سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تا پیش از این، آمریکایی‌ها آشکارا ترس و نگرانی خود را از سردار ایرانی نشان داده بودند؛ اما اینک سعودی‌ها هم ترس خود را آشکارا فریاد کرده‌اند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ترس سعودی‌ها از نام حاج قاسم


تا پیش از این، آمریکایی‌ها آشکارا ترس و نگرانی خود را از سردار ایرانی نشان داده بودند؛ اما اینک سعودی‌ها هم ترس خود را آشکارا فریاد کرده‌اند.

سردار قاسم سلیمانی

روز جمعه گذشته، شبکه خبری «العربیه» وابسته به رژیم عربستان سعودی، همزمان با برگزاری انتخابات در کشورمان، خبری منتشر کرد با نام سفر حاج «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران، به بیروت، پایتخت لبنان تا با مقامات ارشد حزب الله دیدار و گفت‌وگو کند.

به گزارش «صفحه عربی تابناک»، العربیه افزود: در حالی که موضوع و محور اصلی این گفت‌وگوها مشخص و اعلام نشده، برخی منابع آگاه، هدف از این سفر را انجام برخی هماهنگی‌ها میان سپاه قدس با حزب‌الله لبنان برای در پیش گرفتن موضعی واحد و هماهنگ در صورت وقوع هر گونه جنگ احتمالی در منطقه، اعلام کردند.

شبکه خبری العربیه با انتشار خبر سفر حاج «قاسم سلیمانی» به بیروت، جنگ روانی و رسانه‌ای جدیدی علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداخت. 

تحلیلگران بر این باورند که مقامات سعودی از نام حاج قاسم هم می‌ترسند و درصدند این ترس و نگرانی خود را به دیگران هم منتقل کنند و در این زمینه به سمت شایعه سازی و دروغ پردازی می‌روند.

در این جنگ روانی، العربیه تلاش کرد نارضایتی برخی گروه‌های لبنانی نزدیک به سعودی و مخالف حزب‌الله، از سفر این مقام ارشد سپاه پاسداران را بزرگ نشان دهد، ولی با کمی تأمل، می‌توان به اهداف این اقدام پلید پی برد.

افزایش فشارهای بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران و دست داشتن کشورمان در مسائل داخلی سوریه را می‌توان هدف نخست این جنگ روانی از سوی رسانه‌های سعودی علیه ایران دانست. هدف دیگر از این کار، تحت‌الشعاع قرار دادن انتخابات با شکوه کشورمان که تعجب همه افکار عمومی جهان را برانگیخت.

گفتنی است، این تلاش سعودی برای تحت الشعاع قرار دادن انتخابات روز گذشته کشورمان در حالی صورت می‌گیرد که بر پایه گزارش‌های سازمان‌های گوناگون بین‌المللی، عربستان یکی از کشورمان جهان است که در تاریخ خود، کمترین انتخابات را به خود دیده است.

یک مقام باند پایه آمریکایی به واشنگتن پست گفته است که به تازگی قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس دست کم یک بار به دمشق سفر کرده است

تکذیب سفر سردار سلیمانی به بیروت

اما پس از این همه جوسازی و جنجال رسانه‌‌ای عربستان سعودی علیه جمهوری اسلامی ایران، مشخص شد که اصلا این خبر از پایه دروغ بوده و حاج «قاسم سلیمانی» سفری به بیروت نداشته است.

به گزارش ایرنا از بیروت، «فارس سعید» مسئول امور هماهنگی دبیرخانه مرکزی جریان 14مارس روز جمعه مدعی شده بود که سردار سلیمانی به منظور برنامه‌ریزی‌هایی در خصوص مقابله با تعدی‌های احتمالی به ایران به بیروت سفر کرده است. 

در همین راستا سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان، شایعه سفر سرلشکر «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس ایران به این کشور توسط برخی شخصیت‌های جریان 14 مارس را تکذیب کرد

با مشخص شدن دروغ بودن این خبر، اهداف پلید و پشت پرده رسانه‌های سعودی برای تحت‌الشعاع قرار دادن انتخابات باشکوه کشورمان نمایان‌تر شد.

سردار در بیروت نیست در دمشق است!

در ادامه جو سازی های اخیر این بار خبر سردار سلیمانی به سوریه ساخته و پرداخته شد! واشنگتن پست مدعی شد؛ 

مقامات آمریکایی: قاسم سلیمانی اخیرا به دمشق سفر کرده است

یک مقام باند پایه آمریکایی به واشنگتن پست گفته است که به تازگی قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس دست کم یک بار به دمشق سفر کرده است.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، سایت رادیو فردا، روز یک شنبه 4 مارس (14 اسفند) نوشت: «روزنامه واشنگتن پست ازقول سه مقام آمریکایی گزارش داده است که جمهوری اسلامی ایران برای سرکوب مخالفان دولت سوریه کمک های تسلیحاتی و اطلاعاتی در اختیار بشار اسد قرار می‌دهد.

شبکه خبری العربیه با انتشار خبر سفر حاج «قاسم سلیمانی» به بیروت، جنگ روانی و رسانه‌ای جدیدی علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداخت

این روزنامه که نام منابع خبری خود را فاش نکرده، می‌افزاید «کمک های ایران شامل تجهیزات، اسلحه، آموزش فنی و حتی ابزار شنود و ردیابی است. یک مقام باند پایه دیگر آمریکایی به واشنگتن پست گفته است که به تازگی قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس دست کم یک بار به دمشق سفر کرده است.

ماه گذشته آمریکا، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را به اتهام حمایت مالی و فنی از حکومت سوریه در سرکوب مخالفان تحریم کرد.

این ادعاها در حالی است که کشورهایی نظیر فرانسه، انگلیس، ترکیه، قطر و عربستان با دخالت در امور داخلی سوریه، مخالفان حکومت را مسلح کرده و از آنها حمایت مالی می کنند. 

فرآوری : یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع: تابناک، جام نیوز ، ایرنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین