تبیان، دستیار زندگی
فرمانده نیروی انتظامی با ارائه گزارشی از عملكرد ماموران به مردم تهران قول داد كه ظرف دو هفته آینده عملیاتی وسیع در حوزه جمع‌آوری و برخورد با معتادان و موادفروشان اجرا می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افزایش 30درصدی جرایم در پی فتنه سیاسی88!


فرمانده نیروی انتظامی با ارائه گزارشی از عملكرد ماموران به مردم تهران قول داد كه ظرف دو هفته آینده عملیاتی وسیع در حوزه جمع‌آوری و برخورد با معتادان و موادفروشان اجرا می‌شود.

سردار اسماعیل احمدی‌مقدم با اشاره به ارزیابی عملكرد ماموران در طرح نوروز با بیان اینكه پلیس سالی پر تلاش و نوروزی پر تلاش‌تر را پشت سر گذاشته‌ است، گفت: ماموران پلیس در عرصه خدمت‌گذاری سنگ تمام گذاشته‌اند.

وی با اشاره به سفرهای خود در ایام نوروز به نقاط مختلف مرزی برای سركشی به ماموران گفت: بهترین پاداش ماموران تشكر مردم بود و ما به این انجام وظیفه افتخار می‌كنیم.

سیر تاریخی ماشین های پلیس ایران

فرمانده ناجا با اشاره به فعالیت گسترده رسانه‌ها در ایام نوروز برای پوشش عملكرد پلیس گفت: رسانه‌ها نیز در پوشش اخبار ناجا سنگ تمام گذاشته و با برنامه‌های خود از پلیس حمایت كردند چراكه رسانه‌ها نقش زیادی در عرصه فرهنگسازی و ایجاد احساس امنیت و آرامش بر عهده دارند.

احمدی‌مقدم در مورد پرداخت پاداش به ماموران شركت‌كننده در طرح نوروز گفت: پلیس تنها دو سال است كه توانایی پرداخت اضافه كار و حقوق قانونی ماموران خود را پیدا كرده است. به دلیل فقدان منابع مالی از پرداخت درست این حق باز مانده‌ایم و ناجا دوسال است كه تنها توان پرداخت 10ماه از حقوق كاركنان و پرسنل خود را دارد و نهایتا از بودجه خرید تجهیزات و سوخت این كمبود جبران می‌شود.

فرمانده ناجا با بیان اینكه حقوق پرسنل نیروی انتظامی به علت كمبود منابع مالی در دقیقه 90 پرداخت می‌شود، به حضور رییس جمهور در همایش سراسری فرماندهان نیروی انتظامی اشاره كرد و یادآورشد: رییس جمهور پیش از شروع برنامه از من سوال پرسیدند كه نیروی انتظامی چه پاداش ویژه‌ای برای ماموران شركت‌كننده در طرح نوروز داشته است كه من عنوان كردم كه پرداختی ویژه نوروز نداشته‌ایم كه خودشان پاداشی برای كاركنان در نظر گرفتند.

علائم راهنمایی و رانندگی قدیمی و سنتی هستند

احمدی‌مقدم همچنین در مورد برخی انتقادات رانندگان اتوبوس بین‌شهری از عملكرد ماموران پلیس‌راه گفت: وقتی قانون وضع می‌شود كه سرنشینان عقب نیز ملزم به بستن كمربند ایمنی هستند، پلیس باید این قانون را اجرا كند. البته به ماموران گفته‌ایم كه تا فرهنگ استفاده ازكمربند عقب نهادینه شود، با حوصله بیشتر با مردم رفتار كند.

ناجا تنها مجری قانون است

وی با بیان اینكه پلیس تابع مقررات وضع شده است،گفت: ناجا تنها این مقررات را كنترل می‌كند و ما تنها مجری قانون هستیم.

فرمانده ناجا همچنین در مورد آمار و عملكرد نوروزی پلیس نیز با اشاره به كاهش 13/5 درصدی وقوع تصادفات در كشور، تصریح كرد: بر اساس آمارهای موجود در طرح نوروزی شاهد كاهش 22 درصدی جریمه‌ها و 11 درصدی تلفات تصادفات هستیم كه این مهم در حالی محقق شد كه شاهد افزایش 15 درصدی سفرها بوده‌ایم.

علائم راهنمایی و رانندگی برای سخت‌ترین شرایط در نظر گرفته شده‌اند، به عنوان مثال در گردن حیران در هنگام مه‌آلود بودن هوا سرعت مجاز 20 كیلومتر در نظر گرفته شده است و این میزان سرعت برای حالت عادی نیز همان است و این در حالی است كه نمی‌توان مردم را مجبور كرد با سرعت 20 كیلومتر در ساعت حركت كنند

وی همچنین در مورد برخی از انتقادات در مورد ناخوانا و ناكافی‌بودن تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی در معابر و شهرها، خاطرنشان كرد: علائم راهنمایی و رانندگی در جاده‌ها برعهده وزارت‌راه و تامین آن در شهرها برعهده شهرداری‌ها است.

علائم راهنمایی و رانندگی برای سخت‌ترین شرایط در نظر گرفته شده‌ است

احمدی‌مقدم با بیان اینكه علائم راهنمایی و رانندگی قدیمی و سنتی است، ادامه داد: علائم راهنمایی و رانندگی برای سخت‌ترین شرایط در نظر گرفته شده‌اند، به عنوان مثال در گردن حیران در هنگام مه‌آلود بودن هوا سرعت مجاز 20 كیلومتر در نظر گرفته شده است و این میزان سرعت برای حالت عادی نیز همان است و این در حالی است كه نمی‌توان مردم را مجبور كرد با سرعت 20 كیلومتر در ساعت حركت كنند.

تابلوهای راهور باید هوشمند شوند

وی با بیان اینكه تابلوها باید هوشمند شوند و متناسب با شرایط هوایی و جوی كیلومترها را تغییر دهند اضافه كرد: البته باید زیر ساخت‌های الكترونیك و هوشمند ایجاد شود.

فرمانده ناجا با بیان اینكه برای رسیدن به نقطه مطلوب در حوزه راه و ایجاد زیر ساخت‌های الكترونیك به یك دهه زمان نیازمندیم، گفت: البته با ورود بخش خصوصی می‌توان این زمان را سرعت بخشید.

فتنه

افزایش 30درصدی جرایم در پی فتنه سیاسی88

اصلاح جرایم در سال «90» بی‌نظیر بود

احمدی‌مقدم در ادامه این مصاحبه با ارائه عملكردی از عملكرد ماموران در سال «90» با بیان اینكه در سال 88 با برپایی فتنه سیاسی آسیب زیادی به كشور در عرصه نظم و امنیت زده شد، افزود: در سال 88 به دلیل بی‌نظمی، آمار جرایم افزایش یافت و از بهمن 88 تا اواخر 89 شاهد افزایش 30 درصدی جرایم بوده‌ایم.

فرمانده ناجا با بیان اینكه در این سال علاوه بر افزایش بی‌نظمی اجتماعی، مجرمان نیز گستاخ‌تر شده‌انددر برنامه نگاه 1 گفت: با عنایت مقام معظم رهبری و همچنین جدیت در نیروی انتظامی، وزارت كشور و ... آرام آرام تا بهمن 89 روند صعودی جرایم مهار شد و از بهمن سال 89 شاهد سیر نزولی جرایم بوده‌ایم.

وی با بیان اینكه در سال 89 آمارها نشان می‌دهد كه پلیس به دستاوردهای خوبی دست یافته است، اظهار كرد: اصلاح جرایم در سال «90» بی‌نظیر بوده است.

كاهش 7درصدی وقوع قتل در سال 90

احمدی‌مقدم با بیان اینكه میزان وقوع قتل عمد در سال «90» حدود دوهزارفقره بود كه نسبت به مدت مشابه سال قبل هفت درصد كاهش یافته است، ادامه داد: این در حالی است كه 90 درصد از این قتل‌ها كشف شده است و میزان وقوع قتل عمد در سال 80 دو هزار و 195 مورد بود كه تنها 23 درصد از آنها كشف شده است.

فرمانده ناجا با اشاره به اینكه در سال گذشته 700 فقره سرقت مسلحانه (اعم از سلاح گرم و سرد) در كشور رخ داده است، عنوان كرد : این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 28 درصد كاهش داشته است كه 80 درصد از آن نیز كشف شده است و این در حالی است كه در سال 80 بیش از یك‌هزار فقره سرقت مسلحانه در كشور رخ داده است.

وی در مورد آدم‌ربایی و گروگانگیری با بیان اینكه در سال گذشته 407 مورد آدم‌ربایی در كشور رخ داده است كه صد درصد آن كشف شده است، اضافه كرد: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 17 درصد كاهش داشته است.

فرمانده ناجا اظهار كرد: میزان آدم‌ربایی و گروگانگیری در سال 80، 885 فقره بوده است كه تنها 82 درصد از آنان كشف شده است.

احمدی‌مقدم در ادامه این مصاحبه با ارائه عملكردی از عملكرد ماموران در سال «90» با بیان اینكه در سال 88 با برپایی فتنه سیاسی آسیب زیادی به كشور در عرصه نظم و امنیت زده شد، افزود: در سال 88 به دلیل بی‌نظمی، آمار جرایم افزایش یافت و از بهمن 88 تا اواخر 89 شاهد افزایش 30 درصدی جرایم بوده‌ایم

وی با بیان اینكه ناآرامی‌ها در سال «90» نسبت به مدت مشابه سال قبل 40 درصد كاهش داشته است، به حضور موثر دیگر دستگاه‌ها در تامین امنیت كشور اشاره كرد و گفت: وزارت اطلاعات در از بین بردن «ریگی» و گروهك «جند الشیطان» نقش موثری داشته است و سپاه نیز در مهار فتنه‌های گروهك «پژاك» نقش موثری داشته است.

احمدی مقدم با اشاره به اینكه كشفیات سلاح در سال 90 نسبت به مدت مشابه سال قبل آن 23 درصد افزایش یافته است، خاطر نشان كرد: میزان كشف سوخت قاچاق 129 درصد و كشف كالای قاچاق 40 درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینكه موادمحترقه نیز 300 درصد افزایش داشته است، ادامه داد: 82 میلیون عدد ترقه و 74 تن مواداولیه ساخت موادمحترقه در آستانه «چهارشنبه آخر سال» توسط ماموران پلیس كشف و ضبط شد كه افزایش چهار برابری نسبت به سال‌های قبل داشته است.

فرمانده ناجا با اشاره به برقراری امنیت انتخابات گفت: قطعا یكی از امن‌ترین انتخابات كشور را پشت سر گذاشته‌ایم.

وی با بیان اینكه در طول عمر 21 ساله ناجا سال «90» به لحاظ شاخص‌های امنیتی و احساس امنیت مردم، یكی از امن‌ترین سال‌ها بود، گفت: روند سال «90» در فروردین ماه سال 91 نیز ادامه داشته و معتقدیم سالی كه نكوست از بهارش پیداست.

سرقت-دزدی

کاهش 51 درصدی سرقت مسلحانه در نوروز

احمدی‌مقدم با بیان اینكه در نوروز شاهد كاهش 51 درصدی سرقت مسلحانه در كشور بوده‌ایم، ادامه داد: سرقت طلافروشی 17 درصد، سرقت از مغازه 20 درصد، سرقت موتورسیكلت 22 درصد و میزان وقوع قتل 34 درصد كاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، احمدی‌مقدم در مورد سخنان قبلیش با موضوع افزایش نقدینگی در مردم موجب افزایش سرقت می‌شود، اضافه كرد: پلیس جلساتی با مسئولان بانك مركزی در هفته‌‌های گذشته داشته است، چرا كه مردم در التهابات اقتصادی نقدینگی را از بانك‌ها خارج كرده و پول‌های خود را تبدیل به سكه و طلا كرده‌اند كه این می‌تواند سارقان را به وسوسه بیاندازد.

فرمانده ناجا با اشاره به اینكه در گذشته سارقان یخچال ، فرش و ... را سرقت می‌كردند، تصریح كرد: در حال حاضر سارقان سكه و ارز را كه نقد است، سرقت می‌كنند چرا كه در فروش آنها ردی از سارقان باقی نمی‌ماند.

وی اضافه كرد: به مسئولان بانك مركزی پیشنهاد داده‌ایم كه حساب طلایی باز شود كه مردم سكه‌های خود را در آن نگهداری كنند.

قول فرمانده ناجا برای جمع آوری معتادان و موادفروشان از پایتخت

احمدی‌مقدم همچنین در مورد برخی از انتقادات مبنی بر عدم جمع‌آوری درست معتادن ولگرد، اظهار كرد: از معتاد در قانون جدید جرم‌زدایی شده است و این افراد باید به سمت درمان بروند، اما باید قبول كرد كه این افراد نیز انسان هستند و باید نجات یابند.

وی با بیان اینكه نیروی انتظامی وظیفه نگهداری از معتادان را ندارد، خاطرنشان كرد: ناجا با معتادان تحت عنوان «مزاحمان مردم» برخورد می‌كند اما من به مردم قول می‌دهم كه ظرف دو هفته آینده با توجه به هماهنگی‌های انجام شده درتهران شاهد جمع‌آوری معتادان و موادفروشان خواهیم بود.

احمدی‌مقدم با بیان اینكه میزان وقوع قتل عمد در سال «90» حدود دوهزارفقره بود كه نسبت به مدت مشابه سال قبل هفت درصد كاهش یافته است

فرمانده ناجا با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در ستاد مبارزه با موادمخدر در مورد برپایی مراكز اقامت اجباری، درمانی و اردوگاه‌ها نیز تصریح كرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، ستاد مبارزه با موادمخدر برای 30 تا 60 هزارنفر در كشور مراكز اقامتی اجباری در نظر گرفته است كه در طول سال 91 این مهم محقق می‌شود.

وی ادامه داد: مشكلی كه در جامعه وجود دارد آن است كه امكان اشتغال و ادامه زندگی برای معتادان درمان شده سخت است و آنان در یك جاده یك طرفه قرار گرفته و مجددا به اعتیاد باز می‌گردند.

به گزارش ایسنا، فرمانده ناجا در پایان سخنان خود با بیان اینكه سال 91 چشم‌انداز خوبی برای نیروی انتظامی است، تصریح كرد: همراهی مردم و رعایت قانون سبب افزایش امنیت و آسایش مردم خواهد بود و نیروی انتظامی با همكاری مردم می‌تواند گام‌های بزرگی در سال 91 بردارد.

بخش اجتماعی تبیان

منبع :ایسنا