سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امروزه هدف آموزش ریاضی در دوره ابتدایی به طور کلی تغییر کرده و دیگر بر یادگیری صرف چهار عمل اصلی تاکید نمی شود. زیرا ماشین حساب ها امروزه این کار را انجام می دهند. هم چنین روش های سنتی آموزش ریاضی نیز که روی تمرین و تکرار ،محاسبه و حفظ تاکید می کردند تا ح
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آموزش ریاضی به کودکان دبستانی

آموزش ریاضی به کودکان دبستانی

هدف اساسی هر نظام آموزشی این است که مهارت های لازم را به افراد ارائه کند تا بتوانند به عنوان عضوی مفید نقش موثری در جامعه ایفا کنند. با توجه به ویژگی های جامعه امروز ریاضیات در ارائه این مهارت ها سهم بسزایی دارد . چراکه ریاضیات با مشاهده ،سنجش ،محاسبه ،تحلیل ،استنباط ،قیاس ،اثبات و پیش بینی سروکار دارد و به عنوان یک نظام ارتباطی به ما کمک می کند تا فهم دقیق و درستی از الگوها و استدلال ، به دست آوریم.

امروزه هدف آموزش ریاضی در دوره ابتدایی به طور کلی تغییر کرده و دیگر بر یادگیری صرف چهار عمل اصلی تاکید نمی شود. زیرا ماشین حساب ها امروزه این کار را انجام می دهند. هم چنین روش های سنتی آموزش ریاضی نیز که روی تمرین و تکرار ،محاسبه و حفظ تاکید می کردند تا حدود زیادی دستخوش تغییر شده اند.

رویکردهای جدید بیش تر روی ساختارها ،ارتباطات ،اکتشافات ، مهارت های حل مسأله ،تفکر ،روابط بین فردی و روحیه همکاری تأکید می کنند. کتاب حاضر نیز که با تأکید بر رویکردهای جدید در حوزه تعلیم و تربیت نوشته شده،می کوشد تا با تنوع بخشیدن به روش های تدریس ریاضیات در مقطع ابتدایی ،زمینه تحقق یافتن هدف های اساسی زیر را فراهم سازد:

1- علاقه مند کردن دانش آموزان دبستانی به یادگیری ،به ویژه یادگیری ریاضیات و ایجاد نگرش مثبت در آنان ،نسبت به مدرسه و تحصیل.

٢- تقویت روحیه همکاری در بین شاگردان و تبدیل کردن رقابت به رفاقت در کلاس درس.

٣- وادار کردن شاگردان به تفکر در مورد مسائل و تقویت اعتماد به نفس آنان جهت حل مسائل ریاضی و رشد تفکر انتقادی و مهارت های سطح بالای تفکر.

4- پرورش مهارت های اساسی خواندن ،نوشتن و حساب کردن در کودکان دبستانی.

٥- تقویت روحیه تحقیق در بین شاگردان ،از طریق آشنا کردن آن ها با موقعیت های روزمزه زندگی.

٦- تقویت یادگیری معنی دار با استفاده از مواد و وسایل آمورشی عینی و ملموس.

و...

امروزه هدف آموزش ریاضی در دوره ابتدایی به طور کلی تغییر کرده و دیگر بر یادگیری صرف چهار عمل اصلی تاکید نمی شود. زیرا ماشین حساب ها امروزه این کار را انجام می دهند. هم چنین روش های سنتی آموزش ریاضی نیز که روی تمرین و تکرار ،محاسبه و حفظ تاکید می کردند تا حدود زیادی دستخوش تغییر شده اند.

دزموند برومز و همکارانش در این کتاب کوشیده اند تا با توجه به خصوصیات شخصیتی دانش آموزان در سنین مختلف دوره ابتدایی و هم چنین با عنایت به هدف عینی از آموزش هر مبحث درسی ،راهبردهای موثری را ارائه کنند . به یقین معلمان آگاه ،تیزبین و خلاق هرگز خود را محدود به اجرای صرف این راهبرها نمی کنند،بلکه با الهام و بهره گیری از آن ها خواهند کوشید تا روش های موثرتری را با توجه به موقعیت کلاس درس شان به کار بندند.

این اثر توسط گروهی از متخصصان تعلیم و تربیت و آموزش ریاضی تهیه و تألیف شده، راهنمای مناسبی است برای معلمان ریاضی دوره ابتدایی و همچنین کلیه والدینی که به سرنوشت و آینده فرزندانشان علاقه مند هستند. محتوای آن به گونه ای طراحی شده است که به والدین و معلمان کمک می کند تا عشق به یادگیری ریاضی را در دوره ابتدایی در کودکان افزایش دهند .

مشخصات کتاب

آموزش ریاضی به کودکان دبستانی

نویسنده:دزموند برومرز

مترجم:محمدرضا کرامتی

ناشر:رشد

تنظیم :مرکز مشاوره

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین