تبیان، دستیار زندگی
رنگ ها بر روان سلامتی كودكان تأثیر بسزایی دارند. در این مقاله سعی داریم شما را با رنگ هایی که زندگی کودکمان را تحت تاثیر قرار می دهد آشنا سازیم .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

احساسی برخواسته از رنگ


رنگ ها بر روان سلامتی كودكان تأثیر بسزایی دارند. در این مقاله سعی داریم شما را با رنگ هایی که زندگی کودکمان را تحت تاثیر قرار می دهد آشنا سازیم .

احساسی برخواسته از رنگ

در انتخاب رنگ ملافه و روبالشتی كودك این نكته را حتماً درنظر داشته باشید، اصولاً در این مورد نباید از رنگ های محرك و تند استفاده كرد. رنگ های بسیار تیره، قهوه ای، مشكی، آبی تیره بیشتر تأثیر ترسناك و وحشت انگیز دارند و در كودك ایجاد خوف می كنند. بچه های كوچك از ملافه ها و روبالشتی هایی كه طرح های گل و اسباب بازی یا حیوانات روی آن ها حك شده باشد، بسیار خوششان می آید. بچه های پیش دبستانی هم نسبت به رنگ های قهوه ای روشن، قرمز سیر، سبز ملایم و آبی روشن احساس خوبی دارند. بنابراین تا می توانید فضای اطراف محل خواب كودك را از وجود اشیای با رنگ های تند و براق و درخشان خلوت كنید. یك محیط ساده و عاری از تنوع زیاد، همراه با آرامش، می تواند بهترین موفقیت برای خواب كودك باشد.

اتاق خواب نوزادان را بهتر است با رنگ های ملایم و پاستیلی در بیاوریم، اتاق خواب كودكان خردسال و نوجوانان را نیز می توانیم با رنگ های شاد مال و پرانرژی تر زینت كنیم. استفاده از تركیب رنگ های هارمونیك كه در چرخه رنگ د ركنار یكدیگر قرار گرفته اند نیز می تواند بسیار موفق آمیز باشد. به عنوان مثال: استفاده از رنگ بنفش و سبز در كنار یك رنگ روشن متضاد مانند كرم فضایی زیبا می آفریند.آنچه باید در طراحی رنگی یك اتاق خواب همواره درنظر داشته باشیم این است كه نه تنها انتخاب مجموعه ای از رنگ ها بلكه میزان به كارگیری آن ها و سطوحی كه اشغال می كنند در مقایسه با هم نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. همچنین ایجاد رابطه میان سطوح رنگی گوناگون با استفاده از جزئیاتی چون قاب عكس، حاشیه های كاغذ دیواری نصب شده به دیوار، تكرار طرح خاصی به روی ملحفه و روبالشتی ها می تواند به یك اتاق انسجام و هماهنگی بیشتری بخشد. در طرح های رنگارنگ، طرح هایی با لكه های بزرگ رنگی با زمینه های رنگی قوی بیش از طرح های ریزنقش و نامفهوم نظر كودكان را جلب می كند.

رابطه رنگ با لباس كودك

كودك لباس را به دلیل رنگ های جذاب و شاد آن دوست دارد. او درباره تناسب رنگ لباس و این كه آیا چنین رنگی به او می آید یا نه چیز زیادی نمی داند و به همین دلیل ممكن است حتی در یك زمان لباس های با رنگ های مختلف و ناهماهنگ را برای پوشیدن انتخاب نماید. كودكان بیشتر مایل به پوشیدن رنگ های قرمز، سبز، نارنجی، زرد، آبی و صورتی هستند.

در طول سال اول زندگی رنگ های ملایم برای اتاق كودكان بهترین انتخاب هستند، چراكه نوزاد به نور و سایه بیشتر توجه نشان می دهد تا تفاوت رنگ ها، از این رواتاق خواب نوزادان باید با رنگ های روشنی مانند سفید و كرم و یا رنگ های زرد، صورتی، آبی یا سبز روشن، رنگ آمیزی شود

رنگ اسباب بازی های خانگی به كودك خلاقیت می دهد

رابطه رنگ اسباب بازی ها با كودك: بهترین اسباب بازی آن است كه كودك را مجذوب خود می كند و او به سراغ آن می رود و تحرك و لذت بیشتری از آن كسب می كند.

برخلاف آنچه والدین انتظار دارند هرقدر اسباب بازی دارای شكل غیراختصاصی تر و بنیادی تر باشد، قوه تخیل كودك را بیشتر تحریك می كند. اما یكی از نكات بسیار مهم كه والدین باید آن را موردتوجه قرار دهند انتخاب اسباب بازی برحسب سن كودك و رنگ آن است.

اتاق كودكان باید چه رنگی باشد؟

اگر به خانه جدیدی نقل مكان می كنید و به دنبال انتخاب رنگ مناسبی برای اتاق كودكتان هستید. رنگی كه برای دكوراسیون اتاق كودك درنظر می گیرید باید با مقطع سنی كه كودك شما در آن قرار دارد متناسب باشد. در طول سال اول زندگی رنگ های ملایم برای اتاق كودكان بهترین انتخاب هستند، چراكه نوزاد به نور و سایه بیشتر توجه نشان می دهد تا تفاوت رنگ ها، از این رواتاق خواب نوزادان باید با رنگ های روشنی مانند سفید و كرم و یا رنگ های زرد، صورتی، آبی یا سبز روشن، رنگ آمیزی شود.

احساسی برخواسته از رنگ

هرچه كودك بزرگتر می شود با به كارگیری رنگ های شاد و درخشان در اتاق می توان فضای خوب و سرشار از انرژی و تحرك برای او فراهم آورد. اگرچه استفاده از رنگ های روشن و طرح های شاد كه موردپسند كودكان بوده و موجبات تحریك خلاقیت آن ها را فراهم می آورند در اتاق كودكان توصیه می شود. برای رنگ آمیزی این اتاق ها باید همواره از رنگ هایی استفاده كرد كه در ساخت آن ها سرب به كار نرفته باشد. پس از اطمینان از بی زیان بودن نوع رنگ مصرفی، نوبت به انتخاب یك زمینه رنگی برای اتاق كودك می رسد.

برای طراحی رنگ دكوراسیون اتاق كودكان دو راه وجود دارد

هنگام طراحی رنگ در دكوراسیون اتاق كودك باید به خاطر داشت كه اغلب كودكان مجموعه ای از اسباب بازی های رنگارنگ را در فضای اتاق خود جای خواهند داد كه بی شك نمای اتاق را تحت تأثیر قرار می دهند.

گاهی اوقات انتخاب رنگ و دكوراسیون اتاق كودك با توجه به جنسیت او انجام می شود بسیاری از والدین رنگ های گرم و ملایمی مانند صورتی و بنفش یاسی را برای دختران و رنگ های آبی و سبز را برای فرزند پسرشان می پسندند. همچنین در میان كودكان بزرگتر كه قادر به اعمال سلیقه خود در انتخاب رنگ و دكوراسیون اتاقشان هستند بسیاری از دختران فضایی رؤیایی و دخترانه و بسیاری از پسران رنگ های پرسایه و شاد را بیشتر می پسندند. دختران دكوراسیونی مملو از رنگ های صورتی، سفید و بنفش، تور، روبان و حریر و فضای فانتزی را ترجیح می دهند در دكوراسیون اتاق دختران هارمونی هماهنگی بیشتر است.

درهرحال باید از محدود كردن انتخاب كودكان در رنگ دكوراسیون اتاقشان پرهیز كرد و به خاطر داشت كه الزاماً نباید اتاق دختران صورتی و اتاق پسران آبی باشد

چند نكته مهم در مورد روان شناسی رنگ در كودك

** سبز و آبی در محیط هایی كاربرد دارند كه نیاز به سكون و آرامش هست.

** رنگ های گرم مانند قرمز، نارنجی، زرد و... موجب احساس كند شدن گذر زمان، احساس سنگین وزنی، كوچك تر شدن اتاق و بزرگی اجسام می گردند. در محیط هایی كه احساس كسالت و یكنواختی وجود دارد باید از رنگ های سرد استفاده شود.

** در اتاق باید از رنگ های گرم استفاده شود تا گذشت زمان كندتر احساس شود و فرد احساس كند مدت زیادی استراحت داشته است.

احساسی برخواسته از رنگ

**دیوارهایی كه پنجره دارد باید روشن رنگ شود تا كنتراست زیادی با بیرون ایجاد نكند كه موجب خستگی چشم و سردرد گردد.

**رنگ های روشن محیط را بزرگ تر و رنگ های تیره كوچك تر نشان می دهند.

** رنگ های روشن سقف را كوتاه تر و رنگ های تیره بلندتر جلوه می دهند.

اثرات رنگ لباسها بر روی بدن

رنگ لباسها به دلیل حساسیت نوری، بر روی سلولهای بدن اثر می گذارند بنابراین بهتر است لباسی بپوشیم كه به رنگ آن نیاز داریم اما فراموش نكنید كه هر لباسی اعم از كت، پیراهن یا بلوز یا مانتو به تن می كنید، لباس زیر شما باید سفید باشد. اگر لباستان از پارچه نخی یا ابریشم و یا پشم با رنگ طبیعی باشد بهتر است از لباسهای مصنوعی با رنگ مصنوعی است.

فرآوری: نوریه نوچمنی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: سایت میهن بلاگ

مطالب مرتبط :

همراه دوست داشتنی دنیای کودکان

راهی برای بروز خلاقیت

رنگ‌های سخنگو

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.