تبیان، دستیار زندگی
زندگى زناشویى، تشکلى است که بر پایه محبت، بنا نهاده شده و این امر، نقشى حیاتى را در آن بازى مى کند؛ عنصرى که خداوند متعال از آن به عنوان نشانه اى از خود نام برده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بگو که دوستم داری


تو که اصلا کوچک نمی ‌شوی، تازه آنقدر بزرگ می‌ شوی که نگو، با خودت روراست باش، قلبت مال اوست، فکر و ذهنت هم همین طور، یک ساعت که نمی ‌بینی ‌اش دلت برایش تنگ می ‌شود، آخر او آدم خوبی است. مهربان، وفادار،‌اهل زندگی با گذشتی که مثال زدنی است. ولی زبانت نمی ‌چرخد مثل این که گویی سربی به پایش بسته‌ اند. وقتی می‌ خواهی تمام احساست را یک جا جمع کنی و آن را مثل بمب محبت بر سرش بریزی، عرق سرد بر پیشانی ‌ات می ‌نشیند و دو دل می‌ شوی که بگویی یا نه.  تردید نکن. یک نفس عمیق بکش و هرچه غرور و ترس و خجالت است را دور بریز و بگو:«دوستت دارم .»

دوستت دارم

زندگى زناشویى، تشکلى است که بر پایه محبت، بنا نهاده شده و این امر، نقشى حیاتى را در آن بازى مى کند؛ عنصرى که خداوند متعال از آن به عنوان نشانه اى از خود نام برده است. اگر چه اندکى از این سرمایه را خداوند در ابتداى زندگى زناشویى به زن و مرد عطا فرموده، ولى باید آن را چون نهالى دانست که لازم است حفظ و بارور شود .

محبت، انسان را به سوى همشکلى و همسانى با معشوق مى کشاند و این علاقه که در اعماق جان انسان است، باعث مى گردد تا محب به صورت محبوب در آید. همسر هر فرد، مى تواند مهم ترین محبوب و همراه او باشد. بعضی‌ ها وقتی می ‌خواهند از عشق و محبت شان بگویند و همسرشان را  مخاطب احساسات لطیف خود قرار دهند، خیلی معذب می ‌شوند. انگار گفتن  کلمه دوستت دارم کراهتی دارد که نباید به زبانش آورد.بعضی ‌ها هم هستند که استدلال می ‌آورند اگر علاقه ‌شان را بیان کنند، همسرشان جسور می‌ شود . حالا بگذریم از این که بعضی از زن و مرد ها وقتی همسرشان جملات محبت ‌آمیز را نثارشان می‌ کنند پوز خندی می‌ زنند که یعنی عشق را باید در عمل ثابت کرد.اما انگار همه این آدم ‌ها اشتباه می‌ کنند. چون اگر محبت را در دل نگه داری و در خانه قلبت حبسش کنی یا اگر فکر کنی یک جمله با محبت شکستت می‌ دهد و غرور و هیبتت را می‌ شکند آن وقت زندگی جریانی خشک و تکراری می ‌شود که فقط باید تحملش کرد.

یک، دو، سه، حرکت

کار زیاد سختی نیست فقط باید موقعیت‌ شناس و منصف باشی و همیشه یادت باشد که خوبی ‌های همسرت تو را پایبند او کرده است و او آنقدر لیاقت دارد که از زبانت بشنود آدمی خوب و دوست‌ داشتنی است. شاید بدترین رفتار مقابل همسری که دوستش داری و می‌ دانی که او هم این چنین است دریغ کردن از ابراز محبت باشد نوعی کم گذاشتن از عشق و خسیس بودن در بذل عاطفه.

اما باید از یک جا شروع کرد و ابراز محبت را آموخت. اگر یاد بگیریم به جای آن که از روی درماندگی، رمانتیک باشیم با چشم باز و امیدوارانه رفتار کنیم، اگر مطمئن باشیم که خوشبختی نتیجه مهارتی است که باید بیاموزی ‌اش، اگر تمرین کنیم که گام اول را دوست داشتن همسر، پرورش دادن عشق در درون خودمان است، اگر ازدواج را راهی برای تغییرات بزرگ و سفری نیازمند حرکتی دوشادوش بدانیم و اگر سعی کنیم که دوستی به همسرمان را به زبان بیاوریم و آن گاه پایمان را فراتر بگذاریم و برایش بگوییم که چرا دوستش داریم آن وقت زندگی نه تکرار مکررات که جاذبه ‌ای سحرکننده می‌ شود.

خیانتی از جنس کمبود محبت

اگر گفته می ‌شود که آدم تشنه محبت است حرف بیراهی نیست. شاید با فقر اقتصادی با همه مشکلات و پیامد های ناگوارش بشود کنار آمد اما وقتی پای محبت به میان می ‌آید، تاب تحمل نمی ‌ماند. پس وقتی به محبت نیاز داری و همسرت از نیازت غافل است اگر حس تنوع ‌طلبی‌ات هم به جوش بیاید و ضعف اعتقادات و اخلاقیات نیز چاشنی‌ اش شود آن وقت چیزی که نباید بشود اتفاق می ‌افتد: خیانت.

خیانت احساسی زمانی روی می ‌دهد که فرد احساس می ‌کند از نظر عاطفی به شخص دیگری غیر از همسر خود علاقه پیدا کرده به طوری که فرد از صحبت کردن و در میان گذاشتن افکار و علایق خود با شخص دوم لذت می‌ برد و کم‌ کم به این نتیجه می‌ رسد که اوقات فراغت خود را به جای این که با همسر بگذراند با دیگری سپری کند

خیلی از آدم‌ ها بویژه زن ‌ها هستند که از خیانت و بی ‌وفایی همسرشان دل‌خونند و برای خوشبختی از دست رفته‌ شان آه می ‌کشند. حالا اگر همسران همه این افراد را یکسره آدم ‌هایی منحرف و بی‌ قید و بند ندانیم هستند زنان و مردانی که تنها به امید یافتن محبت و دلخوش کردن به کلمات آرام و سرشار از عشقی که هیچ وقت نثارشان نشده تن به برقراری ارتباط با فردی دیگر زده‌ اند. روان‌شناسان خیانت مردان را علاوه بر تمایلات جسمی تنوع‌ طلب بودن آنان و مشکلات مالی و عاطفی یا انتقام ‌جویی را دلایل اصلی خیانت در زنان می‌ دانند. البته جذاب نبودن همسر، ضعف اعتقادات مذهبی و پایبند نبودن به اخلاق و سنت، مشکلات شخصیتی و روانی یکی از زوجین یا ازدواج اجباری نیز عواملی هستند که در بروز خیانت به همسر نقش مهمی دارند. هرچند که ارضا نشدن حس دوست داشته شدن از سوی همسر اتفاقی است که نمی ‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

امان‌الله قرایی‌ مقدم، آسیب ‌شناس اجتماعی خیانت بین همسران را به 3دسته تقسیم می ‌کند :

رابطه احساسی، جنسی و اینترنتی از مهم‌ ترین خیانت‌ ها میان همسران به شمار می ‌آید که نسبت به انواع دیگر خیانت، رواج بیشتری دارد.

او توضیح می ‌دهد: خیانت جنسی زمانی روی می‌ دهد که هیچ ‌گونه پیوند عاطفی میان فرد و طرف مقابلش وجود نداشته و او تنها به دلیل برقراری روابط جنسی و هیجانی، جذب دیگری شده است.

محبت کردن

این در حالی است که خیانت احساسی زمانی روی می ‌دهد که فرد احساس می ‌کند از نظر عاطفی به شخص دیگری غیر از همسر خود علاقه پیدا کرده به طوری که فرد از صحبت کردن و در میان گذاشتن افکار و علایق خود با شخص دوم لذت می‌ برد و کم‌ کم به این نتیجه می‌ رسد که اوقات فراغت خود را به جای این که با همسر بگذراند با دیگری سپری کند.

این آسیب ‌شناس اجتماعی در توضیح خیانت اینترنتی نیز می ‌گوید: این نوع خیانت به همسر شامل گفتگو، تبادل تصاویر و مشخصات با فردی غیر از همسر قانونی است. ارتباطاتی که عمدتا از طریق چت صورت می ‌گیرد و در رابطه با مسائل خصوصی است.

مجموعه این گفته ‌ها نشان می ‌دهد که اگر چه برخی افراد به سبب این که وفا داری را ارزش نمی ‌دانند و نمی‌ توانند در مقابل ‌‌‌جذابیت‌ های افرادی غیر از همسرشان مقاومت کنند به خیانت رو می‌آورند، اما هستند کسانی که هدف شان از پشت کردن به همسرشان تنها آرام گرفتن در سایه محبت بوده نه چیز دیگر. پس اگر همسران بدانند و مطمئن شوند که بهترین و جذاب ‌ترین کلمات را در خانه و از زبان همسرشان می‌ شنوند اگر آدم ‌هایی سالم و بی ‌مشکل باشند بی ‌شک پایبند خانه و خانواده می ‌شوند.

بیایید‌ تمرین کنیم

بعضی زن‌ها فکر می ‌کنند همین که خانه‌ دار یا آشپز خوبی باشند و بچه ‌‌های سالمی به دنیا بیاورند و خودشان را وقف آنها کنند، همسر خوبی هستند. در مقابل بعضی مردها هم گمان می‌ کنند که اگر صبح زود از خانه بیرون بروند و آخر شب با دستی پر به خانه بر گردند و خیال زن را از قسط و بدهی و مشکلات مالی راحت کنند، بهترین همسر دنیا شده ‌اند، اما آنها که زیر یک سقف رفته‌ اند خوب می‌ دانند که ارزش محبت و داشتن رابطه ‌ای عاطفی با همسر بالاتر از آن چیزی است که بتوان آن را با معیار های مادی سنجید.

خوشبخت بودن چیزی نیست که از آسمان ببارد چرا که داشتن زندگی خوب و آرامش‌ بخش حاصل مهارتی است که با تمرین به دست می‌ آید. تمرینی که نخستین گام آن از جاده مهربان بودن و ابراز محبت می ‌گذرد

اگر همسرمان ناراحت است باید به احساسش احترام بگذاریم و وقتی خسته است کمکش کنیم، هر وقت به تنهایی احتیاج داریم و می ‌خواهیم با خودمان خلوت کنیم به همسرمان بگوییم و مطمئنش کنیم که بزودی پیش او برخواهیم گشت، در حضور دیگران به او احترام بگذاریم و از خوبی ‌هایش بگوییم، در جمع و در میهمانی ‌ها بیشتر از سایرین به او توجه کنیم، در مناسبت ‌های خوب زندگی مثل سالروز ازدواج یا تولد مطلبی کوتاه بنویسیم و در آن ابراز عشق و علاقه کنیم، سعی کنیم رفتارمان با او مثل روز های اول آشنایی باشد، صمیمت را چاشنی زندگی کنیم و به جای این که در مقابل هم بایستیم به موازات یکدیگر حرکت کنیم، از همدیگر نظرخواهی کنیم، به کار های روزانه‌ اش علاقه نشان داده و از کار هایی که انجام می ‌دهد سوال کنیم و ضمن تهیه هدیه برای او از محل کارمان به او تلفن بزنیم و از حالش جویا شویم و مطمئن باشیم که اگر همه این کارها را انجام دهیم زندگی آرام و همسری مهربان در کنار خود خواهیم داشت.

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع:سایت تربیت ماندگار/موفقیت

مطالب مرتبط :

راز تفاوتهای زن و مرد

نقطه پایان عشق در زندگی مشترک

چرتکه ی زن و شوهری

بدون خجالت، دوستت دارم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.