تبیان، دستیار زندگی

7 دلیل خوب برای اینکه بیش از پیش سیب بخورید

سیب برای قلب مفید است، به خوش اندام شدن شما کمک می‌کند، کلسترول و احتمال دیابت را کاهش می‌دهد، از سرطان پیشگیری می‌کند و غیره
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سیب و لاغری

خلاصه این که سیب خواص باور نکردنی زیادی دارد. اگر به سلامتیتان اهمیت می‌دهید سیب را دریابید. برای آشنایی با گلچینی از خواص سیب مطالعه‌ی این مطلب را از دست ندهید.

 

سیب همیار لاغری

سیب، کم کالری، سرشار از آب (80 درصد) و فیبر می‌باشد و برای همین همیار لاغری شماست. در واقع خاصیت لاغرکنندگی سیب مدیون وجود فیبری به نام پکتین است. این فیبر حلّال باعث ایجاد سیری می‌شود. علاوه بر این، فیبر پکتین در زمان گوارش غذا جذب چربی‌ها و قندها را کاهش می‌دهد و باعث دفع بهتر می‌شود. برای همین تجمع چربی‌ها را کاهش می‌دهد.

متخصصان توصیه می‌کنند که سیب را قبل از غذا و به ویژه قبل از شام یا عصر میل کنید. در این صورت سیب جایگزین شکلات، چیپس یا شیرینیجاتی می‌شود که قصد خوردنشان را دارید. همچنین می‌توانید سیب را با دسرهایتان میل کنید. توجه داشته باشید که پوست سیب حاوی بیشترین میزان فیبر است. توصیه می‌کنیم سیب‌هایی که به طور طبیعی و در زمین‌های کشاورزی تولید می‌شوند را خریداری کرده و آن‌ها را با پوست میل کنید.

 

سیب خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد

سیب به دلیل داشتن آنتی اکسیدان‌ها و به ویژه پُلی فنول‌ها تأثیر مثبتی در برابر برخی از سرطان‌ها مثل سرطان ریه و کولورکتال دارد. نتایج یک پژوهش آلمانی که در سال 2008 روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شد نشان می‌دهد مصرف روزانه‌ی آب سیب (بدون افزودن شکر و مواد نگه‌دارنده) یا مصرف یک یا چند عدد سیب در روز از ابتلا به سرطان کولورکتال یا سرطان ریه پیشگیری می‌کند.

مصرف مرتب سیب در طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری‌های دستگاه تنفسی را کاهش می‌دهد

 

مصرف سیب میزان کلسترول را کاهش می‌دهد

این خاصیت سیب به دلیل عملکرد فیبرها و آنتی اکسیدان‌های موجود در آن می‌باشد. اصلی‌ترین فیبر موجود در سیب یعنی پکتین در زمان گوارش غذا سرعت جذب چربی‌ها را کاهش می‌دهد. در واقع فیبرها چربی‌ها را محبوس می‌کنند و باعث می‌شوند که این چربی‌ها با مدفوع دفع شوند.

بر اساس نتایج پژوهشی که در سال 2009 در کشورمان انجام شده است، اثرات آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی فلاوونوئیدهای موجود در سیب، میزان کلسترول بد خون را کاهش می‌دهد و از ابتلا به بیماری‌های مربوط به کلسترول مانند آترواسکلروز پیشگیری به عمل می‌آورد. برای بهره‌مند شدن از این خاصیت سیب می‌توانید روزانه آب سیب بدون شکر و مواد نگه‌دارنده میل کنید و یا این که هر روز دو عدد سیب بخورید.

 

سیب مفید قلب

سیب برای قلبتان مفید است

سیب سرشار از پتاسیم است و سدیم کمی دارد، برای همین با فشار خون بالا مقابله می‌کند.

به عقیده‌ی متخصصان، آنتی اکسیدان‌های موجود در سیب و به ویژه پُلی فنول‌ها و کوئرستین، جریان خون را بهتر کرده و رگ‌ها را در وضعیت بهتر و سالم‌تری نگه می‌دارند.

توجه داشته باشید که آنتی اکسیدان‌های سیب بیشتر در پوست آن وجود دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم که سیب را به طور کامل و با پوست بخورید.

برای سلامت قلبتان روزانه دو عدد سیب نوش جان کنید.

توجه داشته باشید که آب سیب نیز سرشار از آنتی اکسیدان است. توصیه می‌کنیم به طور مرتب آب سیب طبیعی، بدون قند و مواد نگه‌دارنده میل کنید.

 

سیب خطر ابتلا به آسم را کاهش می‌دهد

مصرف مرتب سیب در طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری‌های دستگاه تنفسی را کاهش می‌دهد. سیب حاوی میزان قابل توجهی پُلی فنول است که به همراه منیزیم و امگا 3 ها جزو قوی‌ترین ضدالتهاب ها خواهند شد. این تأثیر ضدالتهابی سیب با آسیب‌های وارد شده به نای مقابله می‌کند. نتایج یک پژوهش هلندی که در سال 2007 انجام شد نشان می‌دهد مصرف حداقل 4 عدد سیب در هفته در دوران بارداری، خطر ابتلای نوزادان به آسم را به میزان 37 درصد کاهش می‌دهد.

توجه داشته باشید که آنتی اکسیدان‌های سیب بیشتر در پوست آن وجود دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم که سیب را به طور کامل و با پوست بخورید

 

سرکه سیب با دیابت مقابله می‌کند

 بر اساس نتایج پژوهشی که محققان کشورمان در سال 2008 روی موش‌های آزمایشگاهی انجام دادند، سرکه سیب میزان کلسترول موش‌های دیابتی را کاهش می‌دهد و برای همین می‌تواند در کنترل مشکلات قلبی عروقی ناشی از دیابت نوع دو نقش داشته باشد.

به عقیده‌ی محققان، سرکه سیب مانند سرکه های دیگر میزان گلوکز خون را کاهش می‌دهد. البته توجه داشته باشید که نمی‌شود سرکه سیب را به عنوان داروی ضددیابت تجویز کرد. در واقع سرکه سیب در کنار ورزش و مراقبت‌های دیگر از ابتلا به دیابت پیشگیری می‌کند. این تأثیر سرکه سیب نیز مدیون آنتی اکسیدان‌ها و فیبرهای موجود در سیب می‌باشد که سرعت جذب قند و چربی‌ها را کاهش می‌دهند. گفتنی است که محققان همچنان روی تأثیر ضد دیابتی سرکه سیب در حال تحقیق و بررسی هستند.

انواع سیب

سیب قرمز، سیب سبز، سیب زرد

باید بدانید که هر سیبی خواص خودش را دارد. توجه داشته باشید که وضعیت سیب نیز روی خواص آن تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال سیب‌های پخته شده ویتامین C خود را از دست می‌دهند.

سیب قرمز حاوی آنتوسیانین‌ها هستند که تأثیر کوئرستین را بالا می‌برند. این ترکیبات که در چای سبز، انار و زردچوبه نیز وجود دارند با سرطان مقابله می‌کنند.

ما سعی کردیم تنها گوشه‌ای از خواص سیب را عنوان کنیم. امیدواریم توانسته باشیم تشویقتان کنیم بیشتر سیب میل کنید.


مطالب مرتبط:

مصرف روزانه‌ی یک عدد سیب باعث لاغری می‌شود

11 دلیل برای خوردن روزی 1 سیب

خواص معجزه آسای سیب (1)

خواص معجزه آسای سیب (2)

سیب، معجزه طبیعت

فواید آب سیب

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.