موفقیت تیم ملی تلاش کنند.


کریم باقری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره شرایط فوتبال ایران و تیم ملی در فاصله 40 روز مانده به آغاز دور نهایی رقابت های انتخابی جام جهانی، بی پولی فدراسیون فوتبال و همچنین وضعیت پرسپولیس صحبت کرد.

باقری

* آقای باقری! کمتر از یک ماه و نیم دیگر دیدارهای حساس تیم ملی برای صعود به جام جهانی آغاز می شود و در این میان به نظر می رسد به غیر از کارلوس کی روش، كمتر كسی در فوتبال ایران این موضوع را جدی گرفته است!

بله، کی روش برنامه ریزی های خود را از قبل انجام داده و قرار است بازی های تدارکاتی لازم برای تیم ملی انجام شود. اما خودتان می دانید فدراسیون تازه انتخاباتش تمام شده و کفاشیان هم نمی دانست که رئیس فدراسیون می ماند یا خیر. حال كه مجوز کار به کفاشیان داده شده و او می تواند کار خود را انجام دهد و مشکلی نیست، انتظارات از مسوولان فدراسیون بالاست اما فکر می کنم کی روش در حال انجام کارهای خود است و امیدوارم برنامه های او به خوبی اجرا شود و تیم ملی بتواند با شرایط خوبی وارد رقابت های مقدماتی شود.

* کی روش گفته بود برای حضور قدرتمند تیم ملی در این مرحله نیاز به 9 اردوی تدارکاتی است.

البته با این شرایط که فکر نمی کنم برگزاری این تعداد اردو برای تیم ملی میسر باشد. چون تیم ملی خرداد بازی دارد و الان هم در آخر فروردین هستیم و هنوز رقابت های لیگ و آسیایی در پیش است. من بعید می دانم که همه این اردوها برگزار شود، اما امیدوارم با شرایط خوبی وارد مسابقات شویم.

* بازی تدارکاتی با امارات لغو شد و فعلا تنها بازی با موزامبیک قطعی است. این شرایط امیدوار کننده است؟

همه می دانند که فدراسیون از نظر مالی مشکل دارد. رئیس فدراسیون هم تازه انتخاب شده و این مشکلات همیشه وجود داشته است. اما مثل قبل باید به خودمان امیدواری بدهیم که تیم ملی شرایط خوبی داشته باشد.

کاری ندارم که بازی را سه بر صفر به سود داماش کردند اما دیگر کسر دو امتیاز حق پرسپولیس نبود. بازیکنان کاری در زمین نکردند. تماشاگران توهین کردند و می توانستند آنها را محروم کنند. اما کسر امتیاز آن هم در شرایطی که پرسپولیس در شرایط خاصی از نظر روحی و فکری قرار دارد و به عنوان نماینده ایران بازی های حساسی هم در آسیا پیش رو دارد، حق این تیم نبود

* علی کریمی پیشنهاد کرده بود فدراسیون به دلیل مشکلات مالی خود برای تیم ملی گلریزان بگذارد.

در شان فدراسیون فوتبال نیست که گلریزان بگذارد و کاسه گدایی به دست بگیرد. خود فدراسیون باید آنقدر قوی و مستقل باشد که بتواند پول خوبی به فوتبال بیاورد. گفتن این حرف ها تلنگری برای فدراسیون است که به خودش بیاید و برای تیم ملی امکانات خوبی را فراهم کند. در غیر این صورت مردم عاشق فوتبال و تیم ملی هستند و اگر هم نیاز باشد آنها کمک خواهند کرد اما همه اینها برای این است که فدراسیون بداند در چه شرایط حساسی قرار داریم و تلاش خود را بیشتر کند.

* نقش وزارت ورزش در این موضوع چقدر است؟

مسلما دوستان در وزارت ورزش هم باید به فدراسیون کمک کنند و نباید فدراسیون را تنها گذاشت. همه باید کمک کنند که فدراسیون به شکل خوبی تیم ملی را اداره کند و در نهایت ایران از گروه خود صعود کند.

کریم باقری

* اخیرا اختلافی میان باشگاه استقلال و کی روش بر سر آماده ماندن بازیکنان ملی پوش برای رقابت های ملی به وجود آمده بود. به نظر شما برای این مشکل چه باید کرد؟

ما باید از بازیکنان تیم ملی به نحو احسن استفاده کنیم چرا که آنها با باشگاه هایشان قرارداد دارند. به نظر من باید تعامل خوبی میان فدراسیون، باشگاه ها و تیم ملی ایجاد شود و بازیکنان به راحتی در اختیار تیم ملی قرار بگیرند و در عین حال که برای باشگاهشان بازی می کنند اما با آمادگی کافی به تیم ملی بیایند. نه اینکه پس از بازی های باشگاهی خسته و کوفته در اختیار کی روش قرار بگیرند. باید برنامه ریزی خوبی برای این کار انجام شود تا هردو طرف بتوانند موفق باشند. تا زمانی که لیگ هست بازیکنان باید در اختیار باشگاهشان باشند اما برنامه باید طوری باشد که بازیکنان ملی پوش با خستگی بدنی و فکری به تیم ملی نرسند.

* چقدر به صعود تیم ملی در این گروه خوشبین هستید؟

نباید نگاه کنیم که در چه گروهی قرار گرفته ایم. ما اگر واقعا می خواهیم به جام جهانی صعود کنیم دیگر نباید برایمان مهم باشد که چه تیم هایی حریفمان هستند. باید آنقدر قوی و خوب باشیم که به عنوان تیم اول از گروهمان صعود کنیم.

* تلاش کی روش برای پیدا کردن پدیده ای دیگر پس از اشکان دژاگه در میان بازیکنان ایرانی شاغل در اروپا را چطور ارزیابی می کنید؟ برخی معتقدند یکی از دلایل این کار سرمربی تیم ملی این بوده که چرخه بازیکن سازی در کشور معیوب شده است.

مسلما کار خوبی است. شما دیدید که اشکان در بازی اول خود برای تیم ملی خیلی خوب بازی کرد. ما بازیکنان خوب دیگری هم داریم که در لیگ های معتبر مشغول هستند. آنها هم می توانند به تیم ملی کمک کنند. این موضوع ارتباطی با این ندارد که فوتبال ما دیگر سازنده نیست. من اعتقاد دارم که ما برای صعود به جام جهانی باید از تمام ظرفیت و پتانسیل مان استفاده کنیم. وقتی بازیکنان خوبی در اروپا داریم چرا نباید از آنها استفاده کنیم؟ ما در کشور خودمان بازیکنان بسیار خوبی داریم اما از آنجا که آنها در اروپا شرایط بهتری داشته اند و تجربه خوبی دارند مسما باید این بازیکنان را دعوت کنیم.

ما باید از بازیکنان تیم ملی به نحو احسن استفاده کنیم چرا که آنها با باشگاه هایشان قرارداد دارند. به نظر من باید تعامل خوبی میان فدراسیون، باشگاه ها و تیم ملی ایجاد شود و بازیکنان به راحتی در اختیار تیم ملی قرار بگیرند و در عین حال که برای باشگاهشان بازی می کنند اما با آمادگی کافی به تیم ملی بیایند. نه اینکه پس از بازی های باشگاهی خسته و کوفته در اختیار کی روش قرار بگیرند

* کمی هم درباره پرسپولیس صحبت کنیم. حتما از رای کمیته انضباطی خبر دارید.

بله، من هم شنیده ام. کاری ندارم که بازی را سه بر صفر به سود داماش کردند اما دیگر کسر دو امتیاز حق پرسپولیس نبود. بازیکنان کاری در زمین نکردند. تماشاگران توهین کردند و می توانستند آنها را محروم کنند. اما کسر امتیاز آن هم در شرایطی که پرسپولیس در شرایط خاصی از نظر روحی و فکری قرار دارد و به عنوان نماینده ایران بازی های حساسی هم در آسیا پیش رو دارد، حق این تیم نبود. اگر باشگاه ها خودشان ورزشگاه داشتند در آن صورت بهتر می شد تماشاگران را کنترل کرد. اما وقتی پرسپولیس و استقلال در آزادی بازی می کنند ممکن است از جای دیگر هم تماشاگر بیاید. بنابراین این دو باشگاه کنترلی روی سکوهای ورزشگاه ندارند.

* آینده پرسپولیس را چطور می بینید؟

خوشبختانه پرسپولیس در آسیا شرایط خیلی خوبی دارد و امیدوارم در دور برگشت هم نتایج خوبی کسب کند تا بتواند به عنوان تیم نخست به مرحله بعد صعود کند. چراکه اول شدن در گروه خیلی مهم است و می تواند در نخستین بازی دور حذفی میزبان حریف خود باشد.

* ماجرای همکاری شما با تیم ملی به کجا رسید؟

اگر قرار باشد همکاری صورت بگیرد خودشان اعلام می کنند. من در این باره صحبت نمی کنم. ما تا به حال صحبتی را انجام داده ایم و اگر قرار باشد با هم همکاری کنیم یا فدراسیون و یا خود کی روش اعلام خواهند کرد.

بخش ورزشی تبیان

منبع : ایسنا