تبیان، دستیار زندگی
همیشه استشمام عطر و رایحه های دلنشین لذت بخش است و حال و هوای آدم را عوض می‌کند. مواد غذایی خوش عطر و بو نیز همین خاصیت را دارند و باعث می‌شوند که خیلی زود احساس بهتری پیدا کرده و لبخند بزنید. با ما همراه باشید تا با این مواد غذایی آشنایتان کنیم
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این مواد غذایی لبخند به لب‌هایتان می‌نشاند


برای این که لبخند روی لب‌هایتان نقش ببندد و خوش‌خلق‌تر شوید مواد غذایی که در زیر معرفی می‌کنیم را در منوی روزانه‌تان قرار دهید. خواهید دید که عطر و بوی مطلوب آن‌ها چه تأثیر مثبتی روی شما خواهد گذاشت.

لبخند

همیشه استشمام عطر و رایحه‌های دلنشین، لذت بخش است و حال و هوای آدم را عوض می‌کند. مواد غذایی خوش عطر و بو نیز همین خاصیت را دارند و باعث می‌شوند که خیلی زود احساس بهتری پیدا کرده و لبخند بزنید. با ما همراه باشید تا با این مواد غذایی آشنایتان کنیم.

قدرت بوها را دست کم نگیرید

چشمانتان را ببندید و عطر نان تازه یا بیسکوییت داغ را تصور کنید. اگر احساس شادی یا آرامش بهتان دست داد معنی‌اش این است که این مواد غذایی احساس مثبتی به شما می‌دهند و تأثیر آن‌ها روی مغز فوری است.

به عقیده‌ی متخصصان گیرنده های بو با سیستم لیمبیک مغز در ارتباط هستند که مرکز احساسات، هیجانات و خاطرات قدیمی‌تر است. بوها و رایحه‌های دلنشینی که به خاطرات خوب مربوط می‌شوند احساسات مثبتی را برمی انگیزند. البته دریافت برخی بوها فقط به دلیل یادآوری خاطرات گذشته باعث خوش اخلاقی نمی‌شوند بلکه این بوها روی تعادل نروشیمیایی مغز اثر گذاشته و خلق و خوی شما را بهتر می‌کنند.

یک فنجان دم کرده‌ی نعنا فلفلی یا یک فنجان «هات چاکلت» ی که روی آن پودر دارچین ریخته شده باشد می‌تواند خستگی‌تان را کاهش داده و نشاط را به شما بازگرداند

برای این که لبخند روی لب‌هایتان نقش ببندد و خوش‌خلق‌تر شوید مواد غذایی که در زیر معرفی می‌کنیم را در منوی روزانه‌تان قرار دهید. خواهید دید که عطر و بوی مطلوب آن‌ها چه تأثیر مثبتی روی شما خواهد گذاشت.

بستنی

وانیل: چای، بستنی وانیلی

اگر ناراحت، عصبی و بی حال هستید وانیل را دریابید. چند قطره اسانس وانیل را در شربت، چای و یا هر نوشیدنی دیگری که دوست دارید بچکانید و همان طور که می‌نوشید عطر آن را با تمام وجودتان استشمام کنید. این کار باعث آرامش شما شده و کاری می‌کند که دنیا را رنگی و زیبا ببینید.

محققان دریافته‌اند که وانیل احساس نشاط و آرامش ایجاد می‌کند. برای این که حال و هوایتان عوض شود می‌توانید از مواد غذایی دیگری که طعم وانیل دارند استفاده کنید مثل بستنی وانیلی، کلوچه های وانیلی و غیره.

چوب دارچین و نعناع فلفلی

عطر دارچین و نعناع فلفلی خستگی را رفع و سیستم عصبی مرکزی بدن را تحریک کرده و انگیزه‌ی زندگی را بالا می‌برد. یک فنجان دم کرده‌ی نعنا فلفلی یا یک فنجان «هات چاکلت» ی که روی آن پودر دارچین ریخته شده باشد می‌تواند خستگی‌تان را کاهش داده و نشاط را به شما بازگرداند. می‌توانید دارچین را به چایتان نیز اضافه کنید و یا در تهیه‌ی غذاهای مختلف استفاده کنید.

بوی مرکباتی مثل پرتقال، لیموترش و نارنگی روی نروترانسمیتورهای مغز تأثیر می‌گذارند و استرس را رفع می‌کنند. در واقع این مواد غذایی تأثیر ضدافسردگی دارند

زنجفیل

متخصصان بروز احساس افسردگی را به کاهش میزان دوپامین نسبت می‌دهند. باید بدانید که زنجفیل این قابلیت را دارد که میزان دوپامین را افزایش دهد. محققان دریافته‌اند که زنجفیل می‌تواند به بهبود افسردگی و رفع نگرانی و استرس کمک می‌کند. برای این که از عطر و طعم زنجفیل استفاده بیشتری ببرید در تهیه‌ی غذاهای مختلف از این ادویه‌ی پرخاصیت استفاده کنید. شیرینی‌های زنجفیلی درست کنید.

البته می‌توانید زنجفیل تازه را ورقه ورقه کرده و داخل وان حمامتان بریزید و دقایقی را در آب شناور شوید. خواهید دید که این کار حال و هوایتان را عوض خواهد کرد.

پرتقال

لیموترش و پرتقال

بوی مرکباتی مثل پرتقال، لیموترش و نارنگی روی نروترانسمیتورهای مغز تأثیر می‌گذارند و استرس را رفع می‌کنند. در واقع این مواد غذایی تأثیر ضدافسردگی دارند. نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که نارنگی یکی از مرکباتی است که بوی آن، افراد را سرخوش و شاداب می‌کند و به آن‌ها انرژی می‌دهد. البته عطر اسطوخودوس و گل رز نیز روی خلق و خوی افراد تأثیر مثبت می‌گذارد اما باید بدانید که بوی لیموترش تأثیر بیشتری روی سرحال کردن شما خواهد داشت.

زمانی که می‌خواهید از این میوه‌های آبدار و خوش‌طعم میل کنید اول ریه‌هایتان را از عطر آن‌ها پر کنید. کلاً میوه زیاد میل کنید و در این بین مرکبات بیشتری مصرف کنید.

قهوه

محققان دریافته‌اند که بوی دانه‌های قهوه‌ی بوداده نه تنها استرس را کاهش می‌دهد بلکه مانند آنتی اکسیدان عمل می‌کند. باید بدانید که کافئین موجود در قهوه از حافظه مراقبت کرده و خطر زوال قدرت درک زنان را کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید اگر کافئین باعث بی‌خوابی تان می‌شود بهتر است قهوه‌ی بدون کافئین بنوشید.

در نهایت توصیه می‌کنیم ورزش کنید. حالا که هوا بهاری و دل انگیز است هر روز بیست دقیقه پیاده روی کنید.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

با مواد غذایی به جنگ افسردگی بروید

غذاهای ضد افسردگی

غذاهای آماده باعث افسردگی می شوند

رژیم غذایی مفید برای افسردگی

کمبود چه موادی موجب افسردگی می گردد؟

درمان افسردگی با مواد غذایی مناسب (1) و (2)

7 ماده مغذی برای مقابله با خستگی

اگر خستگی رهایتان نمی‌کند این‌ها را بخورید

چرا بعد ناهار خواب‌آلود می‌شویم؟

5 ماده‌ی غذایی ضد خستگی

چند توصیه برای افزایش انرژی بدن

غذاهایی برای رفع خستگی

ارتباط بین تغذیه و خستگی

رفع کسالت و خستگی با غذاها

تغذیه در سندرم خستگی مزمن

بهترین غذاهای شادی آور

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.