تبیان، دستیار زندگی
آدامس جویدن باعث کاهش تنش و استرس می‌شود. از سوزش قلب و برگشت اسید معده یا برگشت غذا جلوگیری می‌کند. باعث خوش‌بو شدن دهان می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تاریخچه و خواص جالب آدامس


آدامس جویدن باعث کاهش تنش و استرس می‌شود. از سوزش قلب و برگشت اسید معده یا برگشت غذا جلوگیری می‌کند. باعث خوش‌بو شدن دهان می‌شود.


آدامس

آدامس جویدن را یونانیان، به مردمان شناساندند. آنها صمغ یا رزین درخت mastic یا mastiche را می‌جویدند. این صمغ را بیشتر زنان یونانی می‌جویدند. آنها برای تمیز کردن دندان‌ها و خوش‌بو کردن تنفس، از این صمغ‌ها استفاده می‌کردند. در حدود سال 50  بعد از میلاد، یک داروساز یونانی به نام Dioscorides اولین کسی بود که پودر mastiche را به جهانیان شناساند. بعدها، انگلیسی‌ها از پوست نوعی درخت کاج به عنوان صمغ استفاده کردند. در سال 1860، این صمغ‌ها به آمریکا برده شد و در آن‌جا یک تکنسین دندان‌ساز به نام آلفرد آدامز، سعی در ساخت یک نوع ماده لاستیک‌مانند از این صمغ‌ها کرد و بدین وسیله بود که آدامس شناخته شد.

دکتر آدامز برای بهتر کردن آدامس‌ها، خودش آنها را می‌جوید و به اصطلاح آزمایش می‌کرد و آنهایی که خوب بودند را در مغازه‌ای که به همین منظور باز کرده بود، می‌فروخت. امروزه آدامس‌های متنوعی در بازار یافت می‌شود. به طور کلی،

آدامس از پنج ترکیب عمده ساخته شده است:

1ـ صمغ

2ـ شیرین‌کننده

3ـ نرم‌کننده

4ـ طعم‌دهنده و رنگ‌دهنده

5ـ مواد نگه‌دارنده

دیده شده افرادی که دائما در حال جویدن دامس هستند، دچار بیماری دردناکی در فک به نام temporomandibular joint disorder می‌شوند

ترک سیگار به وسیله آدامس:

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که جویدن آدامس باعث دریافت کمتر نیکوتین می‌گردد. بنابراین اگر می‌خواهید سیگار را کنار بگذارید، آدامسی که دارای نیکوتین است را بجوید، زیرا به این وسیله شما می‌توانید از نشانه‌های ترک سیگار نظیر: خستگی، بی‌قراری و گرسنگی در امان باشید. علاوه بر آن، کم‌کم سیگار کشیدن را فراموش می‌کنید و چه بسا ممکن است به جای آدامس‌های نیکوتین‌دار، آدامس‌های بدون قند را بجوید که در این صورت سلامتی خود را تضمین می‌کنید.

تأثیر آدامس بر دندان‌ها:

عموم مردم بر این باورند که جویدن آدامس برای سلامتی دندان‌ها مضر است. با این وجود بسیاری از دندان‌پزشکان به مردم توصیه می‌کنند بعد از غذا، آدامس‌های بدون قند بجوند. لازم به توضیح است که در ساخت آدامس‌های بدون قند، از قندهای مصنوعی مانند آسپارتام و یا گزیلیتول استفاده می‌شود که جزء شیرین‌کننده‌های کم‌کالری هستند. فرآیند پوسیدگى دندان با تولید اسید شروع مى‌شود که ناشى از متابولیسم باکترى‌ها در پلاک دندانى است. جویدن آدامس بعد از غذا باعث کاهش مقدار اسید پلاک می‌گردد، لذا از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. پلاک دندان یک توده بى‌رنگ و چسب‌ناک از میکرو‌ارگانیسم‌ها و پلى‌ساکاریدهاست که در اطراف دندان تشکیل مى‌شود و به دندان‌ها و لثه مى‌چسبد. پلاک باعث پرورش باکترى تولید‌کننده اسید در دهان می‌شود.

عملکرد بزاق با جویدن آدامس:

جویدن آدامس باعث تولید بزاق می‌شود؛ بزاق نیز عامل بیرون انداختن باکتری‌های درون دهان است. همچنین بزاق دارای کربنات هیدروژن است که باعث خنثی کردن باکتری‌های دندانی یا همان پلاک‌ها می‌شود. برای همین است که بعضی از خمیر‌دندان‌ها دارای کربنات هیدروژن هستند. بزاق همچنین دارای عناصر معدنی از قبیل: کلسیم، فسفات و فلوراید است. تمام این عناصر باعث استحکام دندان می‌شوند. یکی از ترکیبات بزاق، آنزیمی است که موجب تسریع هضم کربوهیدرات‌ها در دهان می‌شود، بنابراین کربوهیدرات‌ها خیلی زود وارد مری می‌شوند و مدت زمان کمتری با دندان‌ها در تماس هستند که این خود به حفظ سلامت دندان‌ها کمک می‌کند.

تأثیر آدامس بر حافظه:

یکی دیگر از خواص آدامس جویدن، این است که باعث افزایش تمرکز و هوشیاری می‌شود. ثابت شده است که جویدن، باعث تحریک قسمتی از مغز به نام “هیپوتالاموس”‌ می‌شود. هیپوتالاموس، باعث آزادسازی هورمونی می‌شود که در بیداری و هوشیاری مؤثر است. جویدن آدامس باعث تقویت حافظه و افزایش ضریب هوشی (IQ) می‌شود. افرادی که آدامس می‌جوند، بهتر اسامی را به خاطر می‌آورند و حافظه قوی‌تری دارند. به خاطر آن‌که جویدن آدامس باعث افزایش ضربان قلب می‌شود، پس مغز اکسیژن بیشتری دریافت می‌کند و این باعث افزایش ادراک و شناخت می‌شود.

تأثیر آدامس بر وزن:

جویدن آدامس، باعث از بین رفتن 50 کیلو ژول انرژی در هر ساعت می‌شود. بدین ترتیب اگر فردی در تمام روز آدامس بجود، حدود 5 کیلوگرم در سال از وزن خود می‌کاهد. اما این روش کم کردن وزن، خوب نیست؛ زیرا دیده شده افرادی که دائما در حال جویدن آدامس هستند، دچار بیماری دردناکی در فک به نام temporomandibular joint disorder می‌شوند.

آدامس و اثر آن در جراحی روده:

محققان انگلیسی گفته‌اند، جویدن آدامس بعد از عمل جراحی روده، روند بهبودی را تسریع می‌کند، زیرا باعث سرعت بخشیدن به عملکرد روده می‌شود. دیده شده است، افرادی که عمل جراحی روده را انجام می‌دهند و بعد آدامس می‌جوند، سریع‌تر گاز روده را خارج می‌کنند و حرکات روده‌ای در آنها سریع‌تر انجام می‌شود.

خواص دیگر آدامس جویدن:

آدامس جویدن باعث کاهش تنش و استرس می‌شود. از سوزش قلب و برگشت اسید معده یا برگشت غذا جلوگیری می‌کند. باعث خوش‌بو شدن دهان می‌شود.

نکته‌ای جالب توجه:

اگر آدامس‌تان را قورت دادید، نگران نباشید، زیرا تمامی ترکیبات آدامس طی مراحلی در دهان، معده، روده کوچک و روده بزرگ هضم می‌شوند و در آخر از بدن دفع می‌شوند، یعنی آدامس در معده‌تان باقی نمی‌ماند.


باشگاه كاربران تبیان ـ‌ ارسالی از: arefe60