تبیان، دستیار زندگی
کسانی که اهل موزه گردی هستند، همیشه آرزوی تماشای بزرگترین و معروف ترین موزه های دنیا را دارند. موزه هایی که صرف نظر از هزینه های سفر به کشور محل استقرارشان، ورودیه های سنگینی هم دارند که هر کسی از پس پرداخت آنها بر نمی آید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دیدار از 5 موزه برتر جهان
دیدار از ۵ موزه برتر جهان


کسانی که اهل موزه گردی هستند، همیشه آرزوی تماشای بزرگترین و معروف ترین موزه های دنیا را دارند. موزه هایی که صرف نظر از هزینه های سفر به کشور محل استقرارشان، ورودیه های سنگینی هم دارند که هر کسی از پس پرداخت آنها بر نمی آید.

در بین موزه‌های پرطرفدار، اسامی جالب و البته مشهوری هم به چشم می‌خورد که تعریفی دیگر از موزه ارائه می‌دهند، تعاریفی که گاه با شناخت مردم از کلمه و جایگاه موزه مغایرت دارد.

آنچه در ادامه می‌خوانیم، مجموعه‌ی 5 موزه برتر جهان در حوزه به تصویر کشیدن شخصیت‌های داستانی است،‌ موزه‌هایی که مجموعه اساسی آنها را نه اشیای تاریخی و زینتی، بلکه مجسمه‌ها و اشیایی از شخصیت‌های هنری، ورزشی و حتی سینمایی جهان تشکیل می‌دهند، موزه‌هایی همچون موزه «مادم‌ توسو» که شهرتی جهانی هم یافته‌اند و مجسمه‌های مومیایی آن، هنگام بازدید، انگار به شما خوشامد می‌گویند!

موزه «شرلوک هلمز» در لندن

موزه «شرلوک هلمز» در خیابان تاریخی «بیکر» لندن قرار دارد که البته وجود آن در این منطقه چندان عجیب نیست. این موزه خانه هلمز، کارآگاه مشهوری را نشان می‌دهد که قهرمان اصلی داستان «سرآرتور کانن دویل» بوده است.

این موزه 4 طبقه دارد و به سبک معماری دوره ویکتوریا ساخته شده است. در طبقه همکف این موزه فروشگاهی وجود دارد که در آن آثار مرتبط با هلمز همچون کتاب‌ها و یادگاری‌های او فروخته می‌شود.

دیدار از ۵ موزه برتر جهان

در طبقه اول این موزه که مشرف به خیابان بیگر است، اتاق شرلوک هلمز قرار دارد که به شیوه‌ای ماهرانه شبیه آنچه در کتاب‌ ماجراهای او ذکر شده، طراحی شده است. یکی از بخش‌های جالب‌توجه این موزه، حضور فردی به نام دکتر واتسون است که به بازدیدکنندگان خیرمقدم می‌گوید و آنها را به تماشای مدل‌های مومیایی شخصیت‌های مختلفی که در داستان‌های دویل حضور دارند، راهنمایی می‌کند.

موزه «پلنگ صورتی» در کالیفرنیا

موزه «پلنگ صورتی» که در شهر «سانتا روزا» ایالت کالیفرنیا قرار دارد. آثار موجود در این موزه مجموعه‌ای از 6 هزار مجسمه و اقلامی است که با شخصیت پلنگ صورتی در ارتباط‌ند و از یک کلکسیون شخصی جمع‌آوری شده‌اند.

دیدار از ۵ موزه برتر جهان

آثار موجود در موزه پلنگ صورتی از کشورهای مختلفی همچون اسپانیا، آلمان، ژاپن، هلند، دانمارک، ایتالیا، استرالیا و آمریکا خریداری شده است. این اشیا تنها شامل مجسمه‌های پلنگ صورتی نیست، بلکه آثار مختلفی همچون پوشاک، وسایل غذاخوری، اسباب‌بازی، کالاهای تبلغاتی، لوازم اداری، ظرف چینی و دیگر آثاری است که تصویری از پلنگ صورتی روی آنها دیده می‌شود.

موزه «مادام توسو»، یکی از موزه‌های معروف با شعبه‌های بسیار در نقاط مختلف جهان است که در آن مجسمه‌های مومیایی شخصیت‌های مشهور جهان به چشم می‌خورد

موزه «مادام توسو» در لاس‌وگاس

موزه «مادام توسو»، یکی از موزه‌های معروف با شعبه‌های بسیار در نقاط مختلف جهان است که در آن مجسمه‌های مومیایی شخصیت‌های مشهور جهان به چشم می‌خورد.

یکی از شعبه‌های معروف این موزه در شهر لاس‌وگاس آمریکا قرار دارد که در آن مجسمه‌های مومیایی بازیگران، شخصیت‌های افسانه‌ای، سیاستمداران و دیگر افراد مهم دیده می‌شد.

در این موزه مجسمه‌هایی از ورزشکاران معروف، چهره‌های فرهنگی و ستاره‌های سینمایی وجود دارد که با استقبال گسترده‌ای از سوی بازدیدکنندگان روبه‌رو می‌شود.

دیدار از ۵ موزه برتر جهان

موزه «جاراسیمرمان» در پراگ

این موزه که در سال 2002 افتتاح شده، از محبوبیت ویژه‌ای میان طرفداران شخصیتی موسوم به «جارا سیمرمان» که از شخصیت‌های افسانه‌ای مشهور جمهوری چک محسوب می‌شود، برخوردار است.

موزه جارا سیمرمان در کنار برجی قدیمی در منطقه «پترین هیل» شهر پراگ ساخته شده است. این برج که معماری آن ملهم از برج ایفل پاریس است، به گفته بسیاری از کارشناسان، در بهترین منطقه برای ساخت موزه بنا شده است.

دیدار از ۵ موزه برتر جهان

سیمرمان، شخصیتی افسانه‌ای است که توسط یک گروه کمدی خلق شد و از او به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شعرا، نویسندگان، معلمان، جهانگردان، کارآگاهان، فلاسفه، ریاضی‌دانان، مخترعان و ورزشکاران قرن نوزدهم و بیستم چک نام برده‌اند. تصویر این شخصیت در میان مردم چک، تصویر کاریکاتوری بود، اما رفته رفته شهرتی عمومی به دست آورد و تبدیل به قهرمان ملی این کشور شد. در بسیاری از داستان‌های بومی رایج میان مردم این کشور، سیمرمان مخترع آثار بسیاری همچون دینامیت و لامپ معرفی شده است، هر چند هیچ شناختی از اختراعات خود ندارد!

موزه «مجسمه‌های مومیایی» در فلوریدا

موزه پوتر، نخستین موزه مجسمه‌های مومیایی در آمریکاست که در منطقه «سنت آگوستین» ایالت فلوریدا قرار دارد و مجموعه‌ای از 160 مجسمه افراد مشهور و افسانه‌ای در آن به نمایش درآمده است.

مادام توسو نخستین مجسمه‌های مومیایی خود از چهره‌های معروف را در سال 1800 ساخت، اما «جرج ال‌پوتر» اولین کسی بود که اقدام به افتتاح موزه اشیای مومیایی در آمریکا کرد. این آثار اگرچه بی‌آهمیت جلوه می‌کنند، اما به پربیننده‌ترین آثار اماکن تفریحی این کشور تبدیل شده‌اند.

علاوه برنمایش چهره‌های معروف دنیای علم و هنر و ورزش، همچون آلبرت انیشتین و مایل جردن، این موزه از یک سالن تئاتر کوچک نیز برخوردار است که کلیپ‌هایی 12 دقیقه‌ای در آن به نمایش درمی‌آید. در بخش دیگری ا ز این موزه اتاقی قرار دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند مجسمه‌های مومیایی مختلف را به عنوان یادگاری در آن تهیه کنند.

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از سیاحت و تجارت