تبیان، دستیار زندگی
دكوراسیون اتاق كودكان، علاوه بر دانش، به مقداری ذوق و سلیقه هم نیاز دارد تا بتوانید همگام با رعایت برخی از این نکات، اتاقی ایده آل برای کودکانتان مهیا کنید
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نسرین صفری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چیدمان اتاق عزیزترین‌ها


دكوراسیون اتاق كودكان، علاوه بر دانش، به مقداری ذوق و سلیقه هم نیاز دارد تا بتوانید همگام با رعایت برخی از این نکات، اتاقی ایده آل برای کودکانتان مهیا کنید.

چیدمان اتاق عزیزترین‌ها

دكوراسیون و نحوه ی چیدمان اتاق خواب کودکان، یکی از مهم‌ترین بخش های دکوراسیون داخلی است و از نظر کارشناسان، اهمیت ویژه ای در رشد و سلامت فكری کودکان دارد.

روان شناسان می گویند: اتاق خواب کودکان، اتاقی است که کودک ممکن است ، ساعت های متمادی را در آن صرف کند، لذا بدین جهت است که  از رنگ دیوار اتاق خواب کودک گرفته تا محل قرار گرفتن تخت و انتخاب وسایل تزیینی و دیوارکوب‌ها و... می توانند بر شادمانی و  طراوت روحیه  او تاثیر مستقیمی بگذارند و این مهمی است که متاسفانه بسیاری از والدین از آن غافلند و بدان التفات نمی کنند.

دكوراسیون اتاق كودكان، علاوه بر دانش، به مقداری ذوق و سلیقه هم نیاز دارد تا بتوانید همگام با رعایت برخی از این نکات، اتاقی ایده آل برای کودکانتان مهیا کنید.

اتاق کودک کجا باشد؟

با توجه به روحیه ی لطیف کودکان و آسیب پذیری بالای آنان پیشنهاد می کنیم ، بهترین اتاق منزل را برای کودک دلبندتان در نظر بگیرید. در نظر گرفتن اتاقی که نورگیر نیست و  روشنایی کافی ندارد و یا اتاقی که نزدیک حمام، دستشویی و یا آشپرخانه است ، هرگز به عنوان اتاق کودک توصیه نمی شود.

چه رنگی برای اتاق کودک مناسب است؟

یادتان باشد که اولویت با علاقه خود بچه هاست.

روان شناسان می گویند: شخصیت افراد از همان کودکی شکل می گیرد و اتاق کودک می تواند بسان آینه ای باشد  برای انعکاس شخصیت او. پس برای تکامل بهینه شخصیت کودک بهتر است او را در انتخاب رنگ اتاق اش آزاد بگذارید و از او نظرخواهی کنید.

البته پیشنهاد می کنیم برای اجتناب از انتخاب طرح و رنگ های غیرمعقول توسط آنها، محدودیتی را در رنگ های گزینشی آنان تعیین کنید.

اما اگر کودکتان کوچکتر از سه سال است و نمی تواند رنگ مورد علاقه خود را بیان کند، توصیه می کنیم از رنگ‌های روشن همچون زرد، صورتی کمرنگ، بنفش كمرنگ و سبز روشن برای رنگ دیوار اتاق بچه‌ها  استفاده کنید. رنگ های مذکور  مایه ی نشاط و آرامش کودک هستند و خواب آرامی را  برای او موجب می شوند.

مبلمان اتاق کودک فراموش نشود!

برای مبلمان اتاق کودک، طراحی های جالب و زیبایی  مطابق با علاقه و روحیه کودکان، در بازار موجود است.

اتاق دختران را می توان همچون اتاق پرنسس ها صورتی و رمانتیک  و اتاق پسران را همانند قهرمانان یا اتومبیل سواران طراحی و تزئین کرد، مثلاً می توانید تختخوابش را به شکل ماشین مسابقه انتخاب کنید.

در مبلمان اتاق به موارد ذیل توجه کنید

*بهتر است تخت کودک را به عریض‌ترین دیوار اتاق خواب که ترجیحا روبروی در اتاق است، تکیه دهید.

* اگر دو فرزند دارید، سعی کنید حتی الامکان از تخت‌های دو طبقه استفاده نکنید. تخت‌های دو طبقه به دو دلیل روان شناسانه مناسب نیستند. کودکی که در طبقه اول می‌خوابد به دلیل از دست دادن فضای باز بالای سرش، احساس راحتی نمی کند و همین موضوع می‌تواند در آینده باعث فشار عصبی  او شود، و اما کودکی که در طبقه بالا می‌خوابد به خاطر فضای خالی که  در زیر محل خوابش وجود دارد احساس ناامنی می‌کند و چنین احساسی می تواند در بزرگسالی تاثیرات بدی بر  روحیه‌اش بگذارد.

* بهتر است کنار تخت کودک، از یک صندلی راحتی، میز کوچک و چراغ‌خوابی با نور ملایم و رنگی استفاده کنید.

* کمدهای دیواری و کشوهای اتاق خواب را با خلاقیت و قدرت تخیل خود تمیز و جمع و جور کنید. مثلا، می توانید جا جورابی را به در كمد آویزان كنید و عینك آفتابی، گل سر، بدلیجات‌ كوچك و.. را در آن بگذارید.

*در مکان مناسبی از اتاق، قفسه كتاب‌، میز و صندلی و چراغ مطالعه‌ ای بگذارید تا کودک برای كتاب خواندن تشویق شود.

* قفسه‌های دیواری  چند طبقه فراموشتان نشود. می توانید طبقه ای از آن را ، برای گذاشتن اسباب بازی‌های کودک مورد استفاده قرار دهید و در طبقه ای دیگر  کتاب و یا وسایل كار دستی اش مثل مقوا، ماژیك، مداد شمعی، چسب و ... را بگذارید.

* چوب‌لباسی زیبایی با طرح های کودکانه خریداری کنید و کنار درب اتاق کودک بگذارید. در صورت کمبود جا ، می توانید از آن استفاده ی دیگری هم داشته باشید مثلا، سبد یا كیسه  ی پارچه‌ای با طرح های رنگارنگ به آن بیاویزید،  جوراب یا لباس زیر كودك و ... را در آن بگذارید.

تزئین اتاق کودکان، نیارمند ابتکار است!

در تزئین اتاق کودک به نکات ذیل توجه کنید.

چیدمان اتاق عزیزترین‌ها

*از تخیل تان استفاده کنید و دیوارهای اتاق  کودک را  به طرز مبتکرانه یی با نقاشی های کشیده شده او تزئین کنید و یا از آلبوم ها و عکس های ویژه در مجلات و اینترنت کمک بگیرید.

همچنین می توانید ، قاب ساده ای به دیوار بزنید و نقاشی ها و  كارهای هنری کودک را بر روی آن بگذارید  و یا بین دو دیوار روبرو بند رنگینی نصب کنید و نقاشی‌های کودک را با گیره لباس به آن وصل كنید.

بهترین تزئین برای دیوارهای اتاق كودك، استفاده از عكس های خود كودك است.

می‌توانید برخی از عکس های قاب شده کودک را به دیوار و یا به ‌تخته شاسی او بچسبانید. نکته ی بسیار مهم ، در تزئین اتاق خواب کودک این است که از قرار دادن تصاویر حیوانات وحشی و درنده به شدت اجتناب کنید و به جای آنها ،از عکس‌هایی استفاده کنید که حس خلاقیت و آرامش را در کودک  تقویت نماید. قاب عکسی از چهره خندان والدین پیشنهاد ویژه ی ما به شماست. وجود چنین عکس هایی از والدین نه تنها به لحاظ روحی و عاطفی برای کودک مناسب است بلکه باعث می شود کودک هر زمان چشمان خود را  باز می‌کند، چهره خندان پدر و مادر را در مقابل خود ببینید.

* وجود یک وایت‌بورد با ماژیك‌های رنگی، نه تنها بر زیبایی اتاق کودک می افزاید، بلکه می تواند بهترین سرگرم کننده او نیز باشد.

* در گوشه ای از اتاق کودک ، حتما یک آینه قدی قرار دهید.

*اگر می خواهید یک اتاق رویایی و خاص برای کودکتان داشته باشید، دکوپاژ کار جالبی است.

* تزئین دستگیره‌های دراور یا كمد با عروسک های کوچک و کارتونی و روبان‌های رنگی ایده ای بسیار زیبا و دیدنی برای تغییر اتاق كودك است.

* برای زیبایی بیشتر، در گوشه‌ای از اتاق، سبدی قرار دهید و داخل آن را با زیورآلات زیبا، عروسک های پشمالو، کلاه های رنگارنگ و... بیارائید.

نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان


مقالات مرتبط:

دکوراسیونی با طعم آرامش

کمد های جادویی

زیبایی منزل با معجزه رنگ ها

یش به سوی اتاق خوابی زیبا

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.