تبیان، دستیار زندگی
... و سفارش عظیم‌تری که به شما دارم که مادرم چون خودت فرزند یک روحانی بوده‌ای، دلم می‌خواهد که تو مرا به خاک بسپاری و حتی پدرم خاک و گل بر روی قبرم بریزد تا همه بدانند که شما سرشار از شوق هستید و ایمان
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درخواست دانشجوی شهید از پدرومادرش


... و سفارش عظیم‌تری که به شما دارم که مادرم چون خودت فرزند یک روحانی بوده‌ای، دلم می‌خواهد که تو مرا به خاک بسپاری و حتی پدرم خاک و گل بر روی قبرم بریزد تا همه بدانند که شما سرشار از شوق هستید و ایمان

سردارشهید محمود شهبازی دستجردی

سردارشهید محمود شهبازی دستجردی

نام پدر : خانعلی

تاریخ تولد : 1/11/1337

محل تولد : اصفهان

تاریخ شهادت : 2/3/1361

محل شهادت : جاده اهواز خرمشهر

عملیات : بیت المقدس

علت شهادت : اصابت ترکش خمپاره

محل دفن : گلستان شهدای اصفهان

آخرین مسئولیت : جانشین فرمانده لشکر 27 محمّد رسول الله ( صلی الله علیه و آله و سلم )

به سال 1337 در خانواده ای مذهبی در شهر اصفهان ، کودکی زاده شد که او را محمود نام نهادند .پدرش کشاورزی بود که با دسترنج خویش ، چرخ زندگی را می چرخاند .محمود قرآن را نزد مادرش ـ که فرزند روحانی بود ـ می آموزد و تحصیلات دوره ابتدایی را در زادگاه خود به پایان می رساند و برای ادامه تحصیل ، وارد دبیرستان احمدیه حکیم سنایی اصفهان می شود . پس از چند سال تلاش و کوشش ، مدرک  دیپلم خود را با نمره های خوب ، در سال 1356 دریافت می کند و در همان سال ، در رشته مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت پذیرفته می شود .

 پس از ورود به دانشگاه نیز به ابعاد تازه ای از فعالیتهای انقلابی دست می زند و در ارتباط با جمعی از دانشجویان مسلمان و انقلابی به یک رشته اقدامهای مبارزاتی علیه رژیم مبادرت می ورزد . در اوج خفقان رژیم شاه ، همراه دوستان انقلابی خود بی خوف و ترس ، خطر می کند و در جهت افشای ماهیت رژیم ، در قالب تشکل های دانشجویی ، به فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی گسترده ای می پردازد

شهبازی بطور مشخص ، فعالیتهای مذهبی و سیاسی خود را از دوران دبیرستان شروع می کند . او در این دوران ، به مطالعه کتابهای مذهبی ، به ویژه کتابهای شهید استاد مطهری و مرحوم علامه طباطبایی روی می آورد و همزمان در محافل مذهبی و مجالس سخنرانی شرکت فعال می جوید . او از آن پس ، با شهید اژه ای ارتباط برقرار نموده و فعالیتهای مذهبی و سیاسی خود را گسترش می دهد حتی پس از ورود به دانشگاه نیز به ابعاد تازه ای از فعالیتهای انقلابی دست می زند و در ارتباط با جمعی از دانشجویان مسلمان و انقلابی به یک رشته اقدامهای مبارزاتی علیه رژیم مبادرت می ورزد . در اوج خفقان رژیم شاه ، همراه دوستان انقلابی خود بی خوف و ترس ، خطر می کند و در جهت افشای ماهیت رژیم ، در قالب تشکل های دانشجویی ، به فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی گسترده ای می پردازد.

سردارشهید محمود شهبازی دستجردی

شهبازی ، با ایمانی راسخ و باوری استوار ، پای در میدان مبارزه علیه رژیم می گذارد و تا پایان ، این مبارزه را ادامه می دهد . فعالیتهای گسترده سیاسی و اجتماعی ، هرگز مانع از تقویت بنیان اعتقادی اخلاقی او نمی شود ، بلکه همسو با انجام امور مختلف ، با مطلعه ، و آگاهی مذهبی خود را عمق می بخشد . از این رو از سر ایمان و اعتقاد ، به مبارزه و روشنگری می پردازد و در راه اندازی نخستین راه پیمایی وسیع مردمی در اصفهان، نقش فعال و هدایت گری ایفا می کند .

در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی ، در تهران حضوری چشمگیر می یابد و دوشادوش مردم انقلابی در تسخیر پادگانها شرکت می جوید .

شهبازی با شور انقلابی که داشت، پس از تحقق انقلاب اسلامی ، چند روزی در کمیته اسلحه بدست می گیرد و به حراست از دستاوردهای انقلاب می پردازد . در اسفند ماه 1357 ، به نهاد نوپای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوسته و به عضویت رسمی این نهاد انقلابی و مقدس جوشیده از بطن مردم در می آید و در پادگان سعد آباد مشغول خدمت می شود . او تلاش زیادی در جهت تقویت تشکیلات سپاه انجام می دهد ، بطوری که کمتر به دانشگاه می رود و بیشتر وقت خود را در سپاه ، به فعالیتهای انقلابی مصروف می دارد . اما پس از نفوذ گروهکهای ضد انقلاب در محیط دانشگاه ، او به طور جد ، عمده فعالیتش را معطوف به آنجا نموده و در مقابله و مبارزه با عناصر منحرف و ضد انقلاب ، جبهه جدیدی را در دانشگاه ایجاد می کند . محمود که با درایت و بینش مکتبی ، پی به ماهیت نفاق سازمان منافقین برده بود ، تلاش و کوشش فراوانی در دانشگاه برای افشای چهره نفاق این گروهک صورت می دهد و به یاری دوستان انقلابی اش ، این گروهک را در رسیدن به اهداف شومش ، مایوس می کند .

سردارشهید محمود شهبازی دستجردی

در سال 1359 ، برای ساماندهی سپاه پاسداران شهر همدان به این شهر می رود و با عزمی استوار و فعالیتی گسترده ، این امر مهم را تحقق می بخشد و پس از چندی نیز به ((فرماندهی سپاه پاسداران همدان )) منصوب می شود .او به عنوان فرماندهی دلسوز و فداکار و در عین حال قاطع و منظبط ، به رتق و فتق و ساماندهی سپاه همدان می پردازد و در جذب نیروهای متعهد و انقلابی به سپاه ، دقت عمل به خرج می دهد و با سپردن مسئوولیت به نیروهای شایسته ، کیفیت آنرا بالا می برد .

شهبازی ، همزمان با شروع جنگ تحمیلی ، راهی جبهه می شود ابتدا به جبهه های غرب می رود و پس از تحکیم و تثبیت مواضع رزمندگان اسلام در آنجا ، به جبهه جنوب عزیمت می کند و از هیچ تلاشی در مقابله با دشمن دریغ نمی ورزد و کارآمدی و لیاقت خود را در بعد نظامی به ظهور می رساند .

سردارشهید محمود شهبازی دستجردی

پیش از آغاز عملیات فتح المبین ، به مسئوولیت معاونت تیپ 27 محمد رسول الله (ص) برگزیده شده و به هدایت نیروهای تحت امر تیپ می پردازد و در تحقق اهداف عملیات و منهدم کردن نیروهای دشمن ، نقش و سهم بسزایی ایفا می کند .

محمود پس از فراغ از عملیات ((فتح المبین)) تیپ 27 را برای عملیاتی وسیع و بزرگتر تجهیز و آماده می کند . او برای اجرای عملیات (( بیت المقدس )) ، نیروهای زبده تیپ را راهی محور اهواز خرمشهر کرده و با شروع رمز عملیات ، به خطوط دشمن یورش می برد . شهبازی ، در این حمله نیز همچون فتح المبین ، پر شور و با رشادت ، در فرماندهی رزمندگان ، حماسه ای ماندگار خلق می کند .شهید شهبازی روز دوم خرداد ماه 1361 ، در آستانه فتح خرمشهر در عملیات (( بیت المقدس )) ، بر اثر اصابت ترکش خمپاره، به فوز عظمای شهادت نایل آمد .

سردارشهید محمود شهبازی دستجردی

وصیت نامه شهید  محمود  شهبازی دستجردی

«بسم الله الرحمن الرحیم» ”‌

همانا خداوند از مؤمنان جانهایشان و مالشان را خرید و در مقابل برای آنها بهشت را قرار داد و مؤمنان می‌جنگند در راه خدا و کشته می‌شوند ... پس شاد باشید به معامله‌ای که سودا نموده‌اید و این است آن رستگاری

خداوندا توفیقی عطا فرما که از جمله کسانی باشم که خود بشارت به آنها داده‌ای که در این معامله شرکت جویند و ای کسی که جز تو کس دیگری را ندارم ”‌ الهی و ربی من لی غیرک “ از تو خواهانم که زندگیم را زندگی محمدی و مردنم را مردن محمدی قرار دهی. « اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد» در زیارت عاشورا می‌خوانیم که ”‌ یا ابا عبدا... انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم الی یوم القیمه “ (ای حسین من آشتیم با کسانی که با تو آشتیند و در جنگ و ستیزم با کسانی که با شما سر جنگ دارند.) چگونه می‌توان در هر زمان کنار گود نشست و دست از یاری فرزندان حسین که بیش از هزار سال در شکنجه و تبعید به سر می‌برده اند، فرو بست. مگر می‌شود مسلمان بود، از رسول اکرم تبعیت نمود، دوستدار حسین بوده باشیم تشیع علوی را برگزیده باشیم و روحانیت را کنار گزارده باشیم و بگذاریم.

در مقابله و مبارزه با عناصر منحرف و ضد انقلاب ، جبهه جدیدی را در دانشگاه ایجاد می کند . محمود که با درایت و بینش مکتبی ، پی به ماهیت نفاق سازمان منافقین برده بود ، تلاش و کوشش فراوانی در دانشگاه برای افشای چهره نفاق این گروهک صورت می دهد و به یاری دوستان انقلابی اش ، این گروهک را در رسیدن به اهداف شومش ، مایوس می کند

ابداً . روحانیت با آن مشخصه‌های بارزی که هر زمان داشته از کلینی‌ها گرفته تا خمینی‌ها هر زمان حافظ اسلام بوده‌اند و إنشاءالله تا انقلاب مهدی (عج) خواهند بود. اولین سفارشی که دارم همین کلمه است « روحانیت» .آخوند، ملا، طلبه چقدر این کلمات ارزش دارد و معنا. ای همه کسانی که سفارشم به گوش و دیده‌تان خواهد رسید، مبادا روحانیت را تنها بگذارید.

سردارشهید محمود شهبازی دستجردی

بدانید که تمامی تلاش ابرقدرتها در از بین بردن اسلام روی روحانیت قرار دارد. شاید این مدعا را در اسناد لانه جاسوسی بخوانید که چقدر آمریکا از ملا می‌ترسد. با یک نمود عینی در همین صد ساله اخیر ببینید هر کجا کوچکترین حرکتی، قیامی، جنبشی، شده با رهبری همین روحانیت بوده، قیام سید جمال الدین اسدآبادی، نهضت و جنبش تنباکو، قیام میرزا کوچک خان جنگلی، قیام شیخ محمدخیابانی، نهضتی که میرزای اول در عراق آغاز کرد و با یک فتوی مردم با بیل استعمار انگلیس را بیرون راندند، نهضت شیخ محمد عبده، نهضت اخوان‌المسلمین با رهبری حسن البنا و سید قطب، جنبش مشروطیت با رهبری آیت‌الله طباطبائی و بهبهانی و الی آخر، تمامی اینها با رهبری روحانیت بوده و وقتی سخن امام را به یاد می‌آوریم که چرا می‌خواهید این قدرت را بشکنید؟ شکست روحانیت شکست اسلام است. به فکر می‌افتم که چرا؟ چرا؟ من خود امام عزیز و انقلاب را هم، در یک جریانی به نام روحانیت می‌بینم، نه مانند آن دو گروه منحرف که امام را تنها می‌نگرد من استمرار حرکت انبیاء را ولایت فقیه می‌دانم و باز به شما خواهران و برادران گوشزد می‌کنم که روحانیت را کنار نگذارید. سفارش دوم من درباره سپاه پاسداران می‌باشد، بازوی مسلح ولایت فقیه و روحانیت، باید سپاه آنچنان شود که پاسدارانش به عنوان فریضه واجب خدمت نمایند نه به عنوان شغل، چرا که این دو بازوی ولی فقیه سپاه و روحانیت شغل ندارند و نباید سپاهی بودن و روحانی بودن را شغل حساب نمود. چقدر ابرقدرتها از این سپاه نوپا می‌ترسند، چرا که برادر سپاهی به عنوان فریضه وارد سپاه می‌گردد نه حق مأموریتی می‌خواهند نه فوق العاده بدی آب و هوا، بلکه هر کجا سختتر باشد وارد می‌گردد که اجرش عظیم‌تر گردد. قبلاً اگر ترس ما از لیبرالها بود که مبادا خط امام را خدشه دار نمایند اکنون دیگر لیبرالها به زباله دان تاریخ افتاده‌اند و انقلاب سوم هم پیروز شد. منافقینی که در تدارک بودند تا پس از حیات امام نهضت را منحرف نمایند زودتر روی آب آمدند و رو در روی ملت مسلمان قرار گرفتند. تلاش تمامی شما باید این باشد که ریشه منافقین بدتر از کفار را برکنید و در این صورت دیگر آمریکا باید تا صدها سال بلکه همیشه گورش را برکند و دست از ایران دیگر بشوید و منتظر باشد که دیگر ما به سراغ او برویم.

سردارشهید محمود شهبازی دستجردی

پدر و مادر عزیزم: امیدوارم از اینکه زحمات بسیاری در تربیت فرزندتان کشیدید خداوند اجرتان را افزونتر دهد. من خود به یاد دارم که قرآن را در دامان مادرم فرا گرفته‌ام و با بیل پدرم رنجها را چشیده‌ام. پدر جان، تو خودت خوب می‌دانی که دنیا دار فناست و آخرت مسلماً بهتر است و باقی که: الدنیا دار الفنا و الاخره خیر و ابقی “ مادر جان، سفارشی که به شما دارم در مورد خواهرم است که دلم می‌خواست ایشان بعد از تمام کردن کلاس نهم به قم برود إنشاءالله کاری کن که او این عمل را انجام دهد و سفارش عظیم‌تری که به شما دارم که مادرم چون خودت فرزند یک روحانی بوده‌ای، دلم می‌خواهد که تو مرا به خاک بسپاری و حتی پدرم خاک و گل بر روی قبرم بریزد تا همه بدانند که شما سرشار از شوق هستید و ایمان. فامیل باید فرزند بدهد و ابرقدرتها بدانند که با شهید دادن خانواده‌ها حرکت انقلاب تندتر می‌گردد و چرخ‌های آن سریعتر.

سردارشهید محمود شهبازی دستجردی

مجلس ختم هم چندان با شکوه نباشد. دوست دارم اگر استادم حاج آقا پرورش فرصت نمودند تقاضا نمائید که درباره قیامت برای شما صحبت نماید. کتابخانه‌ای که دارم بعد از اینکه پسر خاله‌ام کتابخانه را یکدست نمود (کتاب های منحرف را من به عنوان تحقیق آنجا گذاشته‌ام و هدف دیگری در کار نبوده، این کتابها را پسرخاله‌ام که می‌دانم او هم هم خط با من بوده بردارد و در جای مناسب استفاده کنند) در اختیار خواهر و برادرم قرار دهد. خدمت برادرم پس از بازگشت سلام برسانید و دلم می‌خواهد که ایشان در سپاه پاسداران خدمت نماید، چراکه محیطی قابل رشد برای فرزندان انقلاب است و مسئولیت خواهر و برادر و فرزندان خواهر و برادرانم را به عهده ایشان می‌سپارم. علاقمندم که إنشاءالله شما کتابهای استاد شهید مطهری را به آنها بیاموزید، خط فکری و سیاسی شهید مظلوم بهشتی را بیان کنید و به آنها یک ریشه بنیادی بدهید. (والسلام) محمود شهبازی

سردارشهید محمود شهبازی دستجردی

فرآوری : سیفی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منابع :

نوید شاهد

ساجد

وبلاگ مرصاد

سرداران شهید کردستان