تبیان، دستیار زندگی
حتماً شما نیز بارها شنیده‌اید که مصرف چربی زیاد برای سلامتی مضر است. اما این بدین معنی نیست که به طور کلی چربی و روغن را از برنامه‌ی غذایی‌تان حذف کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حذف چربی‌ها برای سلامتی مضر است


حتماً شما نیز بارها شنیده‌اید که مصرف چربی زیاد برای سلامتی مضر است. اما این بدین معنی نیست که به طور کلی چربی و روغن را از برنامه‌ی غذایی‌تان حذف کنید.

روغن‌ها

هر ماده‌ی غذایی به نوبه‌ی خود برای سلامتی مفید است به شرطی که به اندازه مصرف شود. چربی‌ها نیز از این امر مستثنی نیستند. یعنی وجودشان برای ما لازم است.

واقعیت این است که مصرف سبزیجات بدون اضافه کردن مقدار کمی روغن مانع از جذب ترکیبات مفید آن‌ها می‌شود.

میوه‌ها و سبزیجات حاوی رنگدانه‌هایی به نام «کاروتنوئیدها» هستند. زمانی که این مواد وارد بدن می‌شوند بیشتر آن‌ها در بدن نقش ویتامین‌ها را ایفا می‌کنند و باعث سنتز ویتامین A می‌شوند. این رنگدانه‌ها همچنین نقش آنتی اکسیدانی دارند و خطر ابتلا به برخی از بیماری‌ها را کاهش می‌دهند.

احتمالاً نام «لوتئین»، «بتاکاروتن»، «لیکوپن» و «زآگزانتین» را شنیده‌اید. متخصصان معتقدند که جذب کاروتنوئیدها در بدن انسان با وجود مواد چرب(روغن) بهتر انجام می‌شود.

محققان آمریکایی روی 29 نفر که با چاشنی‌های مختلف سالاد مصرف می‌کردند بررسی‌هایی انجام دادند. این افراد سالادشان را گاهی با کره (سرشار از اسیدهای چرب اشباع شده) گاهی با روغن زیتون( سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده‌ی مونو) و گاهی با روغن سویا( سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده‌ی پولی) مصرف کردند. میزان مواد چربی که به سالادها افزوده شد برابر بود. محققان می‌خواستند هم تأثیر انواع مختلف روغن‌ها را روی جذب کاروتنوئیدها بررسی کنند و هم میزان چربی را.

نتایج به دست آمده حاکی از این بود که جذب کاروتنوئیدها با روغن زیتون فوق‌العاده است. یعنی اینکه حتی میزان کم روغن زیتون نیز باعث جذب حداکثری کاروتنوئیدها می‌شود.

واقعیت این است که مصرف سبزیجات بدون اضافه کردن مقدار کمی روغن مانع از جذب ترکیبات مفید آن‌ها می‌شود

در حالی که در مورد کره و یا روغن سویا باید میزان زیادی از این چربی‌ها مصرف شود تا منجر به جذب کاروتنوئیدها شود. برای همین محققان توصیه می‌کنند برای جذب حداکثری ترکیبات آنتی اکسیدانی سبزیجات از روغن‌های سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده‌ی مونو استفاده کنید. این اسیدهای چرب مفید در روغن کلزا و روغن زیتون وجود دارد.

همان طور که گفتیم باید بدانید که مصرف سبزیجات بدون افزودن مقداری روغن باعث می‌شود کاروتنوئیدها به میزان کمتری جذب شوند. توجه داشته باشید که این رنگدانه‌ها برای سلامتی ما بسیار مفید و لازم هستند. پس برای بهره‌مند شدن از خواص آن‌ها روغن‌ها را به طور کلی از برنامه‌ی غذایی‌تان حذف نکنید.

مثل همیشه یادتان باشد افراط و تفریط مشکل ساز است. برای سالم ماندن کافی است زیاده‌روی نکرده و از مواد غذایی درست استفاده کنید.

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: lanutrition

مطالب مرتبط:

دنیای چربی‌ها: از گفته‌ها تا واقعیت

این‌ها، پُرکالری‌ترین‌های گروه هستند!

کدام چربی مناسب است؟

چربی فقط برای قلب مضر نیست!

خداحافظ روغن دوست داشتنی!

بهترین و بدترین روغن‌های خوراکی

چه روغنی بخوریم؟

نقش چربی‌ها و روغن‌ها در بدن

منابع چهارگانه‌ی چربی‌ها

رژیم کم چرب به معنای حذف چربی‌ها نیست

مقایسه روغن‌های مایع خوراکی

چگونه چربی را در رژیم‌تان کاهش دهید؟

چربی‌های خوب و بد را بشناسید

به مقدار کافی چربی بخورید

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.