سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نیم محمود احمدی نژاد، در مصاحبه ای با روزنامه واشنگتن پست گفته است که تهران آماده مذاکره با هر کشوری، حتی آمریکا است اما از شرف خود هم دفاع می کند. در این مصاحبه که در روزنامه روز یکشنبه، 24 سپتامبر منتشر شده است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

احمدی نژاد: از شرفمان دفاع می کنیم


محمود احمدی نژاد، در مصاحبه ای با روزنامه واشنگتن پست گفته است که تهران  آماده مذاکره با هر کشوری، حتی آمریکا است اما از شرف خود هم دفاع می کند.

در این مصاحبه که در روزنامه روز یکشنبه، 24 سپتامبر منتشر شده است، آقای احمدی نژاد در پاسخ به سئوالی مبنی بر داشتن روابط عادی با آمریکا در جهت منافع ایران گفته است که کشورش به گفتگو و مذاکره با همه کشورها علاقه مند است و ایران بر این باور است که مذاکره بهتر از تهدید و برخورد است.

رییس جمهوری ایران خاطر نشان ساخته که در مقطع فعلی ایران با بسیاری از کشورها در حال مذاکره و گفتگو است و ایالات متحده هم یک استثنا نیست.

آقای احمدی نژاد گفت: "اما بخشی از دولت آمریکا، نمی خواهد شرایط مساعدی را بوجود بیاورد و فرصت گفتگوهای سازنده را از بین می برد."

خبرنگار واشنگتن پست از آقای احمدی نژاد در مورد برنامه بخشی از دولت آمریکا برای تغییر رژیم در ایران سئوال کرده که رییس جمهوری ایران در این مورد گفته است که "این رفتار شایسته ای نیست و آنها بر این باورند که تمام دنیا متعلق به آنهاست و آنها از بالا به ما نگاه می کنند اما اگر تغییری در رفتار آنها حاصل شود، امکان گفتگو بر سر هر چیزی پیش می آید."

آقای احمدی نژاد گفته است که " برخی سیاستمداران امریکایی بر این گمانند که با مساله هسته ای می توانند بر ایران فشار  وارد کنند در حالی که آنها اشتباه می کنند، کسی که سلاح اتمی تولید و استفاده کرده نمی تواند ادعا کند که خواهان توقف تکثیر و گسترش این روند است."

رییس جمهوری ایران در پاسخ به سئوال واشنگتن پس که چرا ایران به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، طبق درخواست شورای امنیت اجازه بازگشت نمی دهد گفته است که دخالت شورای امنیت در این ماجرا غیر قانونی است و ایران در چارچوب آژانس فعالیت می کند و دوربین های این نهاد در سایت ها قرار دارد.

آقای احمدی نژاد این سئوال را مطرح کرده که "آیا حداقل یک گزارش در مورد تجهیرات اتمی آمریکا توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی وجود دارد؟"

اسرائیل و فلسطین

آقای احمدی نژاد در مورد این اظهار نظر خود که اسرائیل باید از روی نقشه جهان حذف شود گفته است که "باید ما در خاورمیانه به صحنه نگاه كنیم، 60 سال جنگ، 60 سال آوارگی، 60 سال کشمکش، بدون حتی یک روز صلح و آرامش."

"به جنگ لبنان  نگاه کنید، به غزه، دلایل چنین وضعیتی چیست؟ ما باید به این مسایل ریشه ای بپردازیم و آن را حل کنیم."

رییس جمهوری ایران گفته است که پیشنهاد وی برای این موضوع بسیار ساده است و این مردم فلسطین  هستند که باید سرنوشت خود را در یک همه پرسی آزاد و عادلانه اعلام کنند و نتیجه هر چه که باشد، باید مورد پذیرش قرار گیرد.

"مردمی که ریشه ای در فلسطین ندارند هم اکنون در حال اداره این سرزمین ها هستند."

آقای احمدی نژاد در پاسخ به این سئوال واشنگتن پست که اگر فلسطینی ها راه حل دو کشور مستقل را برگزیدند، وی از این تصمیم حمایت خواهد کرد گفته است که سیاستمداران آمریکایی باید اجازه دهند که فلسطینی ها رای دهند و" بعد ما به نتایج آن احترام خواهیم گذاشت."

رییس جمهوری ایران گفته است که به یهودیان باید به مانند سایر افراد احترام گذاشت.

آقای احمدی نژاد، در مورد تحلیلش در مورد حزب الله  و تاثیر جنگ لبنان گفته است که "همه می دانند که جنگ دولت اسرائیل علیه لبنان از پیش طراحی شده بود."

وی این سئوال را مطرح کرده که "هواپیماها و بمب هایی که لبنان را با خاک یکسان کرد، از کجا آمدند و چه کسی صهیونیست ها را مجهز به این تسلیحات کرد و چه کسی مانع آتش بس شد؟"

نگاه جدید به خاورمیانه

رییس جمهوری ایران گفته است که بخشی از دولت آمریکا باید نگاه جدیدی به خاورمیانه داشته باشد. آنها نباید فرض کنند که می توانند تمام مشکلات خاورمیانه را با جنگ حل کنند.

آقای احمدی نژاد به خبرنگار واشنگتن پست در مورد رهبر سابق عراق گفته است که صدام حسین فرد منفوری بود و اگرچه گروهی از سیاستمداران آمریکایی در طول جنگ ایران و عراق از وی حمایت می کردند اما "ما از رفتنش خوشحال بودیم."

رییس جمهوری ایران گفته است که عراق نمی تواند تحت اشغال باقی بماند و عراقی ها نمی توانند بپذیرند که هر روز از سوی مقامات آمریکایی به مقامات کشورشان گفته شود که چه کاری را باید انجام دهند.

آقای احمدی نژاد افزوده است که طی سال های گذشته، صدها هزار شهروند غیر نظامی عراقی کشته شده اند که این بدتر از زمان صدام است.

رییس جمهوری ایران تاکید کرده که سیاست ایران حمایت از دولت عراق و ایجاد امنیت برای این کشور است.

ایران قدرتمند

محمود احمدی نژاد به خبرنگار واشنگتن پست گفته است که ایران یک کشور قدرتمند است و یک ایران قوی می تواند به نفع منطقه باشد.

" ایران کشوری با فرهنگی عمیق است و همیشه صلح جو بوده است و اگر امریکایی ها شاه را تحمیل نمی کردند، ایران می توانست کشور قدرتمندتری باشد."

آقای احمدی نژاد در مورد حمایت ایران از گروه هایی که خبرنگار واشنگتن پست آنها را تروریستی نامیده گفته است که گروه هایی مانند حماس، "در قلمرو خودش و در کشور خودش" فعالیت می کند.

"چرا حماس را گروهی تروریستی می خوانید؟ اگر آمریکا به اشغال درآید و مردم این کشور به دفاع از سرزمین مادری شان بپردازند، می توان آنها را تروریست خطاب کرد؟"

رییس جمهوری ایران در مورد تعلیق غنی سازی اورانیوم از سوی ایران گفته است که سیاستمداران آمریکایی باید در رفتار خود تغییر دهند.

"اگر آنها فکر می کنند که با تهدید ما می توانند به نتیجه ای برسند، در اشتباه به سر می برند."

امیدوار به تغییر بوش

آقای احمدی نژاد گفته است که او واقعا امیدوار به تغییر رفتار و رویکرد  جورج بوش،  رییس جمهوری آمریکا است.

" برای ما خوشحال کننده نیست که احساسات علیه او هر روز در جهان افزایش می یابد و این می تواند تغییر یابد."

به گفته رییس جمهوری ایران، رویکرد و رفتار برخی سیاستمداران آمریکایی، چیزهایی را خراب کرده است و آنها می خواهند تحت همان شرایط زمان شاه به ایران بازگردند، زمانی که شاه عروسک خیمه شب بازی آمریکا بود.

" اما این تاریخ است و دیگر باز نمی گردد، ملت ایران آزاد ومستقل با یک دولت انتخابی، مجلس و قانون اساسی است و شما چطور می توانید به ایران بیایید و به رییس جمهور این کشور بگویید که رفتارش را تغییر دهد، ما تنها از شرافتمان دفاع می کنیم."

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین