تبیان، دستیار زندگی
پژوهشگران گفتند که مصرف موز با توجه به داشتن ویتامین B6 به افراد کمک می‌کند که خواب‌های خود را به یاد بیاورند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موز بخورید تا خواب‌هایتان یادتان بیاید


پژوهشگران گفتند که مصرف موز با توجه به داشتن ویتامین B6 به افراد کمک می‌کند که خواب‌های خود را به یاد بیاورند.

موز

اگر شما جزء کسانی هستید که خواب‌های خود را هنگام بیداری به یاد نمی‌آورید، یک راه پیش روی شما است و آن هم این است که ویتامین B6 زیاد مصرف کنید.

پژوهشگران مرکز تحقیقاتی کلینیک مایو در آمریکا در تحقیقات اولیه خود دریافتند که مصرف ویتامین B6 نه تنها به شما قدرتی برای داشتن خواب‌های واضح بیشتری می‌دهد بلکه به شما در یادآوری آن‌ها در صبحگاه کمک می‌کند.

بر پایه این گزارش، این باور وجود دارد که همه ما بین 4 تا 6 خواب در شب داشته باشیم اما اکثراً به سختی آن‌ها را به ویژه به صورت کلی به یاد می‌آوریم.

این برداشت وجود دارد که ویتامین‌های B6 موجود در گوشت، غلات سبوس دار، سبزی‌ها، آجیل و موز به یادآوری خواب و وضوح آن‌ها کمک می‌کند اما این برداشت بر یک نظریه استوار بود نه تحقیقاتی دقیق.

تحقیقات کوچکی برای مستند کردن این نظریه صورت گرفت و پژوهشگران به 12 دانشجو مقادیر متنوعی ویتامین B6 در طول پنج روز دادند.

مصرف ویتامین B6 نه تنها به شما قدرتی برای داشتن خواب‌های واضح بیشتری می‌دهد بلکه به شما در یادآوری آن‌ها در صبحگاه کمک می‌کند

4 دانشجو به میزان 100 میلی گرم و 4 دانشجو دیگر به میزان 250 میلی گرم ویتامین B6 دریافت کردند اما به بقیه دانشجوها یک ماده بی اثر داده شد.

این تحقیقات نشان داد: افرادی که مقادیر زیادی ویتامین B6 دریافت کردند؛ میانگین بالایی در خواب‌های واضح داشتند.

پژوهشگران معتقدند ویتامین B6 بود که این تأثیر را ایجاد می‌کرد زیرا اسیدهای آمینه را به یک انتقال دهنده عصبی به نام سروتونین تبدیل می‌کند که مغز را در دوره خواب بیدار نگه می‌دارد؛ دوره ای که در آن خواب‌ها واضح‌تر هستند.

پژوهشگران معتقدند که مصرف زیاد این ویتامین می‌تواند باعث بی‌خوابی، افزایش فشار خون و حالات ترس شود.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: فارس

مطالب مرتبط:

5 دلیل خوب برای مصرف موز

موز؛ کاهش دهنده فشار خون بالا

موز کاملاً رسیده بهتر است

کاهش افسردگی با خوردن موز

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.