وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
عدم برنامه‌ریزی صحیح برای سفر، تعطیلات را به روزهایی کسل کننده تبدیل می‌کند که اکثر مردم ترجیح می‌دهند هر‌چه زودتر تمام شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 سفری رویایی را تجربه کنید


عدم برنامه‌ریزی صحیح برای سفر، تعطیلات را به روزهایی کسل کننده تبدیل می‌کند که اکثر مردم ترجیح می‌دهند هر‌چه زودتر تمام شود.

مسافرت

تاکنون شده است که سفر خانوادگی تان از روزهای پُرمشغله و خسته کننده ی محل کارتان هم بدتر و پر استرس تر باشد؟ یک سفر دسته جمعی به همراه فرزندان، والدین و یا سایر اقوام می تواند هم بسیار خوشایند و هم فوق العاده ناراحت کننده باشد. مسافرت با خانواده  و دوستان همیشه لذت بخش است، به شرطی که ایده‌ای خوب و جالب برای سفر داشته باشیم. شما برای اینکه بتوانید این سفر را به یک خاطره ی خوشایند بدل کنید تنها یک راه دارید:

 

برنامه ریزی

عدم برنامه‌ریزی صحیح برای سفر، تعطیلات را به روزهایی کسل کننده تبدیل می‌کند که اکثر مردم ترجیح می‌دهند هر‌چه زودتر تمام شود. بعضی مواقع والدین فرزندان خود را به مناطقی که در کودکی به آنجا سفر کرده بودند می‌برند و فکر می‌کنند فرزندانشان نیز مانند آنها از حضور در آنجا لذت خواهند برد، غافل از اینکه بچه‌ها این روزها ایده‌های نسل قبل از خود را زیاد نمی پسندند.

بنابراین بهتر است به چند نکته مهم توجه کنید، در ادامه یادداشت، ترفندهایی به شما خواهیم آموخت که کمک می کند تا شما سفر دسته جمعی خوشایند و خاطره انگیزی را تجربه کنید فقط به شرط آن که برای گذراندن تعطیلات ایده‌های ارزان و جالب ما را نیز در نظر بگیرید.

 

ایده‌های جالب سفر برای خانواده 

اولین نکته مهم در این زمینه توجه به کش مکشی پنهانی است که اغلب میان والدین و بچه‌ها در مورد مقصد سفر ایجاد می‌شود؛ اکثر اوقات والدین اصرار دارند فرزندانشان را به مکان‌هایی با ارزش‌های تاریخی و آموزشی ببرند اما بچه‌ها مکان‌هایی مانند شهربازی را ترجیح می‌دهند.

بنابراین شخصی که برنامه‌ریزی سفر را به عهده دارد باید مراقب باشد که دچار افراط و تفریط نشود. بهتر است درمورد مکان‌‌هایی که برای تعطیلات انتخاب می‌کنید با دیگر اعضای خانواده هم مشورت کرده و هر دو ایده را کنار هم قرار دهید در این صورت بچه‌ها در حین لذت بردن از سفرشان مطالب جدیدی هم می‌آموزند.

دومین نکته دیگر آن است که تفاوت بین نسل ها را در نظر بگیرید.

همگی اذعان به این موضوع داریم  که والدین مان نوه های خود را بسیار دوست دارند اما بدون شک اختلاف سنی بین آنها می تواند مشکل آفرین باشد. اگر می خواهید سفری بدون دردسر و راحت را سپری کنید به جای اینکه فکر لوکس بودن هتل و یا ویلایی که کرایه می کنید باشید، این نکته را در نظر بگیرید که محلی را برای سکونت انتخاب کنید که تا حد امکان همه بتوانند خلوت و استقلال خود را حفظ کنند.

سومین نکته مهم این است که بعد از رسیدن به مقصد مورد نظر چگونه خود را سرگرم کنید. از قبل سرگرمی هایی را برای بچه ها تدارک ببینید تا ساعاتی آنها را مشغول نگه دارد و بزرگترها بتوانند به استراحت بپردازند و یا از مصاحبت با هم لذت ببرند.

یکی از بهترین ایده‌های مسافرتی برای زوج‌ها گردش دریایی است وبا در نظر گرفتن این مطلب که زوج‌ها به ندرت جدا از خانواده به سفر می‌روند پرداخت هزینه بالای آن قابل توجیه است. چنین سفری فرصت گذراندن زمانی پرآرامش و رویایی را پیش از بازگشت دوباره به محیط جدی خانواده بدست می‌دهد

اگر سفری هیجان‌انگیز به نقطه‌ای جنگلی و سرسبز را برنامه‌ریزی کرده اید، ممکن است بچه ها در این مکان بخواهند از انواع تفریحات از قبیل موج‌سواری و غواصی استفاده کنند و از اینکه والدینشان دائماً در هتل منتظر تلفنی از محل کارشان بمانند و یا با کامپیوترشان کار کنند رنجیده‌خاطر شوند.

بچه‌های گوشه گیر و تنبل نیز در طول سفر بازی‌های رایانه‌ای خود را همراه آورده وغافل از محیط زیبا و جدید اطرافشان تمام روز را با آن سپری خواهند کرد. بنابراین والدین باید فرزندان خود را به مناظر طبیعی اطراف ببرند.

امروزه اکثر هتل ها امکانات تفریحی خوبی دارند و مسافران می‌‌توانند با استفاده از این امکانات ساعات خوشی را دور هم بگذرانند؛

بازی‌های دسته‌جمعی در فضای باز راه خوبی برای گذراندن زمان هستند و اگر باران ببارد امکان لذت بردن از بازی‌های دیگری از قبیل تنیس روی میز، شطرنج،‌ و اگر در هتلی با امکانات عالی باشید بازی اسکواش وجود دارد.

چهارمین نکته مهم توجه به تعداد افراد است. بعضی مواقع، سفر با دیگر خانواده‌ها ایده مسافرتی خوبی است. هماهنگ کردن برنامه سفر با دوستان می‌تواند برنامه فوق‌العاده‌ای باشد،‌ بخصوص اگر دو خانواده تک فرزند باشند؛‌ در این صورت بچه‌های دو خانواده می‌توانند از بودن با هم لذت ببرند.

مسافرت

 

نکته پنجم توجه به سلیقه و طبیعت افراد است. انتخاب سواحل یا کوهها به طبیعت افراد بستگی دارد، تصمیم‌گیری در مورد این مسئله پیش از شروع سفر ضروری است؛ اگر افراد مخالف مناطق سردسیر باشند،‌ بهتر است کوهها را کنار گذاشته و در مورد سفر به سواحل برنامه‌ریزی کنند. اما اگر به طبیعت علاقمند باشند مواردی چون اسکی یا پیاده‌روی انتخاب‌های خوبی هستند. درمورد سفرهای ساحلی نیز امکان ورزش‌های پرماجرایی چون موج‌سواری وجود دارد،‌ سواحل همچنین این ایده را به افراد می‌دهند که تمام طول روز را به گردش پرداخته و حمام آفتاب بگیرند.

نکته ششم این که، تقسیم کار کنید، کارها را به شکلی برنامه ریزی کنید که همه ی اعضای خانواده در آن سهیم باشند. با چنین برنامه های هم کارها به نحوی تقسیم می شود که کسی از کار زیاد رنجیده خاطر نشود و هم لذت و تفریح زیادی به همراه خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که اگر شما با خوش خلقی به تقسیم کار بپردازید، فرزندان نوجوان شما هم با همان روحیه مشارکت خواهند داشت.

نکته هفتم، این است که برنامه ریزی داشته باشید. اگر روزهای سفر خود را بدون برنامه ریزی طی کنید، ناچار خواهید شد در چرخه ی خسته کننده و عذاب آور خواسته های متعدد سلیقه های گوناگون اعضای خانواده گرفتار شوید. قبل از سفر مکان های تفریحی و دیدنی های محلی را که به آن سفر می کنید بشناسید و بنابر ذائقه ی افراد خانواده برای دیدار از آن ها برنامه ریزی کنید. به خاطر داشته باشید که با وجود برنامه ریزی، انعطاف پذیر نیز باشید و نظر دیگران را در صورت امکان بپذیرید.

 

ایده‌های جالب سفر برای زوج‌ها

بعضی از زوج‌ها علاقمند به پر‌کردن تعطیلات خود با انجام فعالیت‌های گوناگون هستند، درحالیکه دیگران ماندن در هتل و استراحت را ترجیح می‌دهند. یکی از بهترین ایده‌های مسافرتی برای زوج‌ها گردش دریایی است وبا در نظر گرفتن این مطلب که زوج‌ها به ندرت جدا از خانواده به سفر می‌روند پرداخت هزینه بالای آن قابل توجیه است. چنین سفری فرصت گذراندن زمانی پرآرامش و رویایی را پیش از بازگشت دوباره به محیط جدی خانواده بدست می‌دهد.

فراموش نکنید برای گذراندن تعطیلاتی خوش حتماً از پیش برنامه‌ریزی کنید، یافتن ایده‌های جالب سفر زیاد سخت نیست، تنها کمی راجع‌به شان فکر کنید

اما اگر جوان‌ترها گردش دریایی را مختص بزرگ‌ترها می‌دانند، می‌توانند از کوهها بالا بروند. گردش در جنگل‌‌ها نیز ایده خوبی است؛ قدم زدن در میان درختان با همسر موردعلاقه‌تان می‌تواند یکی از رمانتیک‌ترین لحظات شما را بسازد. هیچ احساسی زیباتر از ایستادن برفراز کوهی بلند به همراه همسرتان نخواهد بود.

فراموش نکنید برای گذراندن تعطیلاتی خوش حتماً از پیش برنامه‌ریزی کنید، یافتن ایده‌های جالب سفر زیاد سخت نیست، تنها کمی راجع‌به شان فکر کنید.

 

 

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع: روزهای ایده آل/پایگاه اطلاع رسانی نوش آباد

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین