تبیان، دستیار زندگی
اغلب ما در حد توانمان لباس های نو تهیه می کنیم مخصوصا برای کودکان و خودمان را با خرید شیرینی و آجیل برای پذیرایی از مهمان آماده می کنیم و همچنین برای برخی نزدیکان عیدی می خریم. این مقاله راهکارهایی برای موفقیت در این کارها به شما ارائه می دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از خرید لباس تا عیدی و آجیل!


در مقاله ی قبل با عنوان چهار عمل اصلی قبل از عید در باره ی خانه تکانی صحبت کردیم اما ما ایرانی ها قبل از سال نو رسم ورسوم دیگری هم داریم ......

خرید لباس عید

اغلب ما در حد توانمان لباس های نو تهیه می کنیم مخصوصا برای کودکان و خودمان را با خرید شیرینی و آجیل برای پذیرایی از مهمان آماده می کنیم و همچنین برای برخی نزدیکان عیدی می خریم. این مقاله راهکارهایی برای موفقیت در این کارها به شما ارائه می دهد.

لباس خریدن اصلا آسان نیست

هرچه به نوروز نزدیك‌تر شویم قیمت لباس و كفش بالاتر می‌رود، اجناس فروشگاه‌های خرید پوشاك گران‌تر می‌شوند و امكان پرو لباس برایتان دشوارتر خواهد شد. خوشبختانه خیلی از فروشگاه‌ها تقریبا از یكی دو ماه پیش، پوشاك نوروزی‌شان را برای مشتری‌های دور اندیشی كه نمی‌خواهند شب عید سرگردان باشند، آماده كرده‌‌اند.

در خرید لباس یادتان باشد كه حتما آن را به تن‌تان امتحان كنید. خیلی از ما تصور درستی از اندازه‌های مان نداریم برای مثال برخی افراد چاق خودشان را لاغرتر از آنچه هستند می‌بینند و لاغرهایی هم هستند كه گمان می‌كنند چاق هستند! بهتر است حتما با یك آشنای با سلیقه خرید بروید و یادتان باشد هیچ فروشنده‌ای به شما نمی‌گوید لباس به تن‌تان زار می‌زند آنها می‌خواهند كالایشان را به هر قیمتی شده بفروشند و بنابراین از چیزی كه شما پوشیده‌اید تعریف می‌كنند و در این شرایط شما به كسی كه درباره آنچه پوشیده‌اید نظری واقعی بدهد نیاز دارید.

در خرید لباس برای كودكان این نكته را به یاد داشته باشید كه آنها معمولا برای اثبات توانمندی‌هایشان اصرار می‌كنند خودشان لباس‌شان را به تن كنند پس اگر می‌خواهید لباسی پر از دكمه و بند‌های عجیب و غریب كه به هم گره می‌خورند بخرید باید انتظارهای طولانی را برای این كه كودك‌تان بتواند آن را بپوشد را بپذیرید. شایسته‌تر آن است كه لباس كودكان عكس چاپی قهرمان‌های فیلم‌ها یا كارتون‌های مشهور را نداشته باشد، چرا كه بنابر گفته روان‌شناس‌ها، رفتارهای خشن این قهرمان‌ها كه اغلب از كشور خودمان نیستند باعث می‌شود خشونت در نظر كودكان امری عادی تلقی شود.

پوست بچه‌ها حساس و لطیف است پس در انتخاب جنس لباس‌شان دقت كنید و پوشاكی را برایشان در نظر بگیرید كه الیاف طبیعی داشته و فاقد نایلون باشد. به بچه‌ها حق انتخاب بدهید. از آنها بپرسید كه آیا لباس‌شان را می‌پسندند یا نه؟ برای خرید پوشاك نوزادان نیز فراموش نكنید كه آنها به سرعت بزرگ می‌شوند و اگر لباسی كاملا اندازه برایشان بگیرید ممكن است تا ماه آینده كمی‌ برایشان تنگ‌شده باشد و به همین دلیل باید پوشاك‌شان را كمی ‌بزرگ‌تر انتخاب كنید.

بهتر است كف كفش آج‌دار باشد تا احتمال لیزخوردنتان را كاهش بدهد. كفش‌های بنددار یا چكمه‌هایی كه ساق‌های بلند و زیپ‌دار دارند برای عید دیدنی مناسب نیستند

برای كودكان چند دست لباس كه روی هم پوشیده شوند از یك دست لباس گرم بهتر است. دلیلش هم این است كه وقتی به مهمانی می‌روید محیط خانه گرم‌تر از محیط بیرون است و شما می‌توانید لباس رویی را از تن كودك خارج كنید و هنگام خارج شدن از خانه بار دیگر آن را تنش كنید تا سرما نخورد.

بهترین كفش، كفشی است كه پاشنه‌ای متوسط (تقریبا 2 سانتی‌متری) دارد و نوكش گرد است و به پنجه‌ها آسیب نمی‌زند. در خرید كفش به این نكته دقت داشته باشید كه پاشنه‌اش زیاد بلند نباشد و اگر اصرار دارید كفش پاشنه بلند بپوشید دست‌كم آن را پهن و یكدست انتخاب كنید تا بهتر بتوانید تعادل‌تان را حفظ كنید.

بهتر است كف كفش آج‌دار باشد تا احتمال لیزخوردنتان را كاهش بدهد. كفش‌های بنددار یا چكمه‌هایی كه ساق‌های بلند و زیپ‌دار دارند برای عید دیدنی مناسب نیستند. تصور كنید كه هر بار به مهمانی می‌روید ناچار باشید بخشی از وقت‌تان را جلوی در خانه صاحبخانه به بازكردن یا بستن بند‌های كفش‌تان یا بالا یا پایین كشیدن زیپش بگذرانید!

خرید لباس برای کودکان

می‌دانید چرا مراكز خرید كفش معمولا شب‌ها شلوغ‌تر از روزها هستند؟ دلیلش این است كه مردم می‌خواهند در ساعات پایانی روز كفش بخرند تا به این ترتیب با احتساب ورم كردن پاهایشان در این ساعات، كفشی با اندازه مناسب برای خود انتخاب كنند.

به عبارت دیگر اگر روز كفش بخرید ممكن است در شب، وقتی پاهایتان در اثر پیاده‌روی ورم می‌كنند، حس كنید كفش‌ها پاهایتان را می‌زنند و برایتان كوچك شده‌اند.

در خرید كفش برای كودكان، فقط به سایز پایشان توجه نكنید، چرا كه ممكن است قالب‌های مختلف با وجود سایزهای ظاهرا یكسان اندازه‌های متفاوتی داشته باشند. كودكان نمی‌توانند دقیقا تشخیص بدهند كه آیا كفشی اندازه‌شان هست یا نه. این وظیفه شماست كه نوك كفش را لمس كنید تا بفهمید آیا فضای خالی جلوی كفش وجود دارد یا كفش تنگ است و به انگشت‌های پای شان فشار می‌آید؟ و... .

هرگز حرف فروشنده‌ای را كه می‌گوید كفش كوچك‌تر بردارید چون به مرور زمان جا باز می‌كند نپذیرید! در نظر داشته باشید كه كفش‌های روباز برای بچه‌ها چندان مناسب نیستند و آنها نمی‌توانند تعادل‌شان را با این نوع كفش‌ها حفظ كنند. كفش‌های پاشنه‌دار هم برای دختربچه‌های كم سن و سال مضر هستند و ممكن است باعث پیچیدن مچ پا یا زمین خوردن‌شان شوند.

هر آجیل قشنگی مناسب نیست

ازمیان خوراكی‌های نوروزی، اگرچه نمی‌توانید میوه را از همین حالا بخرید می‌توانید آجیل را در اسرع‌وقت تهیه كنید و خودتان را از ایستادن در صف‌های طولانی قنادی‌ها نجات بدهید. برای خریدن آجیل یك سری اصول اساسی وجود دارد كه اگر آنها را بدانید دیگر مشكلی نخواهید داشت.

نخستین نكته درباره آجیل این است كه كهنه نباشد. آجیل‌های كهنه یعنی همان آجیل‌هایی كه در شرایط نامناسب مثلا انبارهای تاریك و مرطوب برای مدتی طولانی می‌مانند و آلوده به نوعی قارچ می‌شوند به نام آفلاتوكسین. این قارچ سمی ‌و سرطانزاست. علاوه بر این، برخی آجیل‌ها هم به شیوه‌های كاملا غیربهداشتی تهیه می‌شوند و آلوده به حساب می‌آیند.

برای خرید آجیل بهترین روش این است كه ابتدا یك مشت از آن را بردارید به دقت نگاه كنید تا مطمئن شوید كه كپك‌نزده است. سپس آن را بو بكشید تا بفهمید كه بوی نا می‌دهد یا نه، بعد آن را مدتی در مشت‌تان نگه دارید و سپس مشت‌تان را باز كنید و ببینید كه آیا دست‌تان رنگ گرفته است؟

به همین دلیل نخستین توصیه ما این است كه آجیل‌های بسته‌بندی شده‌ای را كه پروانه بهداشتی دارند خریداری كنید، اما اگر بنا به هر دلیلی آجیل فله ای را به بسته‌بندی ترجیح دادید دستكم به برخی نكات در خرید آن توجه كنید مثلا: همیشه سعی كنید آجیل‌های بی‌نمك را به آجیل‌های شور یا شیرین ترجیح بدهید. شاید در روزهای اول كه گاهی چند دانه آجیل را همراه مهمان‌ها مزه‌مزه می‌كنید احساس كنید بی‌نمك‌ها به اندازه شورها یا شیرین‌ها خوشمزه نیستند، اما هر وقت این خیال‌ها به سرتان زد یاد مضرات نمك و قند بیفتید و بعد با خودتان سبك و سنگین كنید و ببینید حاضرید سلامت خود و مهمان‌های‌تان را با خوشمزگی لحظه‌ای آجیل عوض كنید؟

دومین مساله در خرید آجیل، آنهایی هستند كه به مواد مصنوعی آغشته شده‌اند. اگر قرار باشد بین یك مشت فندق و پسته براق و یك مشت فندق و پسته كدر یكی را انتخاب كنید كدام را می‌پسندید؟ بیشتر مردم می‌گویند مسلما آجیل براق بهتر است! اما آنها اشتباه می‌كنند. چون قنادها برای تهیه آجیل‌های براق به آنها افزودنی‌های خطرناك اضافه می‌كنند.

خرید کردن آجیل عید

برای خرید آجیل بهترین روش این است كه ابتدا یك مشت از آن را بردارید به دقت نگاه كنید تا مطمئن شوید كه كپك‌نزده است. سپس آن را بو بكشید تا بفهمید كه بوی نا می‌دهد یا نه، بعد آن را مدتی در مشت‌تان نگه دارید و سپس مشت‌تان را باز كنید و ببینید كه آیا دست‌تان رنگ گرفته است؟ اگر دست‌تان رنگی شده بود یعنی آجیل رنگ شده است. دست آخر هم چند مغز از آن آجیل را بخورید تا خاطر جمع شوید كه تلخ نیستند.

عیدی بچه‌ها یادتون نره

برای تهیه عیدی هم، چه بخواهید اسكناس‌های‌تانخورده به كودكان بدهید و چه هدیه‌های متنوع، باید یكی از همین روزها را انتخاب كنید، اما این توصیه را از ما به یاد داشته باشید كه بر عكس تصور خیلی از آدم بزرگ‌ها كه خیال می‌كنند چند اسكناس رنگی بیشتر از یك اسباب‌بازی یا كتاب دل بچه‌ها را شاد می‌كند، بیشتر بچه‌های كوچك، ارزش پول را نمی‌دانند و حتی اگر هم بدانند دیدن چند كاغذ رنگی، هرگز آنها را به اندازه بغل‌كردن یك عروسك، راه بردن یك ماشین باری روی زمین، بازی با یك شمشیر پلاستیكی یا ورق زدن و رنگ‌آمیزی كتابی پر از شعرها و نقاشی‌های جالب، سرگرم نمی‌كند. برای خرید عیدی كودكان فامیل، سن آنها را در نظر داشته باشید و اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب كنید كه روی آنها گروه سنی استفاده‌كنندگان‌شان درج شده باشد.

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : چهاردیواری

 

مطالب مرتبط :

انجام کارها به روش اصولی

چطور ظروف استیل را تمیز کنیم؟

خداحافظ خانه ی بهم ریخته

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.