تبیان، دستیار زندگی
رعایت بهداشت فردی به عنوان مهمترین اصل هنگام استفاده از لنزهای تماسی است. لنز نیز مانند مسواک جزو وسایل شخصی است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لنزهای آلوده چشم‌ را سوراخ می‌کنند


رعایت بهداشت فردی به عنوان مهمترین اصل هنگام استفاده از لنزهای تماسی است. لنز نیز مانند مسواک جزو وسایل شخصی است و استفاده از لنزهای رنگی مشترک در انستیتوهای زیبایی، عفونت چشم و کاهش دید را در پی دارد.


لنز تماسی چشم

لنزهای تماسی یکی از شیوه‌های اصلاح عیوب انکساری ساده مانند دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم هستند.

اگر چه هنوز استفاده از عینک ساده‌ترین ،ارزان‌ترین و بی‌خطرترین وسیله برای اصلاح عیوب انکساری است، اما متخصصان، لنزهای تماسی را برای کودکان مبتلا به آب مروارید (کاتاراکت مادرزادی) و برخی ورزشکاران، افرادی با قوز قرنیه (کراتوکونوس) یا مبتلایان به دوربینی و نزدیک‌بینی با آستیگماتیسم شدید توصیه می‌کنند.

لنزهای تماسی حتما باید توسط پزشک متخصص چشم تجویز شده باشند.

پزشک بیمار را معاینه و بیماری‌های چشم را تشخیص می‌دهد و در پی آن تصمیم می گیرد که آیا بیمار می‌تواند از لنزهای تماسی استفاده کند یا خیر.

لازم است فرد در طول مدت استفاده از لنزهای تماسی، مراجعه منظم به پزشک داشته باشد تا اگر این لنزهای تماسی آثار سوئی بر چشم دارند، پزشک از ادامه استفاده از لنز ممانعت نماید و از بروز احتمالی آسیب‌های بعدی جلوگیری کند.

چشم پزشکان توصیه می‌کنند لنزهای تماسی اعم از طبی، رنگی و یا طبی - رنگی را به هیچ وجه از انستیتوهای زیبایی و آرایشگاه‌ها تهیه نکنید

رعایت بهداشت فردی به عنوان مهمترین اصل هنگام استفاده از لنزهای تماسی است. لنز نیز مانند مسواک جزو وسایل شخصی است و استفاده از لنزهای رنگی مشترک در انستیتوهای زیبایی، عفونت چشم و کاهش دید را در پی دارد.

لنزهای تماسی رنگی که معمولاً با هدف زیبایی در آرایشگاه‌ها استفاده می‌شوند، گاه برای چندین نفر کار گذاشته می‌شوند، از این رو عفونت‌های چشمی از شایع‌ترین عوارض این لنزهاست و حتی در صورت درمان دیرهنگام، موجب کاهش شدید بینایی فرد می‌شود.

لنز تماسی چشم

لنز، جسمی خارجی است که عوامل عفونی چون دو میکروب "سودومونا " و "آکانته موبه‌آ " را جذب می‌کند و موجب عفونت‌های چشمی می‌شود.

میکروب "سودومونا " طی دو روز می‌تواند سبب بروز عفونت و پارگی قرنیه شود.

میکروب "آکانته موبه‌آ " نیز می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به چشم وارد کند.

اگر فردی به دنبال استفاده از لنزهای تماسی دچار التهاب و قرمزی چشم شد، حتما نزد چشم پزشک رفته و از مراجعه به افراد غیرمتخصص اجتناب کند تا گرفتارعفونت‌های چشمی ناشی از مصرف لنزها نشود، چرا که این عفونت می‌تواند ظرف 24 ساعت چشم را سوراخ و باعث تخلیه محتویات چشم شود. میکروب‌ سودومونا عامل این عفونت بوده و بسیار خطرناک است.

خراش قرنیه، رشد میکروب در آن خراش، توسعه عفونت و در نهایت له شدن قرنیه و آسیب‌های جدی دیگر از جمله عوارض استفاده از لنزهای تماسی آلوده و ابتلا به عفونت میکروبی «سودومونا» است.

اکسیژن‌رسانی به قرنیه چشم، از طریق هوا و لایه اشکی سطح چشم انجام می‌شود و لنزها گاهی اوقات به عنوان یک جسم خارجی با قرار گرفتن بر روی سطح قرنیه، میزان اکسیژن‌رسانی را کاهش می‌دهند.

عفونت و قرمزی چشم

هر چند در لنزهای جدید با تکنولوژی برتر میزان اکسیژن‌رسانی افزایش یافته، اما لنز ممکن است در سطح قرنیه خراش ایجاد کند و به تدریج موجب ایجاد زخم و عفونت در چشم ‌شود. چنین شرایطی حتی با درمان به موقع عفونت و التیام زخم، سبب کدورت قرنیه و کاهش دید فرد می‌شود.

حتی در مواردی پس از درمان عفونت چشمی، پزشک ناگزیر به برداشت بخشی از قرنیه است. در این صورت پیوند قرنیه، آخرین مرحله درمان این بیماران است.

چشم پزشکان توصیه می‌کنند لنزهای تماسی اعم از طبی، رنگی و یا طبی - رنگی را به هیچ وجه از انستیتوهای زیبایی و آرایشگاه‌ها تهیه نکنید.

چشم پزشکان همواره توصیه می‌کنند استفاده از عینک برای اصلاح عیوب انکساری چشم، بهترین شیوه درمان است

چشم پزشکان، نکات ضروری از جمله نخوابیدن با لنز، پرهیز از استحمام و نرفتن به استخر با لنزهای تماسی و مراجعه به پزشک در صورت بروز علایم عفونت چشم را توصیه می کنند.

مایع نگهدارنده لنز تماسی چشم

موقع عفونت چشم چه کنیم؟

اگر شما هر علامتی از عفونت چشم از جمله تاری دید، درد، قرمزی، ترشح، تورم، سوختگی یا حساسیت به نور را داشتید، به این توصیه‌ها عمل کنید:

- فورا لنز تماسی خود را خارج کنید و لنز دیگری درون چشم قرار ندهید.

- لنزها را درون محفظه حاوی مایع بگذارید و به نزد پزشک خود ببرید. ممکن است او برای تشخیص مشکل شما به بررسی آنها نیاز داشته باشد.

- فورا با پزشک خود تماس بگیرید و دیگر از لنزهایتان استفاده نکنید، مگر زمانی که با پزشکتان مشورت کرده باشید.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

ایسنا - دکتر محمود جباروند

وبلاگ افشین براتی - عضو انجمن اپتیک ایران

خبرگزاری فارس- محمدمهدی صدوقی، فوق تخصص قرنیه و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

مطالب مرتبط:

معایب و مزایای لنز چشم

انواع لنز چشم و طول عمر آنها

اطلاعاتی درباره چشمان شیشه‌ای

انواع، فواید و مضرات لنز چشم

اول عینک، بعد لنز

فیلم های مرتبط:

لنزهای تماسی

لنزهای رنگی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.