تبیان، دستیار زندگی
بسیاری از افراد هنگام نظافت و شست‌وشوی آشپزخانه یا نصب لوستر دچار برق‌گرفتگی می‌شوند. در این زمان، بهترین اقدام آن است كه بلافاصله برق را از كنتور قطع كنید. اگر هم به كنتور دسترسی ندارید، سعی كنید به مصدوم نزدیك شوید و او را با اشیای خشك و ابزار نارسایی چ
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه‌كارهای پس از برق‌گرفتگی!


فرض كنید همسر شما در حال شست‌وشوی دیوار آشپزخانه است كه ناگهان مقداری آب به داخل یكی از پریزها نفوذ و همسرتان دچار برق‌گرفتگی می‌شود. رنگ او پریده و بسیار وحشت‌زده است. در این زمان چه می‌كنید؟


برق گرفتگی

بسیاری از افراد هنگام نظافت و شست‌وشوی آشپزخانه یا نصب لوستر دچار برق‌گرفتگی می‌شوند. در این زمان، بهترین اقدام آن است كه بلافاصله برق را از كنتور قطع كنید.

اگر هم به كنتور دسترسی ندارید، سعی كنید به مصدوم نزدیك شوید و او را با اشیای خشك و ابزار نارسایی چون چوب یا پلاستیك از منبع برق جدا كنید. اگر هنگام نزدیك شدن به مصدوم، احساس مور‌مور شدن و قلقلك در پاها كردید، بلافاصله بایستید.

این حس به شما علامت می‌دهد كه شما روی زمین پر الكتریسیته هستید و جریان برق از یك پای شما وارد شده و از پای دیگر خارج می‌شود. در این زمان آرامش خود را حفظ كنید و فوری یك پای خود را از روی زمین بلند كرده، بچرخید و برگردید تا از این محیط خارج شوید.

برق‌گرفتگی وقتی اتفاق می‌افتد كه برق مسیر رفت و برگشت داشته باشد. در این مواقع فرد یا باید روی یك پا بایستد یا دو پا را كامل به‌هم چسبانده تا در صورت ورود برق، راهی برای خروج آن نباشد و خطر به حداقل رسد.

خطرناك‌ترین حالت برق‌گرفتگی زمانی است كه جریان برق از یك دست وارد و از دست دیگر خارج شود. در این هنگام جریان برق از قلب و ریه گذشته و می‌تواند باعث از كار افتادن این اعضا و در نهایت منجر به مرگ شود.

چه باید كرد؟

1‌‌ـ‌ با توجه به موارد ایمنی ذكر شده، مصدوم را از جریان برق جدا كنید.

2‌‌ـ‌ تعداد تنفس و نبض مصدوم را شمارش كنید و اگر نفس نداشت به او تنفس مصنوعی دهید و بلافاصله با 115 تماس بگیرید.

3‌‌ـ امكان دارد مصدوم با علائمی ‌چون رنگ‌پریدگی، سرگیجه، رخوت، كاهش تعداد تنفس و ضربان قلب، دچار شوك شود. بنابراین فوری او را به پشت بخوابانید و پاهای او را بیست سانتی‌متر (یك وجب) بالاتر از سطح بدنش قرار دهید و او را با یك پتو بپوشانید تا اتلاف گرمای بدن به حداقل رسد.

4‌‌ـ‌ گاهی برق‌گرفتگی با سوختگی همراه است. اگر سوختگی سطحی بود، موضع را با آب خنك شست‌وشو داده و پانسمان كنید. اما اگر سوختگی عمیق بود، مصدوم را بلافاصله به مراكز درمانی برسانید.

توجه:

خطر برق‌گرفتگی در بدن مرطوب یك‌میلیون بار بیشتر از بدن خشك است. اگر با برق سرو كار دارید، دمپایی یا كفش‌هایی با عایق خشك بپوشید و سعی كنید هیچ قسمتی از بدن‌تان به طور مستقیم با زمین در تماس نباشد. با دست مرطوب و خیس به كلید، پریز و وسایل برقی دست نزنید و هنگام نظافت مراقب باشید تا آب به تجهیزات برقی و كنتور پاشیده نشود.

منبع: جام‌جم‌آن‌لاین


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: hasantaleb