تبیان، دستیار زندگی
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، وزیر آموزش و پرورش از ابتدای سال 1391 عنوان کرد که برنامه‌های تحولی وزارت آموزش و پرورش در این سال عملی می‌شود که مقدمه آن نیز تغییر ساختار وزارت آموزش و پرورش و ایجاد پایه ششم ابتدایی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شتاب تغییرات در آموزش و پرورش


به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، وزیر آموزش و پرورش از ابتدای سال 1391 عنوان کرد که برنامه‌های تحولی وزارت آموزش و پرورش در این سال عملی می‌شود که مقدمه آن نیز تغییر ساختار وزارت آموزش و پرورش و ایجاد پایه ششم ابتدایی است.


دانش آموز و مدرسه

تعطیلی روزهای پنج‌شنبه جدا از نظرات مثبت و منفی کارشناسان، گام مهمی برای وزارت آموزش و پرورش محسوب می‌شود؛ گامی که سال گذشته با قدرت برداشته شد تا حاجی‌بابایی امیدوار باشد که می‌تواند تحولات بنیادین را در آموزش و پرورش ایجاد کند.

اما امسال قرار است اتفاقات مهمی روی دهد که ایجاد پایه ششم ابتدایی، مهمترین آن محسوب می‌شود چرا که کلاس پنجمی‌ها به جای آنکه به پایه اول راهنمایی بروند و مدرسه‌شان را تغییر دهند، در همان مدرسه قبلی می‌مانند؛ از سوی دیگر پایه اول راهنمایی که به طور معمول باید پذیرای دانش‌آموزان جدید باشد، رکود و سکوتی یکساله را تجربه می‌کند تا ششم ابتدایی‌ها آماده ورود به آن شوند.

از سوی دیگر ایجاد یک پایه در مقطع دبستان، دردسرهای خاص خود را دارد؛ برخی دبستان‌های کشور تنها 5 کلاسه احداث شدند؛ ضمن اینکه کمبود معلم برای پایه ششم ابتدایی و مسائل ایجاد یک پایه، آموزش معلمان و محتوای درسی همه مواردی است که زمان و برنامه خاص خود را می‌طلبد.

حاجی‌بابایی از ابتدای امسال با برگزاری جلسه با مدیران‌کل و شورای معاونین آموزش و پرورش استان‌ها به طور جداگانه و امضای توافق‌نامه دو جانبه برای انجام فعالیت‌ها، به طور جدی برای تغییرات بنیادی آموزش و پرورش ورود پیدا کرد.

ایجاد یک پایه در مقطع دبستان، دردسرهای خاص خود را دارد؛ برخی دبستان‌های کشور تنها 5 کلاسه احداث شدند؛ ضمن اینکه کمبود معلم برای پایه ششم ابتدایی و مسائل ایجاد یک پایه، آموزش معلمان و محتوای درسی همه مواردی است که زمان و برنامه خاص خود را می‌طلبد

از سویی وزیر آموزش و پرورش عنوان کرده است که امسال برنامه‌های معمول هر سال آموزش و پرورش دو ماه زودتر انجام می‌شود تا آموزش و پرورش برای تغییرات تحولی دچار دغدغه نشود.

حاجی‌بابایی اعلام کرده است «ما دو ماه همه برنامه‌هایمان را جلو کشیدیم یعنی اگر نقل و انتقالات معلمان تا پایان شهریور ادامه پیدا می‌کرد اکنون تیرماه انجام می‌شود و ثبت‌نام کلاس اول از ابتدای اردیبهشت است تا در آخر تیرماه تکلیف همه دانش‌‌آموزان و معلمان مشخص باشد».

با این حساب، ساعت آموزش و پرورش دو ماه عقب کشیده می‌شود تا همه چیز برای تغییر ساختار صورت پذیرد.

به گزارش فارس، وزیر آموزش و پرورش زیرکانه و هوشمندانه در صدد انجام تحول است و امیدواریم شتاب تحول در آموزش و پرورش آنقدر زیاد نباشد که نتواند به موقع ترمز کند و به رخدادی ناخوشایند بینجامد.

بخش اجتماعی تبیان


منبع :فارس