تبیان، دستیار زندگی
رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور از راه‌اندازی نهضت فراگیر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی رایگان و داوطلبانه توسط قشر عظیم اساتید و پزشکان در مناطق محروم کشور در سال 91 خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خدمات پزشکی رایگان می‌شود


رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور از راه‌اندازی نهضت فراگیر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی رایگان و داوطلبانه توسط قشر عظیم اساتید و پزشکان در مناطق محروم کشور در سال 91 خبر داد.


مشورت به پزشک

محمد رئیس‌زاده با اشاره به مهمترین محور فعالیت سازمان بسیج جامعه پزشکی برای سال 91 در زمینه راه‌اندازی نهضت خدمت‌گذاری بهداشتی و درمانی از لحاظ کمی و کیفی اظهار داشت: این سازمان با 3 محور خدمت‌رسانی در حوزه بهداشت و درمان، ارتقا عرصه‌های حوزه‌های علمی و و تقویت مباحث فرهنگی را در سال 91 خواهد گذاشت.

وی افزود: در زمینه خدمت‌رسانی بهداشتی و درمانی به دنبال آن هستیم که این خدمت‌رسانی را که در سال‌های اخیر به مانند احداث بیمارستان‌های صحرایی، اعزام تیم‌های تخصصی و تک‌تخصصی و ویزیت‌های رایگان را به لحاظ کمی جهش دهیم که در این زمینه در حال آماده کردن زیرساخت‌های لازم هستیم.

رئیس‌زاده افزود: سازمان بسیج جامعه پزشکی سعی بر آن دارد تا با برنامه‌ریزی جامعه پزشکی و تماس و اطلاع‌رسانی به آنان برای اطلاع یافتن هر چه بیشتر اهالی جامعه پزشکی از چنین نهضت و شناسایی این جنبش به آنان این بستر را برای ارائه خدمت‌رسانی بهداشتی و درمانی به مردم مناطق کم‌ برخوردار کشور ایجاد کند.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی اظهار داشت: بنده اعتقاد دارم که خیل عظیم جامعه پزشکی کشورمان از جمله اساتید (فوق تخصص، متخصص، پرستار و بهیار) روحیه ارائه خدمات داوطلبانه به مردم کم برخوردار مناطق محروم کشورمان را دارند.

اگر سازمان بسیج جامعه پزشکی بتواند  نقش پل ارتباطی بین مردم و مناطق کم‌برخوردار که نیازمند خدمت بهداشتی و درمانی هستند را با قشر عظیم جامعه پزشکی فراهم کند قطعاً یک نهضت عظیم خدمت‌رسانی شکل خواهد گرفت و بسیاری از مشکلات بهداشتی و درمانی کشور که از چتر سیستم شبکه بهداشت و درمان خارج مانده پوشش داده ‌شود

رئیس‌زاده افزود: اگر ما بتوانیم یک اطلاع‌رسانی خوب با ایجاد بستری مناسب را همراه با برنامه‌‌ریزی منسجم داشته باشیم می‌توانیم جنبش خدمت‌رسانی بهداشتی و درمانی فراگیر را در سراسر کشور برای مردم مناطق محروم ایفا کنیم.

وی تصریح کرد: به هر حال یک استاد درگیری‌های مختلفی در دانشگاه، در کار درمان و آموزش دارد و اگر دغدغه خدمت به مردم به صورت رایگان در مناطق محروم را نیز داشته باشد مسلماً خودش به خودی خود نمی‌تواند این بستر را فراهم کند زیرا مناطق محروم را نمی‌شناسند و حتی این آگاهی را ندارد که چگونه به این مناطق سفر کند و مسلماً سازمان بسیج جامعه پزشکی می‌تواند با ایجاد بستر مناسب و شناسایی این مناطق محروم و در نهایت با برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی به اساتید و پزشکان برای اعزام آنان به مناطق محروم اقدام کند.

معاینه پزشک

رئیس‌زاده ادامه داد: اگر سازمان بسیج جامعه پزشکی بتواند  نقش پل ارتباطی بین مردم و مناطق کم‌برخوردار که نیازمند خدمت بهداشتی و درمانی هستند را با قشر عظیم جامعه پزشکی فراهم کند قطعاً یک نهضت عظیم خدمت‌رسانی شکل خواهد گرفت و بسیاری از مشکلات بهداشتی و درمانی کشور که از چتر سیستم شبکه بهداشت و درمان خارج مانده پوشش داده ‌شود.

وی با اشاره به اینکه این خدمت‌رسانی بهداشتی و درمانی نه تنها در سطح عمومی بلکه با اعزام تیم‌های فوق‌ تخصصی در سطوح برجسته و فوق تخصصی شکل خواهد گرفت، افزود: ما در تلاشیم تا با اعزام تیم‌های فوق‌ تخصصی از جمله جراحی پلاستیک به مناطق محروم که دسترسی مردم به آنان بسیار پایین است بتوانیم بیماران را در همان محل زندگی‌شان تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی قرار دهیم یا در شهرستان‌های مجاور یا در نهایت با اعزام به مراکز بزرگ در شهرهایی مانند تهران به درمان آنان بپردازیم.

رئیس‌زاده با اشاره به نمونه‌های بارز چنین اعزام‌های تیم‌های تخصصی از جمله اعزام تیم فوق تخصصی جراحی پلاستیک، عبدالجلیل کلانترهرمزی به شهرستان یاسوج برای ویزیت، درمان و جراحی رایگان بیان داشت: این تیم فوق تخصصی توانست با ویزیت و درمان رایگان،  بیش از 30 عمل جراحی ماژور را انجام دهد و در نهایت با امکانات سازمان بسیج جامعه پزشکی بیمارانی که به اعزام به تهران نیاز داشتند اسکان و شرایط حمل‌ونقل آنان فراهم شود تا در نهایت در بیمارستان 15 خرداد عمل‌های جراحی‌ها آنان انجام و به روستاهای خود بازگشتند.

سازمان بسیج جامعه پزشکی سعی بر آن دارد تا با برنامه‌ریزی جامعه پزشکی و تماس و اطلاع‌رسانی به آنان برای اطلاع یافتن هر چه بیشتر اهالی جامعه پزشکی از چنین نهضت و شناسایی این جنبش به آنان این بستر را برای ارائه خدمت‌رسانی بهداشتی و درمانی به مردم مناطق کم‌ برخوردار کشور ایجاد کند

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی خاطرنشان کرد:‌ ما در تلاشیم تا بتوانیم در سال 91 جنبش و نهضت خدمت‌رسانی داوطلبانه رایگان توسط قشر عظیم جامعه پزشکی برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مناطق محروم کشور را راه اندازی کنیم.

بخش اجتماعی تبیان


منبع :فارس