تبیان، دستیار زندگی
ایران اسلامی امروز در حالی دهه چهارم خود رامی گذارند که به اقتدار باورنکردنی دست یافته، اقتداری که آن را پایانی نیست و هر روز بر توانمندی هر ایرانی افزوده می شود و این روز نیز تاکیدی بر اقتدار ایران و ایرانی برای همیشه تاریخ است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روز ملی فناوری هسته ای تاکیدی بر اقتدار ایرانیان برای همیشه تاریخ


ایران اسلامی امروز در حالی دهه چهارم خود رامی گذارند که به اقتدار باورنکردنی دست یافته، اقتداری که آن را پایانی نیست و هر روز بر توانمندی هر ایرانی افزوده می شود و این روز نیز تاکیدی بر اقتدار ایران و ایرانی برای همیشه تاریخ است. اکنون ایران اسلامی به جمع اعضای کم شمار باشگاه کشورهای اتمی پیوسته و برای همیشه تاریخ این افتخار بزرگ را به همراه خواهد داشت.

روز ملی فناوری هسته ای تاکیدی بر اقتدار ایرانیان برای همیشه تاریخ

20 فروردین ماه سال 1385 خبر دستیابی ایران به فناوری غنی سازی اورانیوم و راه اندازی یک زنجیره کامل غنی سازی در نطنز اعلام شد در پی این خبر با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پاس قدردانی از تلاش های افتخار آمیز دانشمندان جوان ایران اسلامی، بیستم فروردین ماه، مقارن با تکمیل چرخه سوخت هسته ای در تقویم رسمی ایرانیان روز ملی فناوری هسته ای نام گرفت.

از دیرباز آرزوی بشر دستیابی به منبعی از انرژی بوده که علاوه بر آنکه بتواند مدت مدیدی از آن استفاده کند، تولید پسماندهای خطرناک نیز در پی نداشته باشد. اکنون در هزاره سوم میلادی این آرزوی به ظاهر دست نیافتنی کم کم به واقعیت پیوسته است و بشر خود را آماده می سازد تا با ساخت اولین رآکتور گرما هسته ای (همجوشی هسته ای) آرزوی دیرینه خود را یعنی تولید سوختی پاک و ارزان به نام هیدروژن با انرژی تولیدی سرشار و پسماندی بسیار پاک به نام هلیوم را به منصه ظهور رساند .

همان طور که می دانیم این فناوری در برگیرنده بسیاری از علوم مهندسی و پایه است و منحصراً در اختیار تعداد کمی از کشورهای جهان است اهمیت کسب این فناوری موجب جهش علمی در همه زمینه های علمی و صنعتی در کشورمان شده است.

دست آوردهای موثر و قابل تامل در زمینه های مختلف صنعتی ، کشاورزی و... نشان از استفاده صلح آمیز ایران از این فناوری دارد که موارد زیر از آن جمله اند :

از نمونه پیشرفت های اخیر ایران در عرصه تولید انرژی هسته ای می توان در صنعت داروسازی به تولید رادیو داروها اشاره کرد که این رادیو داروها ، داروهای نشاندار رادیو اکتیومی باشند که به بیمار تزریق یا خورانده می‌شوند. این دارویی هسته‌ای یا رادیو فارماکولوژی روش دارویی خاصی است که با ترکیبات، آزمایش یا تزریق مناسب رادیو دارو به مریض ارتباط دارد.

روز ملی فناوری هسته ای تاکیدی بر اقتدار ایرانیان برای همیشه تاریخ

با توجه به اهمیت این نوع داروها در درمان برخی بیماریها، سازمان انرژی اتمی ایران توانست به تولید انبوه رادیو داروی مولیبدن 99 - تکنسیم M 99 در کشور و خودکفایی در این زمینه دست یابد. این ماده دارویی که در تشخیص بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری هایی که نیاز به اسکن از ماهیچه های قلبی، مغز استخوان، غدد بزاقی، تیروئید، پاراتیروئید، شش ها، کبد، کلیه و ... دارند در تمام مراحل توسط پژوهشمتخصصان و فارغ التحصیلان دانشگاه های داخلی تهیه و تولید شده است.

ماده مولیبدن 99 - تکنسیم M 99 در حال حاضر تنها در چند کشور از جمله بلژیک، کانادا، آفریقای جنوبی، هلند، انگلیس، چین و هند تولید می شود و ایران جزء معدود کشورهای تولید کننده این رادیو دارو است.

دستیابی جوانان و دانشمندان متعهد و فرزندان غیور ایران اسلامی به چرخه سوخت هسته ای نشانی آشکار از اقتدار، عزت و استقامت در برابر زیاده خواهی دول اسکتباری بود که تنها با اتکال به ذات لایزال الهی و تلاش، پشتکار و جهاد علمی عظیم، میسر شد.موفقیت های شگرف دانشمندان ایرانی نمودی از خدامحوری و خودباوری جوانان این مرز و بوم بود که در شرایط سخت تحریم و انزوای علمی جهانی توانستند مقتدرانه و عزتمندانه، ایران اسلامی را در جمع معدود کشورهای دارنده این فناوری حیاتی به جهانیان معرفی کنند

در صنایع، تولید کیک زرد یا Yellowcake که به نام اورانیا (Urania) هم شناخته می‌شود از دیگر دستاوردهای محققان کشور بوده است در واقع کیک زرد خاک معدنی اورانیوم است که پس از گذراندن مراحل تصفیه و پردازشهای لازم از سنگ معدنی آن تهیه می‌شود. تهیه این ماده به منزله رسیدن به بخش میانی مراحل مختلف تصفیه سنگ معدن اورانیوم است. کیک زرد به طور معمول با آسیاب کردن و پردازشهای شیمیایی بر روی سنگ معدن اورانیوم بصورت پودر زبر و زردرنگی به دست می‌آید که قابلیت حل شدن در آب را ندارد. کیک زرد عموما برای تهیه سوخت رآکتورهای هسته ای به کار برده می‌شود. در واقع این ماده پس از پردازش به UO2 یا اورانینیت (Uraninite) تبدیل و برای استفاده در میله های سوختی به کار می رود.

روز ملی فناوری هسته ای تاکیدی بر اقتدار ایرانیان برای همیشه تاریخ

در حوزه کشاورزی محققان کشور با استفاده از فناوری هسته ای موفق به تولید ارقام اصلاح شده گونه های گیاهی چون گندم مقاوم به خوابیدگی( ورس) در مناطق شور چون گرمسار، ورامین، طبس، یزد، قم و اشتهارد، جو اصلاح شده متحمل به سرما برای کشت در مناطق سرد، پنبه اصلاح شده دارای مقاومت نسبی به بیماری قارچی و "رتیسیلیوز" و بهبود خواص کیفی، ایجاد تیپ های مختلف زودرس و بی دانه نارنگی شدند.

القای موتاسیون توسط اشعه گاما در پرتو دهی پرتقال تامسون "ناول" به منظور ایجاد ژنوتیپ ها با صفات برتر، مطالعه اثر سطوح مختلف گوگرد و مایع تلقیح باکتری های ریزبیوم و تیوباسیلوس بر عملکرد تثبیت ازت، جذب برخی عناصر غذایی ارقام سویا به روشهای ایزوتوپی، تاثیر شدت های پرتو دهی گاما در زمانهای مختلف پس از برداشت بر انبارهای توده ای پیاز، تهیه و تولید موتانت های مقاوم به آنتی یوتیک باکتریهای آنتا گونیت برای استفاده در مطالعات مزرعه ای، بررسی تاثیر منابع مختلف کود نیتروژنه و تعداد تقسیط بر عملکرد کمی و کیفی کلزا با استفاده از نیتروژن 15 هسته ای و بررسی سازگاری و مقایسه عملکرد لاینهای موتانت ها و ارقام پیشرفته سویا، افزایش زمان نگهداری سیب و سیر با استفاده از روش پرتو دهی و ارزیابی کمی و کیفی موتانت های زود رس از دیگر موفقیتهای کشور در زمینه کشاورزی هسته ای به شمار می رود.

روز ملی فناوری هسته ای تاکیدی بر اقتدار ایرانیان برای همیشه تاریخ

دستیابی جوانان و دانشمندان متعهد و فرزندان غیور ایران اسلامی به چرخه سوخت هسته ای نشانی آشکار از اقتدار، عزت و استقامت در برابر زیاده خواهی دول اسکتباری بود که تنها با اتکال به ذات لایزال الهی و تلاش، پشتکار و جهاد علمی عظیم، میسر شد.موفقیت های شگرف دانشمندان ایرانی نمودی از خدامحوری و خودباوری جوانان این مرز و بوم بود که در شرایط سخت تحریم و انزوای علمی جهانی توانستند مقتدرانه و عزتمندانه، ایران اسلامی را در جمع معدود کشورهای دارنده این فناوری حیاتی به جهانیان معرفی کنند.

امروز جهاد علمی باید سرلوحه فعالیت های جوانان ایران اسلامی قرار گیرد تا کشور را به قله های رفیع علم، دانش و قدرت اول اقتصادی، علمی و فناوری تبدیل کند.در زمان حاضر دانشمندان و متخصصان جوان هسته ای کشورمان، توانایی اجرای پیچیده ترین مراحل تولید سوخت هسته ای را دارند و این علم در اذهان ایرانی ساخته و پرداخته شده و با هیچ قطعنامه ای نمی توان از اعتلای آن جلوگیری کرد‏.‏

سرعت پیشرفت علم و فناوری در دنیای امروز به حدی است که کشورها را در یک عرصه رقابت جدی قرار می دهد و جمهوری اسلامی نیز نمی تواند از تجربه، علم و دانش جهانی به دور باشد‏ و همگام با جهانیان حرکت نکند و یا قدرتهای علمی، فناوری، سیاسی و نظامی حاکم بر جهان را نشناسد.

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع: irna-mehrnews-hamshahrionlin-aftabir -seemorgh