سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
چند سال صبر برای دیده شدن انیمیشن سینمایی بلند بهرام عظیمی در جشنواره سی ام، و توقعی که همگان از این اثر داشتند، دلیلی شد تا به بی رحمانه ترین شکل به این کار سینمایی حمله های رسانه ای صورت بگیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تهران 1500 اوج می گیرد؟!      


چند سال صبر برای دیده شدن انیمیشن سینمایی بلند بهرام عظیمی در جشنواره سی ام، و توقعی که همگان از این اثر داشتند، دلیلی شد تا به بی رحمانه ترین شکل به این کار سینمایی حمله های رسانه ای صورت بگیرد.


تهران ۱۵۰۰»

معتقدم «تهران 1500» گرچه در مقایسه با آنچه باید باشد، عقب است اما به لحاظ جسارت در انتخاب دستمایه ای که فقط با منطق انیمیشن می تواند به تصویر درآید و به باور مخاطب برسد، و نیز تلاش سازنده آن در ایجاد بستری برای کسب موقعیت اکران عمومی، یک کار با اهمیت است و به همین دلیل هم می گویم که آن را باید در یکی از قله های جشنواره سی ام نشاند و از آن مراقبت کرد.

فیلم بهرام عظیمی در جشنواره سی ام (که تعداد فیلم های بی کیفیت بخش مسابقه آن کم نبود) در بخش مسابقه قرار نگرفت و پس از آن هم در مسابقه یادداشت پراکنی نشریات و مجله های مختلف، قدر دیده نشد. در چند روز اخیر هم نویسنده یک مجله، سطور زیادی را در باب این که بعد از صد سال، دیدن چنین انیمیشنی در ایران نمی ارزد و... نوشته بود که به نظر می رسد، رواج و تکثیر این نگاه بدبینانه از سوی هر کس و هر دارودسته ای باشد، تأسف بار است و هیچ کمکی به آینده انیمیشن ایرانی نخواهد کرد.

«تهران 1500» که نگاهی هولناک به تهران آینده را تصویر می کند، منطق خود را بر این بنا نهاده که قصه عشق پسر فقیر و دختر پولدار در 110 سال بعد، به کجا خواهد رسید و همین، دلیلی می شود تا فیلم، همه ویژگی های آشنای چنین قصه هایی را در فضای جدید، همراه خود داشته باشد ضمن این که تأکید سازنده انیمیشن بر طنزهای موقعیت و ظرایف شوخی های کلامی، گرچه پوشاننده صددرصد نبود قصه پردازی مطلوب در این فیلم نیست، اما می تواند به عنوان یک راهکار و کاتالیزور برای خروج انیمیشن ایرانی از رکود و ناتوانی اش در رسیدن به موقعیت اکران عمومی (آن هم در شرایطی که سینمادار، در این سال ها از طنز مدل «اخراجی ها» بهترین بازخورد را دیده) قابل تأمل باشد.

«تهران 1500» که نگاهی هولناک به تهران آینده را تصویر می کند، منطق خود را بر این بنا نهاده که قصه عشق پسر فقیر و دختر پولدار در 110 سال بعد، به کجا خواهد رسید و همین، دلیلی می شود تا فیلم، همه ویژگی های آشنای چنین قصه هایی را در فضای جدید، همراه خود داشته باشد ...

اشاره کردم که در مقایسه با آن چه باید باشد و با توجه به منطق «هر فیلم اصول خود را بنا می کند»، «تهران 1500» یک انیمیشن کامل نیست، در اجرا، ضعف هایی دارد و در قصه و فیلمنامه همچنین. اما نمی توان آن را در رده بهترین های فجر امسال قرار نداد، و بدتر، انصاف نیست که چون باب میل نیست و در کنار هالیوودی ها و انیمیشن های ژاپنی و لهستانی و ... قرار نمی گیرد، آن را به کلی رد کرد.

حرفی در این نیست که انیمیشن های 40 سال پیش ایران، از نظر ایده پردازی، برخورداری از مولفه های فرهنگ ایرانی و حضور هنرمندان برجسته جلوتر از این بوده، قطعا سینمای انیمیشن ایران (مثل کلیت سینمای ایران) می تواند بیشتر وامدار ادبیات و نمونه های شاخص فولکلوریک آن باشد و در جهان، جریان سازی کند. بحثی هم نداریم که امروز، هنرمندان زیادی در این عرصه فعال اند که حق شان است هنرشان دیده شود و قدر ببینند اما پرسش من این است که آیا با دست روی دست گذاشتن، بی اعتنایی به انیمیشن و بدتر، حمله به فیلم بهرام عظیمی می توان به این چشم انداز رسید؟

تهران ۱۵۰۰»

انیمیشن ایرانی، هم ریشه دارد، هم صبا و آسیفا دارد، هم جشن دارد، هم جشنواره دارد و هم دانشگاه و دانشجو. منتقد هم دارد. اما آیا موقعیت اش با همه این داشته ها، ایده آل است؟ آیا نباید چرایی رشد نکردن انیمیشن ایرانی را بیشتر از نق زدن و به کار بردن چند دیدگاه تکراری و مستعمل تحلیل کرد؟ و آیا نباید از هر فرصتی که می تواند به این رشد، کمک کند، استقبال کرد؟

انیمیشن در بسیاری از مقاطع سال و در کشورهای مختلف، حرف اول اکران را می زند اما جای خالی اکران انیمیشن های موفق روز در سینماهای کشور نیز محسوس است.

در این شرایط می توان امیدوار بود که فیلم بهرام عظیمی بتواند نظر سینمادارها و مردم را به اکران انیمیشن تغییر دهد و شاید همین فیلم مهم، بتواند راهی برای دیده شدن آثار انیمیشن سازان بزرگ و موفق این سال های سینمای ایران در آینده ای جلوتر از سال 1500 باز کند!

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع:سینمای ایران / علی افشار

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین