تبیان، دستیار زندگی
حدود 100 هواپیمای جنگی از دو ناو هواپیمابر آمریکایی یو بی اس اینترپرایز و یو اس اس ابراهام لینکون و 100 جنگنده نیز از کشورهای منطقه دراین مانور حضور دارند که عملیات فرضی بازگشایی تنگه هرمز را انجام می دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مانور بزرگ غربی‌ها و عربها ضدایران


حدود 100 هواپیمای جنگی از دو ناو هواپیمابر آمریکایی "یو بی اس اینترپرایز" و "یو اس اس ابراهام لینکون" و 100 جنگنده نیز از کشورهای منطقه دراین مانور حضور دارند که عملیات فرضی بازگشایی تنگه هرمز را انجام می دهند.


روزنامه کویتی الوطن در گزارشی به جزئیات مانور نظامی هوایی بزرگ در بحرین و اهدف آن پرداخت.

مانور

200 جنگنده از آمریکا و 4 کشور جنوب خلیج فارس در این مانور حضور دارند. این بزرگترین مانور هوایی است که تاکنون در خلیج فارس برگزار شده است.

در این مانور که از روز 8 آوریل (20 فروردین) آغاز شده و تا 15 آوریل (27 فروردین) ادامه دارد ، عملیات فرضی بازگشایی تنگه هرمز انجام می شود.

حدود 100 هواپیمای جنگی از دو ناو هواپیمابر آمریکایی "یو بی اس اینترپرایز" و "یو اس اس ابراهام لینکون" و  100 جنگنده نیز از کشورهای عربستان سعودی، امارات، کویت و بحرین دراین مانور حضور دارند.

پایگاه هوایی شیخ عیسی در بحرین با توافق کشورهای جنوب خلیج فارس و آمریکا به عنوان میزبان این مانور بزرگ انتخاب شده است.

دیگر اهداف این مانور  به طور رسمی اعلام نشده اما سایت صهیونیستی "دبکا" نزدیک به منابع نظامی تل آویو به نقل از منابع آگاه در این باره چنین می گوید:

1- تمرین عملیاتی بازگشایی کانال هرمز در هنگام بستن احتمالی این تنگه توسط ایران.

2- تمرین منع حملات هوایی و دریایی ایران علیه تاسیسات نفتی و اسکله های صادرات نفت کشورهای امارات، عربستان، بحرین و کویت.

3- تمرین میزان هماهنگی میان نیروهای هوایی و دریایی ارتش آمریکا و ارتش های امارات، عربستان، بحرین و کویت.

جنگنده از آمریکا و 4 کشور جنوب خلیج فارس در این مانور حضور دارند. این بزرگترین مانور هوایی است که تاکنون در خلیج فارس برگزار شده است

این مانور پس از مانور هوایی "نوبل دینا -12 " در دریای مدیترانه برگزار می شود. در این مانور، جنگنده های آمریکا، یونان و اسرائیل حاضر بودند.

همچنین جنگنده های اسرائیلی در مسیر پروازی تا جزیره کریت یونان به مسافت 1200 کیلومتر، در حین پرواز، سوختگیری کردند.

ایران بارها تهدید کرده است در صورت تحریم نفتش، تنگه هرمز را می بندد. تنگه هرمز شاهراه اصلی عبور نفت خام تولیدی کشورهای حاشیه خلیج فارس به سمت بازارهای جهانی است.

پیش از این خبرگزاری رسمی بحرین نوشته بود که کشورهای پاکستان وترکیه هم در این مانور هوایی مشارکت دارند.

بخش سیاست تبیان

منبع : عصر ایران