سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شمارش آرای کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در تهران در حالی رو به اتمام است که به احتمال زیاد دو کاندیدا با نام مشابه اسماعیل کوثری به دور دوم رقابت های انتخاباتی راه خواهند یافت!!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا رای کوثری نصف شد؟


شمارش آرای کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در تهران در حالی رو به اتمام است که به احتمال زیاد دو کاندیدا با نام مشابه اسماعیل کوثری به دور دوم رقابت های انتخاباتی راه خواهند یافت!!

کوثری

 60 نامزد فهرست انتخابات مجلس نهم در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و ‏اسلامشهر حاکی از حضور 2 نامزد با نام و نام خانواگی اسماعیل کوثری است.‏

یکی از این نامزدها با کد انتخاباتی 7218اسماعیل کوثری نماینده شناخته شده تهران و عضو کمیسیون امنیت ‏ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم است که تا کنون حدود 170 هزار رای تهرانی ها را به خود اختصاص داده ‏است.‏

نامزد دیگر با نام و نام خانوادگی اسماعیل کوثری با کد انتخاباتی 7217 از جمله نامزدهای غیرمشهور است ‏که در صحنه رقابت های انتخابات مجلس نهم در تهران حضور پیدا کرده و بالغ بر 120 هزار رای از آن خود ‏کرده است.‏

رای بالای اسماعیل کوثری با کد انتخاباتی 7217 نسبت به دیگر نامزدهای غیر سرشناس می تواند ناشی از ‏همان قانونی باشد که می گوید اگر دو فرد با نام خانوادگی یکسان در صحنه رقابت های انتخاباتی یک حوزه ‏انتخابیه حضور داشته باشند و رای دهنده در تعرفه رای بدون ذکر نام کوچک فقط نام خانوادگی نامزد مورد نظر ‏را نوشته باشد آن رای بین هر دو نامزد که نام خانوادگی مشابه دارند تقسیم می شود.‏

اشتباه محتمل تر نیز درج کد اشتباه از سوی رای دهندگان به اسماعیل کوثری است.

رای دهندگان به اسماعیل کوثری نماینده مجلس هشتم و کاندیدای مجلس نهم پس از اعلام چند مرحله نتایج ‏انتخابات در تهران در تماس های مکرر با خبرگزاری مهر عنوان می کنند از قانون خبر نداشته و رایشان به ‏اسماعیل کوثری مشهور و همان فرمانده سابق لشکر 27 محمدرسوال الله تهران در دوران جنگ بوده است.

حتی برخی سوال می کنند چگونه باید این رای اصلاح شود و ‏رایشان به سبد اسماعیل کوثری نماینده مجلس هشتم ریخته شود، نه نامزد هم نام و فامیل وی که هیچ گونه شناختی از وی ندارند.‏

یکی از این نامزدها با کد انتخاباتی 7218اسماعیل کوثری نماینده شناخته شده تهران و عضو کمیسیون امنیت ‏ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم است که تا کنون حدود 170 هزار رای تهرانی ها را به خود اختصاص داده ‏است.‏نامزد دیگر با نام اسماعیل کوثری با کد انتخاباتی 7217 از جمله نامزدهای غیرمشهور است ‏که بالغ بر 120 هزار رای از آن خود ‏کرده است

این مسئله تا حدی بغرنج شده است که با توجه با آمار اعلامی ستاد انتخابات کشور و حضور اسماعیل کوثری غیرمشهور در رتبه 38 این احتمال قوی وجود دارد که شاهد رقابت دو اسماعیل کوثری در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی باشیم.

از دیگر سو احمد توکلی نماینده شناخته شده تهران نیز با مشکلی مشابه مواجه شده است. چرا که 3 نامزد با نام ‏خانوادگی توکلی در میان نامزدهای تهران به چشم می خورند. رقبای هم فامیلی احمد توکلی نیز که در جرگه ‏نامزدهای غیر مشهور انتخابات مجلس نهم هستند به نسبت سایر نامزدهای غیر مشهور از رای بالاتری ‏برخوردار شده اند. هر چند که نتوانسته اند بهره ای که اسماعیل کوثری ناشناخته با کد انتخاباتی 7217 از تشابه اسمی با ‏اسماعیل کوثری واقعی با کد انتخاباتی 7218را نصیب خود کرده، از آن خود کنند؛ اما هم فامیلی بودنشان با احمد توکلی در افزایش تعداد ‏آرای آنها قابل ملاحظه بوده است.‏

بر طبق این گزارش هم اکنون رای اسماعیل کوثری با کد انتخاباتی 7217 حتی از اسدالله بادامچیان، حسن غفوری ‏فرد، حمیدرضا کاتوزیان و سهیلا جلودار زاده که از پارلمانی های مشهور و شناخته شده هستند نیز بالاتر است.

شکایت اسماعیل کوثری

انتخابات

 اسماعیل كوثری، نماینده تهران در مجلس هشتم و نماینده مجلس نهم نسبت به نوع شمارش آرای خود به هیات نظارت بر انتخابات و فرمانداری تهران اعتراض كرد.

به گزارش الف، كوثری در اعتراض خود یادآوری كرده است در این دوره از انتخابات مجلس در تهران، بجز وی یك نامزد دیگر با نام اسماعیل كوثری وجود داشته است و بر اساس مقررات، وقتی دونامزد همنام در انتخابات مجلس حضور دارند، اگر قرینه ای دال بر تعلق رای به نامزد كمتر مشهور وجود نداشته باشد، رای باید بنام نامزد مشهورتر ثبت شود.

سردار اسماعیل كوثری فرمانده لشگر محمد رسول الله (ص) تهران در زمان جنگ بوده و هم اكنون نایب رئیس كمیسیون امنیت ملی مجلس هشتم است. اگر اعتراض كوثری رسیدگی و اشتباه ایجاد شده برطرف شود احتمالا این نامزد تهران به دور دوم انتخابات نخواهد رفت و در مرحله اول آرای كافی (یك چهارم كل) را كسب خواهد كرد. مسئولان اجرایی و نظارت بر انتخابات تهران به نماینده تهران قول داده اند طبق قانون به موضوع رسیدگی و اشتباه بوجود آمده را برطرف كنند.

دراین حال، رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران در گفت و گویی اظهار داشت: درباره تشابهات اسمی، اگر مقابل اسمی در برگه رای کد انتخاباتی نوشته نشود، رای متعلق به فرد مشهور است و بر این اساس در حال تصحیح آرای برخی شعبات درباره اسماعیل کوثری هستیم.

سعید احمدی شهرکی رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران، در خصوص تشابه اسمی کاندیداهای مشهور و غیر مشهور و آراء آنها اظهار داشت: فرد مشهور و غیر مشهور دارای یک کد هستند که شامل محل تولد، محل سکونت و یک عدد می‌شود و فرد غیر مشهور بر اساس این کد که در حوزه‌های انتخابیه نیز وجود دارد تبلیغ می‌کند.

سردار اسماعیل كوثری فرمانده لشگر محمد رسول الله (ص) تهران در زمان جنگ بوده و هم اكنون نایب رئیس كمیسیون امنیت ملی مجلس هشتم است. اگر اعتراض كوثری رسیدگی و اشتباه ایجاد شده برطرف شود احتمالا این نامزد تهران به دور دوم انتخابات نخواهد رفت

وی با بیان اینکه اگر جلوی اسم فرد غیر مشهور کد مورد نظر یعنی محل تولد، نام پدر و عدد نوشته شود، آرا متعلق به فرد غیر مشهور هستند، افزود: در غیر این صورت، آراء به فرد مشهور تعلق می‌گیرد.

احمدی‌شهرکی بر همین اساس به اسماعیل کوثری نماینده فعلی مجلس اشاره کرد و یادآور شد: اگر کد فرد دیگری که نام اسماعیل کوثری دارد جلوی نامش نوشته نشده باشد طبق قانون رأی متعلق به آقای اسماعیل کوثری نماینده فعلی مجلس است.

احمدی‌شهرکی همچنین گفت که اکنون در حال تصحیح آرای برخی از شعبات برای آقای اسماعیل کوثری هستیم تا حق کسی ضایع نشود.

فرآوری : یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع: الف، مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین