تبیان، دستیار زندگی
یکی از مهم ترین عاملی که می تواند شوق به مرگ را درمؤمنین ایجاد کند همین نکته است، که ما به زیبائی های پس از مرگ توجه داشته باشیم، از جمله زیبائی های هنگام مرگ و حتی بعد از مرگ، ملاقات با اهل بیت(علیهم السلام) است، بر اساس روایات، وقتی مرگ مؤمن فرا می رسد،
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چه کنیم از مرگ نترسیم؟


یکی از مهم ترین عاملی که می تواند شوق به مرگ را در مؤمنین ایجاد کند همین نکته است، که ما به زیبائی های پس از مرگ توجه داشته باشیم، از جمله زیبائی های هنگام مرگ و حتی بعد از مرگ، ملاقات با اهل بیت(علیهم السلام) است، بر اساس روایات، وقتی مرگ مؤمن فرا می رسد،پیامبر(صلی الله علیه و آله)، علی(علیه السلام) و دیگر امامان معصوم (علیهم السلام) بر بالین او حاضر می شوند .
یاد مرگ

شناخت و جهان بینی خود را نسبت به مسأله ی مرگ اصلاح کنید در این صورت هیچ هراسی از مرگ نخواهید داشت، زیرا با مرگ حیات جاوید و جدید و بی دغدغه انسان شروع می شود .

مثالی برای روشن تر شدن موضوع : انسان همانند کودکی در جنین مادر است و شما وقتی که از جنین بپرسید که یا مایل است از محیطی که تغذیه او خون است و اطرافش تنگ و تاریک جدا شود و یا نه؟ او با اطمینان به شما خواهد گفت بهترین مکان همین محیط من است و بهترین غذا نیز همین خونی است که من می خورم و هنگام تولد نیز گریه ای از سر اعتراض سر می‌دهد که چرا مرا از محیطی که در آن راحت بودم جدا کردید و وقتی به این جهان وارد می شود کم کم می بیند که این جهان و غذاهای موجود در آن از جهت کیفیت و کمیت اصلا قابل مقایسه با جهانی نیست که قبلا در ن بسر می برده است. انسان هنگام مرگ نیز، عینا چنین است؛ چون انسان نمی داند آن دنیا چه خبر است و چه راحتیی برایش فراهم است، می ترسد و به این دنیای مادی محدودِ و تنگ، دل خوش کرده است ، و وقتی که از این دنیا پرکشید و به منزلگاه ابدی خود رسید. خواهد دید که چه اشتباهی می کرده.

راهکار هایی جهت فائق آمدن بر ترس از مرگ:

1- آگاهی خود را نسبت به ماهیت مرگ،حوادث پس از مرگ، چگونگی زندگی دربرزخ و قیامت و... افزایش دهد. که اگر شناخت، افزایش یابد، یاد مرگ باعث رشد معنوی خواهد شد. و شاید نوع ترس از مرگ، به گونه دیگری به علت بالا رفتن شناخت، تغییر یابد مثلا نکند ملاقات من با خدا هنگام غفلت باشد، که چنین تفکری، باعث افزایش اعمال مثبت انسان می شود و انسان همیشه این دغدغه را پیدا خواهد کرد، که نکند عملی غفلت ور مرتکب شوم، چنین ترسی چون در سایه شناخت است تبدیل به لذت خواهدشد.

2- برای رهائی از ترسِ غیر معقول از مرگ، به عوامل ترس زای موجود در ذهنتان پاسخ دهید.(که با شناخت و آگاهی می توان این عوامل را از بین برد)

3- توجه به زیبایى‏ها و جلوه‏هاى زندگى پس از مرگ:

آموزه‏هاى دینى افراد را به این حقیقت متوجه مى‏سازد که زیبایى‏ها و دلبستگى‏هاى این دنیا، قابل مقایسه با جلوه‏هاى زیباى زندگى بعد از مرگ نیست و زندگى دنیا در برابر حیات اخروى، بسیار محدود و زود گذر است. قرآن در این باره مى‏فرماید: وَ ما هذِهِ الْحَیاةُ الدُّنْیا إِلاَّ لَهْوٌ وَ لَعِبٌ وَ إِنَّ الدَّارَ الْخِرَةَ لَهِی الْحَیوانُ لَوْ کانُوا یعْلَمُون-زندگى دنیا چیزى جز بازى و سرگرمى نیست و زندگى واقعى در سراى دیگر است»(عنکبوت : 64)

برنامه ای بریزید که گاهی اوقات سری به قبرستان ها بزنید و در میان قبرها قدم بزنید و تفکر کنید، تا کم‌کم متوجه شوید که مرگ و به عبارت دیگر سفر کردن از این جهان به ن جهان سرنوشت محتوم هر انسانی است. این برداشت شما از مرگ باعث می شود که به جای ترس مرضی از مرگ، ترس مثبت و اضطراب سازنده از مرگ داشته باشید و سعی نمایید که در زندگی توشه‌ای برای خرت فراهم کنید

نکته مهم

بعد از شناخت و اصلاح فکر نسبت به مرگ و زندگی پس از مرگ، یکی از مهم ترین عاملی که می تواند شوق به مرگ را در مؤمنین ایجاد کند همین نکته است، که ما به زیبائی های پس از مرگ توجه داشته باشیم، از جمله زیبائی های هنگام مرگ وحتی بعد از مرگ، ملاقات با اهل بیت(علیهم السلام) است، بر اساس روایات، وقتی مرگ مؤمن فرا می رسد، پیامبر(صلی الله علیه و آله)، علی(علیه السلام) و دیگر امامان معصوم (علیهم السلام) بر بالین او حاضر می شوند. فرد محتضر با آنان صحبت می کند، ولی اطرافیان، ایشان را نمی بینند و صحبت ها نیز نمی شنوند؛ سپس جایگاه محتضر در بهشت به وی نشان می دهند و به نحوی به وی ابراز محبت می کنند. در این حال او را از هر ترس ایمن ساخته و بشارت هایی می دهند.( بحار الانوار،ج6، ص 173)

راهکارهای عملی:

1- برنامه ای بریزید که گاهی اوقات سری به قبرستان ها بزنید و در میان قبرها قدم بزنید و تفکر کنید، تا کم‌کم متوجه شوید که مرگ و به عبارت دیگر سفر کردن از این جهان به آن جهان سرنوشت محتوم هر انسانی است. این برداشت شما از مرگ باعث می شود که به جای ترس مرضی از مرگ، ترس مثبت و اضطراب سازنده از مرگ داشته باشید و سعی نمایید که در زندگی توشه‌ای برای خرت فراهم کنید.

2- سعی نمایید در تشییع جنازه ها شرکت کنید زیرا این نیز باعث می شود انس و الفت بیشتری با واقعیتی به نام مرگ و یا همان هجرت به سوی دیگر پیدا کنید.

راهکار دیگر که روانشناسان از آن به عنوان دی‌بریفینگ یاد می کنند اینست که بعد از خواندن اینگونه کتابها و تسلط نسبی به حالات مرگ و حین مرگ و بعد از مرگ، سعی نمایید گاهی از اوقات این مراحل را برای خود تصور کنید یعنی با تمام جزیات تصور کنید که مثلا ابتدا حال تان متغیر شده و سپس شما را به عنوان کسی که در حال مرگ است، رو به قبله خوابانیده اند ناگهان حضرت عزرائیل بر بالین‌تان حاضرمی شود

3- خواندن کتابهایی(مثل سیاحت غرب) در مورد کسانی است که به نحوی چشمشان به عالم دیگر باز شده و یا مکاشفاتی در باره مسأله ی مرگ داشته‌اند.

4 - راهکار دیگر که روانشناسان از آن به عنوان دی‌بریفینگ یاد می کنند اینست که بعد از خواندن اینگونه کتابها و تسلط نسبی به حالات مرگ و حین مرگ و بعد از مرگ، سعی نمایید گاهی از اوقات این مراحل را برای خود تصور کنید یعنی با تمام جزیات تصور کنید که مثلا ابتدا حال تان متغیر شده و سپس شما را به عنوان کسی که در حال مرگ است، رو به قبله خوابانیده اند ناگهان حضرت عزرائیل بر بالین‌تان حاضرمی شود تا روحتان را از بدنتان جدا کند در این حین امام علی علیه السلام وارد می شوند و تبسمی به شما می کنند که آرامش عجیبی در بر شما حکم فرما می شود وسپس رو به حضرت عزرائیل می فرمایند که این شخص از محبین ماست پس جان او را به راحتی بگیرید و بعد از ن دو ملک وارد می شوند و بدستور حضرت امیرعلی علیه السلام شما را به باغی بسیار زیبا و با طراوت منتقل می کنند که تا برپایی قیامت در آن جا باشید آن دو ملک به شما می گویند که چون در دنیا به نیکی زیسته اید و همیشه دست نیازمندان را گرفته و به خاطر خدا جهاد کرده و سخت کوشیده اید تا اسلام و مسلمانان در جهان سر افراز شوند بهشت گوارایتان باد و.......،.

پس همانطور که عرض کردم هرگز اصل تدریجی بودن در مواجهه با مرگ را نباید از یاد ببرید پس اول باید مدتی به قبرستان بروید و سپس در تشییع جنازه ها حاضر شوید و بعد از مدتی که احساس کردید مسأله مرگ برایتان عادی تر شده مراحل بعد را پی گیری نمایید .

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منبع : وبلاگ آموزه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.