تبیان، دستیار زندگی
.لیست آثار .گالری تصاویر «موریس پولیه در برنارد مترلینک Maurice Maeterlinck» شاعر، متفکر، درام نویس، نویسنده، فیلسوف و محقق بزرگ بلژیکی در 29 اگوست سال 1862 در شهر «گان» (1) متولد شد و در ششم ماه  مه سال 1949 در ویلای ش...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زندگی نامه موریس مترلینک

.لیست آثار

.گالری تصاویر

«موریس پولیه در برنارد مترلینک Maurice Maeterlinck» شاعر، متفکر، درام نویس، نویسنده، فیلسوف و محقق بزرگ بلژیکی در 29 اگوست سال 1862 در شهر «گان»(1) متولد شد و در ششم ماه  مه سال 1949 در ویلای شخصی اش در «ریوی یرا»(2)نزدیک «نیس»(3) واقع در فرانسه درگذشت.

مترلینک تحصیلات ابتدایی را در کالج «سن بارب» و تحصیلات عالیه را در دانشگاه «گان» به پایان رسانید و در رشته حقوق دانشنامه گرفت. در سال 1884 در 22 سالگی به عضویت کانون وکلای شهر گان انتخاب شد و یک سال بعد به ریاست این کانون ارتقاء یافت، لیکن قوانین خشک مجمع حقوق دانان نمی توانست تفکرات بزرگ و طبع کاوشگر او را قانع سازد، از این رو دست از وکالت کشید و تا پایان عمر گِرد آن نگشت.

مترلینک در خانواده خود زبان آلمانی و فرانسه را آموخت و در مؤسسه ، زبان لاتین را فرا گرفت و بعد از ترک شغل وکالت از دانش زبان انگلیسی برخوردارشد. در سال 1887 با دلی پر از امید به پاریس رفت تا دراین شهر پرهیاهو نام خود را به عنوان یک نویسنده بلند آوازه سازد. اما شش ماه بعد پدرش درگذشت و او ناگزیر به گان  بازگشت. مرگ پدر عامل مؤثری بود تا شعله تفکر درباره هستی، حیات و مرگ را در او زنده کند. مترلینک کار نویسندگی را رسماً از سال 1889 آغاز کرد. نمایشنامه ای در خور تحسین به قلم او نظر محافل ادبی را جلب کرد، اما شهرتش از شهر تجاوز نکرد، این شکست باعث شد که وی برای مدت چهار سال مأیوس و سرخورده قلم را کنار بگذارد. در سال 1896 دوباره به پاریس سفر کرد. در آنجا با ارباب علم و ادب و همچنین با رهبران مکتب ادبی «سمبولیسم» آشنایی یافت.

مترلینک در سال 1897 نمایشنامه «شاهزاده خانم مالن»(4) و در سال 1898 «عقل و سرنوشت» و در سال 1901 «زنبور عسل» و درسال 1902 نمایشنامه «موناوانا»(5) و در سال 1903 کتاب «معجزه سن آنتوان» و در سال 1907 «فراست گلها» را منتشر کرد.

مترلینک در سال 1908 شاهکار ادبی خود، نمایشنامه «پرنده آبی»(6) را به رشته ی تحریر کشید. این نمایشنامه در مدت پانزده سال به 65 زبان مختلف ترجمه شد و در آمریکا نود و سه هزار مؤسسه مختلف از قبیل: مغازه، تئاتر، رستوران، کافه، سینما و غیره نام «پرنده آبی» را بر خود گذاشتند. انتشار این نمایشنامه و سایر آثار با ارزش دیگر مترلینک باعث شد که وی در سال 1911 جایزه نوبل ادبیات را دریافت کند. وی در سال 1912 کتاب «مرگ» را منتشر نمود و در سال 1919 با اینکه در بلژیک به سر می برد، به عضویت آکادمی علوم فرانسه نائل گردید.

در سال 1920 سفری به آمریکا کرد و با بزرگان ادب آنجا آشنا گردید. مترلینک در سال1926 «موریانه» و در سال 1931 «مورچگان» و در سال 1935 «عنکبوت زجاجی» و در سال 1937 کتاب معروف «در برابر خدا» را منتشر ساخت. جنگ اول و دوم جهانی در روحیه ی او اثر بدی به جا گذاشت، نمونه تأثیرات روحی او مقالاتی است که به نام «بقایای جنگ» در انگلستان و «کشتار معصومان» در آمریکا انتشار یافت. یکی از وقایع بزرگ زندگی مترلینک ظهور زنی به نام «ژرژت لبلان» بود که خواهر «موریس لبلان» نویسنده داستان های معروف «آرسن لوپن» است. «ژرژت» چه از نظر مادی و چه از نظر معنوی بزرگترین مشوق مترلینک بود و کمک هایش به موریس بی اندازه است.

درسال 1940 پس از حمله ی هیتلر به کشور بلژیک ، مترلینک به اتفاق «ژرژت» به آمریکا فرار کرد. در سال 1941 ژرژت درگذشت و موریس را تنها گذاشت. مترلینک دوبار جایزه ادبیات نمایشی «فرهنگستان زبان و ادبیات فرانسه» را گرفت. این نویسنده ی بزرگ در اواخر عمر دچار اختلال حواس گردید و مدت ها در یکی از بیمارستان های آمریکا به سر برد. وی در اواخر عمر به فرانسه بازگشت و در سال 1949 در جنوب فرانسه درگذشت. وقتی فوت کرد با این که ژاندارمری و پلیس برای جلوگیری از ازدحام، راه های شمال آن کشور را به جنوب مسدود نمود،  با این حال سی کیلومتر اتومبیل برای تشییع جنازه آمده بودند.  مترلینک در تمام عمر با احترام می زیست و در زمان حیات، نام او را در دائرةالمعارف ها ثبت کردند.  پادشاه بلژیک در جشن هفتاد سالگی خود وی را به لقب اشرافی «کنت» ملقب ساخت ولی او همواره از به کار بردن لقب مزبور خودداری می کرد. پادشاه انگلستان نیز قصری در کشور خود به او تخصیص داد. مترلینک در شعر و نویسندگی از مکتب «سمبولیسم» که عقیده دارد: شعر باید ترجمان عواطف و احساساتی باشد که از اعماق روح انسان متجلی است، تبعیت می کرد. او به ترجمه ی آثار دیگران علاقه داشت، «شکسپیر» را تجلیل می کرد و بدین مناسبت وی را «شکسپیر بلژیک» لقب دادند. مترلینک در آثار فلسفی خود مسائل تازه ای را طرح کرد که مجامع مذهبی و اخلاقی جهان را بر ضد خود شوراند. وی نابغه ای است که در ذات اشیاء تجسس کرد و همه چیز را با دقتی عجیب دید. تفکرات او درباره «مورچگان»، «زنبور عسل» و «موریانه» مؤید این نظر است.

آثار دیگر وی عبارتند از: نمایشنامه های مرگ تن تاژیک(7)، معجزه، درام ماری ماکدولین، آریان و بارب بلو، پله آس و ملیزاند(8) و کتاب های : جاده های کوهستانی، ساعت سنگی، دیوان اشعار، قانون بزرگ، راز بزرگ، معبد مدفون، هوش گل ها، گنجینه ی ناچیز، بعد چهارم، میزبان ناشناس، سایه ی بالها.

1)Ghent

2)Riviera

3)Nice

4)Maleine

5)Monna Vanna

6)Blue Bird

7)Tintageles

8)Pelleas et Nelisande