سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رعایت برخی موارد و به کارگیری آنها می‌تواند تأثیر به سزایی در سلامتی افراد داشته و آسوده خاطرشدن آنها را از ابتلا به بیماری‏ها در پی داشته باشد. یكی از این بیماری‏ها، سرطان است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بینی سرطان را به خاک بمالید!


رعایت برخی موارد و به کارگیری آنها می‌تواند تأثیر به سزایی در سلامتی افراد داشته و آسوده خاطرشدن آنها را از ابتلا به بیماری‏ها در پی داشته باشد. یكی از این بیماری‏ها، سرطان است.


تاثیر سیگار بر سرطان ریه

سیگار را ترک کنید

کشیدن سیگار نه تنها می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد، بلکه سبب ابتلا به سرطان دهان، کلیه و پانکراس (لوزالمعده) نیز می‌شود. بنابراین اگر آماده نیستید که سیگار را برای همیشه ترک کنید، حداقل میزان مصرف خود را کاهش دهید تا خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها کاهش یابد.

مصرف غلات را افزایش دهید

مصرف دو واحد یا بیشتر غلات غنی و کامل در طول روز می‌تواند تا چهل درصد احتمال ابتلا به سرطان پانکراس را کاهش دهد. بررسی‌ها همچنین حاکی از این موضوع است که فیبر موجود در غلات می‌تواند از شما دربرابر ابتلا به سرطان کولورکتال حفاظت کند.

وزنتان را پایین بیاورید

ثابت شده که بین اضافه وزن و ابتلا به شش نوع سرطان متفاوت، از جمله سرطان سینه و کولون (روده) رابطه نزدیکی وجود دارد. در ضمن جالب است بدانید افراد چاقی که به سرطان مبتلا می‌شوند، کمتر از سایرین به درمان‌ها جواب می‌دهند.

ورزش کنید

ورزش کردن نه تنها به کنترل وزن، بلکه به پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان‌ها هم کمک می‌کند، حتی تا حدی می‌تواند برای افرادی که نمی‌توانند سیگارشان را ترک کنند هم مفید باشد.

مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها را افزایش دهید

مصرف میوه و سبزیجات نه تنها به کنترل وزن کمک می‌کند، بلکه به دلیل فیتوکمیکال‌ها و آنتی‌اکسیدان‌هایی که دارند می‌توانند از ابتلای فرد به سرطان هم پیشگیری کنند.

سیر بخورید

اگرچه مصرف سیر و پیاز باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود، اما تحقیقات نشان می‌دهد سبزیجات این خانواده می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان مغز استخوان، تخمدان، کلیه و... را کاهش دهد.

از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید

مواجهه طولانی مدت با نور آفتاب می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. برخلاف تصورات عمومی، برنزه کردن چه به روش طبیعی و چه سولاریوم بی‌خطر نیست. سعی کنید هر زمان از منزل خارج می‌شوید، ضدآفتاب با SPF مناسب استفاده کنید و اگر برای طولانی مدت بیرون می‌مانید، عرق کردید یا به شنا رفتید، هر چند ساعت یکبار کرم خود را تجدید کنید.

تخم‌مرغ بخورید

بررسی‌های اخیر پژوهشگران نشان می‌دهد مصرف تخم‌مرغ می‌تواند از ابتلا به سرطان سینه پیشگیری کند. محققان می‌گویند زنانی که در هفته شش عدد تخم‌مرغ مصرف می‌کنند، 44 درصد در مقایسه با زنانی که دو عدد یا مقدار کمتری در هفته تخم مرغ می‌خورند، کمتر به سرطان مبتلا می‌شوند. دلیل این موضوع نیز وجود ماده‌ای به نام کولین در زرده تخم مرغ است.

ویتامین D مصرف کنید

درست است که مصرف این ویتامین نمی‌تواند از ابتلا به همه سرطان‌ها پیشگیری کند، اما طبق بررسی‌ها می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه و کولون را کاهش دهد. ویتامین D در نور آفتاب و برخی ماهی‌های چرب وجود دارد.


باشگاه کاربران تبیان – ارسالی از: hasantaleb

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین