تبیان، دستیار زندگی
عجب دارم از کسى که غم زده است چطور این دعا را نمى خواند «لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین» چرا که خداوند به دنبال آن مى فرماید: ما او را پاسخ دادیم و از غم نجات دادیم و این چنین مؤ منان را نجات مى دهیم .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستورالعمل قرآنی و ذکر نجات


این ذکر قرآن کلیدی است که می توان با آن دربها را گشود و گرفتاریها را زدود. درختی است که میوه دادن آن مخصوص به فصلی و چیدن آن هم مربوط به شخصی نیست، همیشه سرسبز است و پربار و در تمام زمانها و مکانها و برای همه افراد آرمانی ترین محصول را دارد. البته همراهی و انس دایم می خواهد.


ذکر

در سال 1346 شمسی به امید گشایش در کار و بار زندگی از روستا به شهر مشهد مهاجرت کردیم من که فرزند ارشد خانواده بودم برای کمک به معاش خانواده به کار قالی بافی پرداختم با اینکه فقط نه سالم بود به سرعت مراحل یادگیری و استادی را به پایان رساندم و پس از سه سال، دستمزد استاد کامل را دریافت می کردم. از طلوع آفتاب تا غروب کار کرده پس از مراجعت به منزل و ادای فریضه مغرب و عشاء در مسجد محل، به مدرسه می رفتم و تا پاسی از شب به تحصیل دوره ابتدایی مشغول بودم و از آنجا که علاقه وافری نیز به درس عربی و یادگیری معارف دینی داشتم، پس از اتمام دوره ابتدایی و فراغت از کار روزانه، به مدرسه علوم دینی می رفتم.

در یکی از همین شب ها امام جماعت مسجد حدیثی از حضرت امیر(علیه السلام) نقل کرد که می فرماید: عجب دارم از کسی که این ذکر را بگوید:« لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین» و از غصه نجات پیدا نکند. استماع این حدیث غوغایی در دل من بوجود آورد، من که در این سن سال باید درس بخوانم، بخاطر نیاز خانواده دچار کاری طاقت فرسا و ملال آور شده بودم این حدیث روزنه ای را در برابرم گشود و از آن شب به بعد همواره این ذکر قرآنی را هنگام کار تکرار می کردم و انتظار فرجی داشتم، تا اینکه یک شب یکی از نماز گذاران به من گفت: تو با این روحیه ای که داری سزاوار است در حوزه درس بخوانی و طلبه شوی. من جوابی ندادم، زیرا تحقق این پیشنهاد را با توجه به حال و وضع خانواده ام غیر ممکن می دانستم. روزها سپری می شد و من همچنان به قرائت این ذکر ادامه می دادم تا اینکه یک روز صبح در حین کار گویا به من الهام شد که خوب است پیشنهاد آن نماز گذار را تجربه کنم شاید فرجی حاصل شود، ساعت ده صبح برای نخستین بار کارم را ترک کردم و مستقیم به مدرسه علمیه رفتم و به مدیر گفتم: آمده ام تا طلبه شوم با اینکه زمان پذیرش تمام شده بود و مقررات ورود نیز خیلی دشوار بود، با کمال تعجب دیدم مسؤول مدرسه به راحتی مرا پذیرفت و گفت: به همراه پدرت به مدرسه بیا! تا این جای کار درصدی از مشکل حل شده بود، ولی مشکل عمده طرح این موضوع با خانواده ام بود که زندگی آنها وابسته به کار من بود، به هر حال به خدا توکل کردم و موضوع را با احساس آمیخته از بیم و امید با پدرم در میان گذاشتم، در نهایت نا باوری پدرم از این پیشنهاد با بی اعتنایی به عواقب آن استقبال کردو با هم نزد مدیر مدرسه رفتیم و او در جواب پرسش مدیر مبنی بر رضایتش برای تحصیل در مدرسه علمیه با چشمان پر از اشک گفت: این آرزو و افتخار من است که فرزندم در این راه قدم بردارد و سرباز امام زمان باشد.

امام صادق علیه السلام : عجب دارم از کسى که غم زده است چطور این دعا را نمى خواند «لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین» چرا که خداوند به دنبال آن مى فرماید: ما او را پاسخ دادیم و از غم نجات دادیم و این چنین مؤ منان را نجات مى دهیم

زندگی ما پس از این پیش آمد تا حدودی دشوار شد ولی بر اثر گذشت و فداکاری خانواده پس از مدتی خداوند شغل شریف و با برکت خادمی حضرت رضا(علیه السلام) را نصیب پدرم کرد که هرگز تصور آن را نمی کرد.

خداوند هر فردی را به گونه ای به سوی خویش فرا می خواند ما را نیز از طریق آشنایی و تکرار این ذکر به درگاه و بساط خیر و برکت قرآن کریم هدایت کرد که البته الطاف، راهنمایی، دستگیری و بنده پروری، مهربانی،عنایت و حمایت خداوندی بیش از آن است که بتوان آن را به زبان آورد. آنچه گفته شد مشتی بود از خروار و یکی از هزارکه می توان آن را غنیمت روزگار نامید.

این ذکر قرآن کلیدی است که می توان با آن دربها را گشود و گرفتاریها را زدود. درختی است که میوه دادن آن مخصوص به فصلی و چیدن آن هم مربوط به شخصی نیست، همیشه سرسبز است و پربار و در تمام زمانها و مکانها و برای همه افراد آرمانی ترین محصول را دارد. البته همراهی و انس دایم می خواهد.

آثار و برکات ذکر یونسیه

1- پیامبر گرامى صلى الله علیه و آله وسلم : هر بیمار مسلمانى که این دعا را بخواند، اگر در آن بیمارى (بهبودى نیافت و) مرد پاداش شهید به او داده مى شود و اگر بهبودى یافت خوب شده در حالى که تمام گناهانش آمرزیده شده است .

2-. رسول خدا صلى الله علیه و آله وسلم : آیا به شما خبر دهم از دعایى که هرگاه غم و گرفتارى پیش آمد آن ادعا را بخوانید گشایش ‍ حاصل شود؟ اصحاب گفتند: آرى اى رسول خدا. آن حضرت فرمود: دعاى یونس که طعمه ماهى شد: «لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین»

3- امام صادق علیه السلام : عجب دارم از کسى که غم زده است چطور این دعا را نمى خواند «لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین» چرا که خداوند به دنبال آن مى فرماید: ما او را پاسخ دادیم و از غم نجات دادیم و این چنین مؤ منان را نجات مى دهیم .

4- مرحوم کلینى نقل مى کند: مردى خراسانى بین مکه و مدینه در ربذه به امام صادق علیه السلام برخود و عرضه داشت : فدایت شوم من تا کنون فرزند دار، نشده ام ، چه کنم ؟حضرت فرمود: هرگاه به وطن برگشتى و خواستى به سوى همسرت روى آیه ( 78 سوره انبیا) را بخوان انشاء الله فرزند دار خواهی شد.

از بسیاری از بزرگان این ختم با عدد 400 مرتبه در سجده خصوصا" در میان نماز مغرب و عشاء و یا قبل از اذان صبح و یا بین الطلوعین جهت افاضات روحانی نقل شده است و این یکی از ختوماتی است که معمولا" اساتید در ابتدای سلوک به شاگردانشان توصیه می کنند . ناگفته نماند که این ختم به منزله توبه ای حقیقی است اگر خالصانه برای خدا بجای آورده شود اثر شگرفی در پیشبرد انسان دارد

ختم های ذکر یونسیه

ختم های این ذکر شریف 400 /700/7000/4000/3000/1001/  بار گفته اند که بستگی به دستور استاد و قابلیت طالب دارد . اما عدد 400 برای همه  آن هم شب ها بعد از نماز عشاء تا هر وقت شب در سجده نافع است .

چون این ذکر به معنی استغفار است در آن هیچ عوارضی نیست . برای دیدن حالات برزخی مؤثر است،

برای تقویت نفس و قلب و مکاشفات بسیار خوب است وبرای رفع حجب و نورانیت موثر است و استجابت دعا و نجات مؤمنین از طرف خدا شامل گوینده آن می شود.

مرحوم آخوند ملا حسنقلی همدانی: هر قدر  در هر وقت بتوانید  این ذکر را بگوئید.

مرحوم سید هاشم حداد نقل کردند که ذکر یونسیه برای معرفت نفس و معرفت رب مؤثر است  و خودش به ذکر یونسیه مشغول بود .

از وی سئوال شد در ایام فراغت همانند راه رفتن و نشستن چه ذکری برای نورانیت قلب و رفع حجب خوب است ؟ فرمود: ذکر یونسیه

می فرمود : عدد 3000 به بعد برای کاملین " سالکینی که از مراحلی و منازلی عبور کرده اند " می باشد .جناب استاد مدت زیادی در نجف 3000 مرتبه این ذکر را در سجده می گفتند.

از بسیاری از بزرگان این ختم با عدد 400 مرتبه در سجده خصوصا" در میان نماز مغرب و عشاء و یا قبل از اذان صبح و یا بین الطلوعین جهت افاضات روحانی نقل شده است و این یکی از ختوماتی است که معمولا" اساتید در ابتدای سلوک به شاگردانشان توصیه می کنند . ناگفته نماند که این ختم به منزله توبه ای حقیقی است اگر خالصانه برای خدا بجای آورده شود اثر شگرفی در پیشبرد انسان دارد .

وقتی از مرحوم آیت الله کشمیری پرسیدند بهترین کار برای سالک در کدام یک از اعمال عبادی است؟ فرمودند : بهترین آن سجده است که ذکر یونسیه در آن گفته شود . و فرمودند : امان ذکر یونسیه موجب اتصال به ارواح و باز شدن چشم برزخی می گردد.

فرآوری : زهرا اجلال

بخش قرآن تبیان


منابع :

سایت حوزه

کتاب راهنمای گرفتاران

آفتاب خوبان  اثر استاد علی اکبر صداقت