تبیان، دستیار زندگی
به نظر می‌رسد که با فرارسیدن بهار، فصل شیوع آلرژی‌ها و حمله به افراد بی گناهی که تا قبل از عطسه کردن و مبتلا شدن به آبریزش بینی، از تماشای تغییر فصل، احساس شادی و خرسندی می‌کردند نیز از راه می‌رسد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امان از آلرژی‌های بهاری!


به نظر می‌رسد که با فرارسیدن بهار، فصل شیوع آلرژی‌ها و حمله به افراد بی گناهی که تا قبل از عطسه کردن و مبتلا شدن به آبریزش بینی، از تماشای تغییر فصل، احساس شادی و خرسندی می‌کردند نیز از راه می‌رسد.


حساسیت در کودک

اگر سیستم ایمنی بدن از مقابله با ذرات آلرژی‏زا و دفع آنها خودداری می‌کند، بر فرد مبتلا به آلرژی فصلی، واجب است که بخشی از محیط زندگی خود را تغییر دهد.

موسم بهار زمانی است که بسیاری از مردم در می‌یابند که نسبت به چیزهای خاصی واکنش‌های آلرژیک دارند و برای برخی دیگر، بهار فصل ناگزیر خرید دستمال کاغذی‌ها و داروهای متعددی است تا شاید درد و ناراحتی‏شان تسکین پیدا کند.

به نقل از مجله Prevention، راه‌هایی وجود دارند که می‌توان با کمک آنها واکنش‌های آلرژیک و ذرات آلرژی‏زا را در بخش قابل توجهی از زندگی فرد به حداقل رساند. اگرچه به عنوان یک انسان، غیر ممکن است که یک پیله بسازیم و خود را تا تابستان در آن پنهان کنیم، اما در اینجا چند پیشنهاد واقع بینانه‏تر برای کنترل آلرژی فصلی ارائه کرده است که در ادامه آنها را مرور می‌کنیم.

خانه‏تکانی بهاری

نخستین گام برای استقبال از فصل شکوفایی طبیعت، یک خانه تکانی بهاری است. اگرچه ممکن است زدن ماسک در هنگام خانه‏تکانی شما را از خطر بمباران گرد و غبار در امان نگاه دارد، اما آنچه که مسلم است خانه تکانی امری ضرروی است.

گرد و غبار

گرمای مصنوعی و فقدان هوای تازه در فصل زمستان، اغلب باعث می‌شود که گرد و غبار زیادی در کابینت‌ها و گوشه و کنار خانه جا خوش کنند. همیشه بهترین راه برای شروع کار، خلاص کردن خانه از شر این مزاحم‌های زیان آور است.

خانه‏ایی همیشه تمیز

تمیز نگاه داشتن مداوم خانه برای افرادی که از آلرژی رنج می‌کشند، امری اجتناب‏ناپذیر است. هنگامی که کار شستشو و تمیزکاری اساسی خانه به پایان رسید، یک نظافت سطحی هفتگی می‌تواند شرایط امن و بی خطری را برای افراد حساس فراهم کند. خانه‏تکانی بهاری می‌تواند زمان تعویض وسایل خواب باشد تا اتاق خواب به محیطی عاری از آلرژی تبدیل شود.

تمیز نگاه داشتن مداوم خانه برای افرادی که از آلرژی رنج می‌کشند، امری اجتناب‏ناپذیر است. یک نظافت سطحی هفتگی می‌تواند شرایط امن و بی خطری را برای افراد حساس فراهم کند.

بالش‌های مخصوص

ممکن است در اکثر خانه‌ها بالش‌های مخصوص ضد آلرژی وجود داشته باشد، اما برای آن افرادی که دچار واکنش‌های شدید آلرژیک می‌شوند، تشک‌ها و فنرهای مارپیچ تختخواب‌هایی موجود است که دارای بافت‌های پارچه ای محکم هستند و مانع ورود مایت های گرد و غبار به داخل آن می‌شوند.

قالیچه‌های کوچک

یکی دیگر از تغییراتی که می‌توانید در خانه اعمال کنید، اضافه کردن قالیچه‌های کوچک به آن است. خرید قالیچه‌های کوچک نه تنها می‌تواند نمای حتی یک اتاق موکت شده را زیباتر کند، بلکه باعث می‌شود که قالیچه‌ها عاری از ذرات آلرژی زا باشد. همانطور که می‌دانید می‌توان به طور منظم و با دمای بالا بسادگی قالیچه‌ها را تمیز کرد و مایت‏ها (این موجودات ذره بینی موذی) را از بین برد.

دمای مناسب شستشو

از نظر شستشو، ملحفه‌ها، رومیزی‌ها ودستمال سفره‌های کتان، حوله‌ها و لوازمی از این قبیل باید با دمای حداقل 130 درجه شسته شوند. اگر ماشین لباسشویی خانگی شما فاقد چنین درجه بالایی است، می‌توانید برای شستشوی لوازم مذکور به لباسشویی‏های بیرون مراجعه کنید.

هوای مطبوع در خودرو

همیشه امکان برخورداری از محیطی با هوای تمیز و پاک میسر نیست، اما راه‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید با به کار بستن آنها محیطی کم آلرژی زا تر داشته باشید. می‌توانید به جای پایین کشیدن شیشه خودرو که باد مواد آلرژی زا را نیز با خود به داخل می‌آورد، از دستگاه تهویه مطبوع برای تازه کرده محیط داخلی خودرو استفاده کنید.

آلرژی

دوری از سیگار

از کشیدن سیگار و تماس با افراد سیگاری دوری کنید و اگر فردی قصد دارد حتما سیگار بکشد، از او بخواهید این کار را بیرون از محیط بسته انجام دهد؛ زیرا خانه و خودروی بدون دود سیگار، نقش موثری را در جلوگیری از واکنش‌های آلرژیک ایفا می‌کند.

دستگاه رطوبت‏گیر

وجود یک دستگاه رطوبت‏گیر می‌تواند از بسیاری از مشکلات ذرات گرد و غبار پیشگیری کند؛ زیرا آنها نمی‌توانند در رطوبت زیر 45 درجه رشد یابند و تکثیر کنند. اما اگر این اقدام نیز مفید واقع نشد، نصب یک فیلتر هوا یا دستگاه پالایش میکروبی هوا می‌تواند تا حدودی از مشکلات مایت‏ها بکاهد.

دوری از حیوان خانگی

یک راه دیگر، دوری از حیوانات خانگی است. اکثر مردم به حیوانات خانگی آلرژی دارند. برخی از مردم مبتلا به حساسیت شدید ارثی موسوم به آتوپی هستند و تماس این افراد با پروتئین‌های موجود در بزاق، شوره (پوسته‌های پوست بدن) حیواناتی نظیر: سگ، گربه و اسب و یا پروتئین موجود در ادرار حیواناتی مانند خرگوش‌ها، موجب حساسیت شدید در آنها می‌شود.

به طور کلی، راه‌های متعددی برای تخفیف درد و ناراحتی ناشی از حساسیت‌های فصلی وجود دارد. اگرچه ممکن است این امر مستلزم تلاشی بیشتر از گرفتن یک نسخه دارویی باشد، اما شاید ارزش این را داشته باشد که با زندگی در محیطی پاکیزه و در امان ماندن از مایت‏ها و میکروب، از سلامت کلی بیشتری برخوردار شد.


باشگاه کاربران تبیان – ارسالی از: baharrrrr88