تبیان، دستیار زندگی
بر اساس نتایج یک پژوهش آمریکایی زنانی که به طور مرتب مرکباتی مثل پرتقال یا گریپ‌فروت می‌خورند کمتر در معرض خطر سکته‌ی مغزی قرار می‌گیرند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مصرف مرکبات خطر سکته‌ی مغزی در زنان را کاهش می‌دهد


بر اساس نتایج یک پژوهش آمریکایی زنانی که به طور مرتب مرکباتی مثل پرتقال یا گریپ‌فروت می‌خورند کمتر در معرض خطر سکته‌ی مغزی قرار می‌گیرند.

مرکبات

محققان آمریکایی به مدت 14 سال روی 69622 بیمار بررسی‌هایی انجام داده و به این نتیجه رسیدند خانم‌هایی که مرکبات بیشتری مصرف می‌کنند کمتر در معرض سکته‌ی مغزی قرار می‌گیرند.

در این پژوهش از شرکت کننده های خواسته شد گزارشی از آنچه که مصرف می‌کنند و به ویژه اطلاعات دقیقی در خصوص مصرف میوه و سبزیجاتشان در اختیار پژوهشگران قرار دهند.

هدف از این پژوهش این بوده است که تأثیر فلاوونوئیدها را روی سلامت افراد ارزیابی کنند. فلاوونوئیدها موادی هستند که در میوه‌ها، سبزیجات و شکلات سیاه به میزان زیادی وجود دارند.

مطالعات نشان داد زن‌هایی که میزان زیادی پرتقال و گریپ‌فروت و همچنین آب این میوه‌ها را مصرف کرده‌اند به میزان 19 درصد کمتر در معرض سکته‌ی مغزی قرار می‌گیرند.

دکتر آدن کاسیدی در این خصوص می‌گوید: «این بررسی‌ها نشان داد مصرف زیاد میوه و سبزیجات و به ویژه ویتامین C  با کاهش خطر سکته‌ی مغزی، رابطه‌ دارد.»

محققان معتقدند فلاوونوئیدها می‌توانند با بهبود عملکرد رگ‌های خونی و یا با اثرات ضدالتهابی خود یک عامل محافظتی برای بدن ایجاد کنند.

بررسی‌ها نشان داد مصرف زیاد میوه و سبزیجات و به ویژه ویتامین C با کاهش

خطر سکته‌ی مغزی، رابطه‌ دارد

این پژوهشگران ابراز امیدواری کرده‌اند این پژوهش جدید راهی برای شناخت هر چه بیشتر ارتباط بین مصرف مرکبات و کاهش حملات مغزی باشد.

آن‌ها به خانم‌ها توصیه می‌کنند که مصرف میوه و به خصوص مرکبات را بالا ببرند. به عقیده‌ی محققان مصرف خودِ میوه بهتر از آب آن‌هاست که حاوی میزان زیادی شکر افزوده است.

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: medisite

مطالب مرتبط:

6 دلیل خوب برای مصرف مرکبات

ارزش غذایی مرکبات

مرکبات؛ با ارزش برای تغذیه انسان

نظر متخصصان تغذیه درباره مرکبات

تاثیر مركبات در پیشگیری و درمان بیماری‌ها

بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای در سکته مغزی

مصرف بیش از حد گوشت قرمز باعث سکته‌ی مغزی می‌شود

سدی قوی در مقابل سکته مغزی

7 ماده‌ی غذایی برای پیشگیری از سکته

نقش ویتامین E در پیشگیری از سکته مغزی

مواظب رگ‌هایتان باشید!

غذاهای مفید و مضر در سکته مغزی

سکته‌ی مغزی؛ عامل مصیبت ماندگار

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.